,,Zničte Nelsonův sloup. A také Jeffersonovu a Masarykovu sochu!" Bude se plivat na vlastní historii?

,,Zničte Nelsonův sloup. A také Jeffersonovu a Masarykovu sochu!&quote; Bude se plivat na vlastní historii?
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Horatio Nelson
05 / 09 / 2017, 08:30

,,Zničte Nelsonův sloup," navrhuje jedna britská novinářka Afua Hirschová. Podle ní totiž vicadmirál Horatio Nelson, ,,hrdina od Trafalgaru", který slavně zvítězil v roce 1805 nad neporazitelným Napoleonem, žádným hrdinou nebyl, protože přece žil v éře rasismu a otrokářství.

Hirschová se evidentně nakazila šílenstvím, které nyní probíhá v USA, kde se volá po strhávání soch významných představitelů Konfederace. Smýšlení Hirschové je pokřivené a zdeformované, protože není schopná vidět historické události dobovou optikou, kde v tomto případě otroctví či jí zmíněný rasismus prostě běžně existovaly jako součást společnosti, i když nebyly správné. Je však ahistorické hodnotit tehdejší dobu našima očima, jak to Hirschová dělá.

Její logikou hodnocení dějin by se musely strhávat stovky či tisíce soch, pomníků či sloupů. Na každého by se totiž něco určitě našlo. Na argumentaci Hirschové by tak zcela jistě do 60. let 19. století doplatili američtí prezidenti, kteří měli běžně své otroky, a někteří (například Thomas Jefferson) s nimi měli i děti.

Pokud bychom v absurditách britské novinářky chtěli jít ještě dál, musela by se zničit automaticky i Masarykovy sochy, protože Masaryk sice neměl otroky, ale žil v době, kdy třeba předal Benitu Mussolinimu v roce 1926 Řád bílého lva za jeho propagaci československých legií a popularizaci husitství. A tak dále a tak dále.

To, co nyní v USA probíhá, a bohužel se šíří do dalších částí světa, je pokusem nebezpečnou o revizi dějin a roubování vlastních historicky deformovaných myšlenek na události, na něž je nahlíženo záměrně ahistoricky¨ a bez potřebného nadhledu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace