Zoufalá EU se obává nepokojů na Balkáně, až se pro uprchlíky uzavřou hranice unijních zemí

Zoufalá EU se obává nepokojů na Balkáně, až se pro uprchlíky uzavřou hranice unijních zemí
15 / 02 / 2016, 17:45

Státní tajemník pro EU Tomáš Prouza uvedl podobné argumenty, jako před několika měsíci německá kancléřka.

Velkým nebezpečím migrační krize je neorganizované uzavírání hranic jednotlivými členskými státy EU v případě, že na jaře nezeslábne příliv uprchlíků, řekl dnes ČTK státní tajemník pro EU Tomáš Prouza. Státy visegrádské skupiny (V4), jejichž premiéři se dnes sejdou v Praze, podle něj považují za nejlepší způsob jak se vypořádat s migrační vlnou dohodu s Tureckem. Ta však podle zdrojů ČTK zatím v reálu nefunguje, a v evropských kuloárech se proto dál debatuje o uzavření severní hranice Řecka.

"Všichni chceme, aby zafungovala dohoda EU s Tureckem. Ten proud uprchlíků jde dobře zastavit v Turecku, kdekoliv dále v Evropě už to bude mnohem složitější," řekl Prouza před začátkem dnešního mimořádného migračního summitu V4, Makedonie a Bulharska.

Turecko a EU uzavřely loni v listopadu dohodu, v níž se Ankara zavázala výrazně omezit počty lidí, kteří nelegálně připlouvají do Řecka přes Egejské moře. Výměnou Evropa slíbila tři miliardy eur, posun v přístupových jednáních a uvolnění vízového režimu.

Podle Prouzy je pro Evropu nepříjemná jakákoliv jiná cesta než dohoda s Turky. Velký problém podle něj nastane, pokud se některý z členských států rozhodne uzavřít hranici bez předchozí domluvy se zbytkem Evropy. "Pokud ten proud bude na jaře dál pokračovat a zesilovat, hrozí velké nebezpečí, že některá ze zemí se rozhodne hranice zavřít sama, ať už to bude Německo nebo Rakousko," uvedl.

Dominový efekt hraničních kontrol je tady. Dánsko vyhrožuje Německu.

Tento scénář podle Prouzy vyprovokuje dominový efekt a postupně uzavřou hranice i Slovinci, Chorvati nebo Makedonci. "Bude to neorganizované, bude to spousta zmatků a někde na cestě zůstanou zachyceny desítky tisíc lidí, kteří nebudou mít cestu tam ani zpátky, a to může samozřejmě vyvolávat velké nepokoje," odhadl tajemník.

Nicméně podobná slova pronesla německá kancléřka Angela Merkelová v pondělí 2. listopadu loňského roku na konferenci v jihoněmeckém Darmstadtu, kdy ve svém projevu varovala, že uzavření hranic v rámci Evropy by mohlo vést k vojenskému konfliktu na BalkáněMerkelová se tehdy údajně snažila vyvolat strach mezi vládami balkánských států, aby je odvrátila od rozhodnutí postavit podél svých hranic zábrany proti uprchlíkům. 

Řešení problémů s migrací za pomoci Turků prosazuje zejména Angela Merkelová. Minulý týden mluvila v Ankaře o plnění dohody s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem a prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Turecko kvůli uprchlíkům vydírá EU. Chce víc peněz, najednou a bez kontroly.

Někteří představitelé EU i členských zemí v poslední době Turecko kritizují za to, že od listopadu se mnoho nezměnilo a k řeckým břehům se stále dostávají i tisíce lidí denně. Podle informací ČTK panuje na půdě EU pocit, že Turkům bylo přislíbeno vše, o co si řekli, ale neplní nic z toho, co slíbili.

Variantou proto zůstává i případné uzavření severní hranice Řecka, které by v praxi znamenalo vyloučení Atén z schengenského prostoru. Takové řešení by ale evropské státy musely prosadit přes výrazný odpor Německa. Debata o tom, zda přijde na řadu tento plán B, by se mohla otevřít v březnu, ve chvíli kdy se ukáže, zda příliv uprchlíků z Turecka slábne.

 

Tagy článku

-->