Za mimořádně podivný lze označit rozsudek, k němuž soud neměl jediný důkaz, kromě tzv. pachových stop, provedených neplatnou metodou. Dva muži v motorkářských helmách přepadli klenotnictví, při potyčce postřelili jednoho člověka a odjeli s prázdnou.
Miloš Zezula (43) a Martin Skalický (31) půjdou na osm a pět let do vězení. Jediný důkaz dodal policejní pes, který za asistence psovoda následně spojil pachové stopy s podezřelými. Chybovost policejních psů se přitom podle nových poznatků blíží 50 %, což je jako když si hodíte mincí.
Rodina vypsala odměnu
Rodiny odsouzených po nedávném rozsudku vypsali odměnu 300 tisic korun a rozmístili letáky po benzinkách u Uherského hradiště a okolí.
"Díky veřejnosti jsme již zjistili, že motorka s pachateli projížděla po loupeži dne 8. 9. 2015 kolem restaurace Sport v Babicích a směrem do Zlína. Nebylo to tedy směrem na Brno, jak tvrdila Policie ČR," sdělila Security Magazínu Eva Slováčková, jedna z iniciátorek výzvy.
Pokud byste měli další informace, ozvěte se na telefonní číslo: +420 792 433 097 nebo na email: spravedlnostuh@seznam.cz
"Jde o zcela skandální rozsudek. Pachová stopa nesmí sloužit jako hlavní důkaz," řekl Security Magazínu Václav Peričevič ze spolku Šalamoun. Spolek dlouhodobě bojuje proti používání pachových stop a upozorňuje, že jsme jediná země na světě, kde není tato důkazní metoda zakázána.
Soud se nemohl opřít ani o výpovědi svědků, protože pachatelé měli na hlavách při loupeži helmy. Nebyla nalezena ani motorka, na níž odjeli a kterou zachytili kamery. Oba odsouzení navíc mají alibi, že byli v tobě loupeže jinde.
Když se pes špatně vyspí
Soudce Jiří Dufek, který oba obviněné odsoudil, tvrdí, že je přesvědčen, že podle pachové stopy byli na místě činu. Je tu však další problém: Pachový test byl navíc proveden již překonanou metodou.

Soudce Jiří Dufek
Zjednodušeně řečeno použití pachové stopy z místa činu spočívá v tom, že pes porovná pach podezřelého se stopou z místa činu. Psovod, který ví, co kde je vzorek podezřelého, projde se psem kolem řady konzerv. Když pes nějakou označí, zpravidla k ní zasedne. Tím označí pachatele.
Základní slabinou tohoto způsobu je, že test provádí jen jeden a pes a že psovod ví, která konzerva "je ta správná". Psi podle mnoha odborníků dokáží vycítit, kterou konzervu si psovod přeje, aby označili.
Metoda již byla označena za zcela neprůkaznou. Centrum pro studium chování psů při České zemědělské univerzitě zpracovalo komplexní studii, kde podrobilo testů 28 policejních psů. Výsledek byl ten, že se psi "trefí" v přibližně každém druhém případě.
"Výsledek testů je lehce nad hranicí náhody," uvedl Ludvík Pinc z České zemědělské univerzity. Ta testovala 22 ze 27 certifikovaných psů. Akademici také zjistili, že šance k označení správné konzervy - když o jejím umístění psovod ví - je až 40 x větší.
Nový předpis
Nově je proto používána metody dvou psů a to tak, že psovodi nevědí, ve které konzervě je pachová stopa. Test má být navíc nově zaznamenáván na kameru. To je sice posun, ale i tak platí, že chybovost je obrovská. Pachová stopa by tam měla být používána pouze jako podpůrný důkaz - a zřejmě ani to ne.
Nový předpis platí již rok a půl, ale případ pana Zezuly a Skalického byl posuzován starou metodou.
„Na základě pachových stop sedí v českých věznicích stovky odsouzených. V mnoha případech bez jiných důkazů,“ říká Václav Peričevič ze spolku Šalamoun.
Odvolání obou odsouzených soudy zamítly. Poslední šancí je Ústavní soud.
Autor: hop