Zpěv americké hymny v USA je hudební produkce? Zaplaťte 35 dolarů

Zpěv americké hymny v USA je hudební produkce? Zaplaťte 35 dolarů
Autor fotografie: Redakce|Popisek: 9/11 Memorial – Památník obětem teroristického útoku
27 / 04 / 2016, 14:45

Zajímavá podobnost mezi zákazem zpěvu české hymny v Praze a americké hymny v New Yorku. V obou případech zpívaly děti.

Zákaz zpěvu americké hymny u památníku obětem 11/9 v New Yorku?

Incident se stal minulý týden ve středu v centru New Yorku. Informaci zveřejnil prestižní deník The New York Times. Asi 50 středoškoláků ze Severní Karolíny začalo zpívat hymnu Spojených států amerických, když k nim přišel pracovník ochranky a žádal je, aby s "produkcí okamžitě přestali". Učitelka, která sbor vede, mu oponovala, že jiný zaměstnanec jim to povolil. To ho však nezajímalo a trval na tom, že musí "okamžitě přestat."

Úředníci 9/11 Memorial – Památníku obětem teroristického útoku v pondělí potvrdili, že jejich ochranka neměla právo omezovat školní pěvecký sbor a bránit mu ve zpěvu hymny. Současně uvedli, že podle návštěvního řádu musí ti, kteří chtějí zahrát nebo zazpívat na náměstí plném lidí, předem uhradit částku 35 dolarů a nesmí používat zesilovače a bránit provozu.

Mluvčí muzea Kaylee Skaar uvedla, že "Strážný nereagoval odpovídajícím způsobem a proškolíme náš bezpečnostní personál, abychom zajistili, že se podobný incident nebude opakovat." 

Server thefederalist.com k tomu dodává: "Jak se zdá, svoboda projevu teď stojí 35 dolarů."

Zákaz zpěvu české hymny na Pražském hradě?

Podobný incident se odehrál v neděli na Pražském hradě, kdy si čeští skauti připomínali svátek svého patrona svatého Jiří. Po tradiční mši ve svatojiřské katedrále jim policista zakázal zpívat před kostelem státní hymnu. Mluvčí Hradní kancláře Ovčáček se už v pondělí za incident omluvil, postup policisty kritizoval i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Čtyřiadvacátý duben, svátek svatého Jiří, je tradičním svátkem také pro všechny skauty a skautky, kteří si jmeniny svého patrona připomněli mší v románské svatojiřské bazilice na Pražském hradě. Když ale chtěli na nádvoří mezi bazilikou a svatováclavskou katedrálou zazpívat státní hymnu, zakázala jim to policie.

Junák – český skaut uvedl v tiskovém prohlášení: „Pevně věříme, že se jednalo o nedorozumění, jakkoli velmi znepokojující. Předpokládáme, že nikdo nechceme žít v zemi, kde si někdo, včera zrovna skauti, nemůže poklidně zazpívat státní hymnu.“

„Jako důvod k nepovolení zpěvu české hymny skauty v prostorách Pražského hradu nám bylo řečeno, že se údajně jedná o hudební produkci, která je tam přísně zakázána. V minulých letech však tato akce i se zpěvem proběhla bez problémů,“ uvedl organizátor Ondřej Boháč. Podle policisty prý šlo vedle nepovolené hudební produkce i o nepovolené veřejné shromáždění. Zdroj: ceskatelevize.cz

Tagy článku