Zničení důkazů v kauze Kramný: Je znalec Matlach obětí justiční mafie? Zatím mu jen zakázali činnost. Jeho kolega už dochází na úřad práce

Zničení důkazů v kauze Kramný: Je znalec Matlach obětí justiční mafie? Zatím mu jen zakázali činnost. Jeho kolega už dochází na úřad práce
03 / 10 / 2018, 17:30

Soudní znalec Radek Matlach, jehož posudky v kauze Petra Kramného zpochybnily oficiální verzi o vraždě elektrickým proudem, dostal zákaz činnosti. Znalec Matlach je obžalován z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

KOMENTÁŘ

Podle mnohých jde o profesní likvidaci slušného člověka a odborníka, který se nebál zpochybnit verzi, která byla uměle vytvořena proti Petrovi Kramnému za účelem dostat ho do vězení.

Spolu s Matlachem je obžalován i soudní znalec Igor Fargaš. Oba za údajné křivé znalecké výpovědi a neobjektivní znalecké posudky v kauze Kramný. Petr Kramný byl odsouzen na 28 let vězení za to, že podle rozsudku zavraždil během dovolené v Egyptě svou manželku a dceru elektrickým proudem.

Verze vraždy elektřinou však byla kromě Matlacha a Fargaše následně zpochybněna skupinou soudních znalců, povolaných spolkem Šalamoun, kteří tento způsob vyloučili. Podle nich obě ženy zřejmě zemřely na otravu. Tento názor zastávají i příslušní znalci v Egyptě.

psali jsme: Trestní oznámení na policistu, který „zpackal“ přepisy odposlechů v kauze Kramný, bude řešit GIBS

O vině a nevině Matlacha s Fargašem měly rozhodnout revizní posudky vzorků, odebraných z těl zemřelých žen, které byly uskladněny v Ústavu soudního lékařství v Ostravě. Vzorky však nechal zničit přes varování Kramného obhajoby přednosta ústavu pan Igor Dvořáček, který byl v případu osobně angažován a je považován za autora „elektroverze“.

Verze vraždy elektřinou se v případu objevila až půl roku po smrti obou žen, kdy byla jejich těla dávno pohřbena. Egyptská strana, která provedla první pitvu a (na rozdíl od české policie) ohledala místo činu, tento způsob smrti označuje za zcela nemožný.

Nyní bude jen obtížné určit, zda Matlach s Fargašem své posudky zkreslili, protože byl zničen jediný důkaz - vzorky. Igor Dvořáček, který je autorem verze, že Petr Kramný vraždil elektřinou, vzorky zlikvidoval i přesto, že obhajoba Petra Kramného avizovala, že bude žádat o obnovu procesu.

Zničil pan Dvořáček vzorky proto, aby nebyl odhalen jeho podvod? Aby byly zničeny jediné důkazy nejen o vině či nevině Petra Kramného, ale o dalším osudu znalců Matlacha z Fargašem? Mnohé tomu nasvědčuje. Igor Dvořáček vzorky zničil krátce poté co zjistil, že zřejmě dostane padáka.

psali jsme: Exkluzivně: Petr Kramný nevraždil elektrickým proudem, všechno bylo jinak. Důkazy přináší nová kniha Ondřeje Höppnera

Po angažmá v kauze Kramný došlo k absolutní devastaci kariéry znalců Matlacha a Fragaše. Druhý jmenovaný přišel o práci, nyní má zákaz činnosti i Matlach. Může jít o pomstu, že lezli kolegům do zelí? Že jim chtěli hodit vidle do jejich konstrukce s elektřinou, byť neměla žádnou oporu v realitě a měla sloužit je k odsouzení nevinného člověka, protože to tak chtěla média?

Dehonestace znalce Matlacha mohla ovlivnit i kauzu, ve které dělal znalecké posudky bezprostředně po kauze Kramný. V případu známém jako „Sestra smrt z Rumburku“ vypracoval  znalec Matlach posudky, které usvědčovaly zdravotní sestru Marešovou z vraždy šesti pacientů.

Ve snaze zpochybnit jeho (nesporné) odborné znalosti byl jeho posudek označen za „diletantstký“ a sestra Marešová místo doživotní dostala odstupné.

psali jsme: Exkluzivně: Petr Kramný, rozhovor z vězení. Prohlédněte si video, které vrhá na případ egyptských vražd úplně jiné světlo

Přednosta Igor Dvořáček, autor verze, že Kramný vraždil elektřinou, byl mezitím odvolán z funkce v souvislosti s údajnými podvody a podezření z napojení na justiční mafii.

V kauze Petra Kramného tak není žádný, ani nepřímý důkaz. Jeho obhajoba požádala o obnovu případu a soudkyně Gilová si nyní vzala lhůtu na to, aby se rozhodla, zda byla, či nebyla podjatá.

 

Autor: Ondřej Höppner

 

 

 

 

Tagy článku