Zpět ke spartské výchově! Povinným plaváním dětí proti obezitě

Zpět ke spartské výchově! Povinným plaváním dětí proti obezitě
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační foto
21 / 05 / 2015, 14:15

Světová zdravotnická organizace v únoru definitivně potvrdila smutný primát České republiky, která je statisticky nejtlustším státem v Evropě.

Kritická je situace zvláště u dětí, které jsou navíc podle průzkumu jiné agentury Bloomberg největšími kuřáky, gamblery, pijany a drogově závislými na světě. Enormně se u nás také daří diabetu II. stupně. Kde jsme, už víme, ale jak z toho ven?

Asi se možná ptáte, jak tento problém souvisí s bezpečností státu, ale on s ní souvisí víc než by se na první pohled mohlo zdát. Nejde jen o to, jaký je zdravotní stav populace schopné a ochotné pozvednout zbraň proti případným nepřátelům, jde ale především o to, o kolik se budou muset postupně zvedat výdaje a odvody na zdravotní pojištění a na léčbu těchto neduhů naší společnosti. Peníze takto „ zbytečně“ utracené klidně mohly skončit v rezortu obrany a mohlo se za ně pořídit v podstatě cokoli. Možná by ale bylo lepší vzít to od píky a investovat finance do školství, jak konstatoval na květnové semináři „Povinná plavecká výuka pro první stupeň základních škol“ poslanec Augustin Karel Andrle. Podle něj má tento návrat ke spartské výchově reprezentované v jeho pojetí povinným plaváním blahodárné účinky jak na obyvatele, tak na státní kasu.

Jeho teorii potvrdil ve svém vystoupení marketingový ředitel Českého olympijského výboru Marek Tesař, který citoval studii společnosti KPMG.

„Jedna stokoruna investovaná do dětského sportu ušetří státu 253 Kč v budoucnu, a to jen na léčbu cukrovky! Pak tu máme samozřejmě další výhody sportování, jejichž ozdravný efekt se nedá ani vyčíslit.“ Podle Tesaře je pouhých 28 % populace občanů ČR sportuje, zatímco v Německu je to kupříkladu celých 40%. „Máme 5x víc obézních dětí než v roce 1995. 15% dětí ve věku 18 let kouří a děti tráví v průměru 5 hodin denně u monitoru,“ konstatoval nelichotivé závěry výzkumu KMPG marketingový ředitel ČOV. Také on, stejně jako několik přítomných desítek ředitelů plaveckých škol záměru povinné plavecké výuky vyjádřil plnou podporu.

Nápad se líbí také samotnému ministrovi školství Marcelu Chládkovi, který ale s realizací čeká na to, o kolik se mu navýší rozpočet plánovaným zdaněním hazardu. Podle autora daňové novely ministra financí Andreje Babiše by stát mohl takto získat až tři miliardy korun, které by obratem vrátil do podpory sportu.

Plavání se těší v okolních státech EU vysoké podpory a dá se konstatovat, že patří k základnímu vzdělání nebo má alespoň vysokou prioritu, a to i kvůli prevenci utonutí. Ve srovnatelně velkém Maďarsku platí vládní program v duchu, kde je bazén, tam je zřizovatel povinen jej poskytnout k výuce zdarma.

„Ve 3.,4., 5. a 6. třídě je navíc plavání v Maďarsku povinné. A Výsledky? V roce 2012 se zde neutopilo žádné dítě. Ve Francii bylo plavání dokonce povýšeno na Národní zájem,“ konstatoval analýzu Parlamentního Institutu místopředseda České unie školního plavání René Lakomý.

Jedno je jasné, pokud nechceme investovat stále vyšší částky do léčby cukrovky, gamblerství, kouření a alkoholismu je nutné, něco s tím udělat. A proč ne právě plaváním?

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.