Zoufalí imigranti se pokouší přeplavat Lamanšský průliv

Zoufalí imigranti se pokouší přeplavat Lamanšský průliv
Autor: Pixabay|Popisek: Křídové útesy Sedm sester u Doveru
20 / 07 / 2015, 10:45

Migranti se zoufale snaží dostat se z francouzského přístavu Calais do Anglie. Snaží se přeplavat kanál La Manche, ale s katastrofálními následky, píše pro BBC redaktor Paddy O'Connell.

Imigranti, kteří skončili svojí cestu přes celou Evropu na britsko-francouzských hranicích u přístavu v Calais v improvizovaném "stanovém městečku", se pokouší čím dál častěji dostat se do Británie přes kanál La Manche. O situaci v přístavním městě Calais jsme psali už několikrát, i o podmínkách ve slumech utečenců nedaleko přístaviště.

Poté, co se britská a francouzská vláda rozhodly vybudovat čtyřkilometrovou bezpečnostní zónu pro kamiony, a podstatně se zpřísnila bezpečnostní opatření v celé oblasti, už zbývá imigrantům jediná cesta. Přes kanál La Manche.

Někteří se pokouší překonat nejkratší 34 kilometrů dlouhou úžinu mezi Calais a Doverem na malých člunech nebo ji přeplavat vlastními silami. A přitom se jedná o jednu z nejrušnějších námořních tras na světě. Šance na úspěšné překonání úžiny jsou mizivé. 

Server BBC píše o případu dvou utonulých mužů v neoprenových oblecích, kteří byli nalezeni až na pobřeží jižního Norska a Nizozemska. Po několika měsících vyšetřování se přišlo na to, že se jednalo o uprchlíky, kteří si koupili potápěčské vybavení v prodejně sportovních potřeb v Calais už loni v říjnu.

Jedním z nich byl syrský uprchlík Mouaz al-Balkhi, který se snažil dostat tímto způsobem za svým strýcem, který žije v severoanglickém Bradfordu. Rodina o něm měla poslední informace v Libyi a potom se už neozval. Zpětně se zjistilo, že loni 7. října si zakoupil vybavení v prodejně a právě výrobní číslo neoprenu vedlo vyšetřovatele až k rozpoznání jeho identity. Jeho ostatky se našly na pobřeží v Nizozemsku.

 Student Mouaz al-Balkhi z Damašku / BBC

Druhým utečencem, jehož tělo bylo nalezeno v Norsku, byl Syřan Shadi Omar Kataf, který se svou sestrou uprchl před IS ze země a byl dlouhé měsíce pohřešován. Rodina se domnívala, že byl unesen. Nakonec se zjistilo, že jen s odstupem dvou dnů od al-Balkhiho se dostal do Itálie a potom dál do Calais. Tam jeho stopa končí, až nyní se podařilo identifikovat jeho ostatky nalezené v Norsku.  

Zdroj: dagbladet.noBBC

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace