Zpěvačka Hana Hegerová: Půl roku v kriminále kvůli zpronevěře závratné částky. Kvůli penězům Karla Gotta jí hrozilo až deset let

Zpěvačka Hana Hegerová: Půl roku v kriminále kvůli zpronevěře závratné částky. Kvůli penězům Karla Gotta jí hrozilo až deset let
Popisek: Hana Hegerová
06 / 08 / 2018, 18:00

Zpěvačka Hana Hegerová (1931) si odseděla v roce 1980 ve věznici na Pankráci šest měsíců za zpronevěru milionu korun. Za mřížemi se věnovala vyšívání.

„Ty peníze byly původně pro Karla Gotta a na můj účet je agentura poslala omylem, protože jsou začáteční písmena našich příjmení v abecedě hned po sobě. G a H,“ vysvětluje zpěvačka.

Soud si ovšem situaci vyložil jinak a slavné zpěvačce (tehdy jí bylo již 49 a krátce předtím natočila své nejslavnější album „Lásko prokletá“) napařil půl roku vězení. Milion korun byla v tu dobu závratná částka, za kterou si bylo možné pořídit několik aut nebo dům. Například Gott koupil svou vilu na Bertramce jen o pár let dříve za půl milionu. 

psali jsme: Cukrář Corll: Rozdával dětem bonbóny, pak je mučil a vraždil ve sklepě

Když na Hegerové účtu přistála tato obrovská suma (dnes odpovídající přibližně deseti milionům) domnívala se, že jde o odměnu za její vystupování v Německu, kde také vydávala desky. Přestože je známo, že byla zpěvačka ve finančních věcech vždy „trochu mimo“, tohle je opravdu zvláštní.

Všechno se provalilo poté, co se začal zpěvák Karel Gott shánět po svých penězích. Agentura vše nahlásila na policii, začalo vyšetřování. Gott chtěl se zpěvačkou vše vyřešit mimosoudně a plně by prý postačilo, kdyby mu Hegerová peníze prostě vrátila.

Vzhledem k výši zpronevěřené částky hrozilo Hegerové až deset let vězení, nakonec vyvázla s nízkým trestem kvůli přímluvě tehdejší prominentní herečky Jiřiny Švorcové.

Podle Hegerové mohlo mít její uvěznění i politické důvody. „Tenkrát do Prahy přijelo auto ze západu s knížkami od disidentů. Policie si zřejmě myslela, že v tom mám prsty a potřebovala jsem ty peníze na knihy.“

Každopádně v zimě roku 1980 zazvonili u bytu Hegerové v Dejvicích dva pánové a odvezli ji na prokuraturu. Odtud pak jela přímo na Pankrác.

psali jsme: O padesát vražd později: Bývalá wrestlerka přezdívaná Dáma ticha se vdává ve vězení za muže jménem Anděl

„Ve vězení jsem dělala ažury – výšivky.  Měla jsem u sebe verzatilku a s její pomocí jsem z hadříků vytahovala nitě. Pak jsem pro sebe a mou spoluvězenkyni vyšila krásné anglické prostírání. Sušila jsem ho potom pod oknem, kde svítilo sluníčko, takže bylo krásně vybělené,“ vzpomíná Hegerová.

Stěny cely polepila pomocí zubní pasty obrázky z botanických časopisů. „Hned bylo útulněji. V cele jsme se si také namalovaly sluneční hodiny. Zeptaly jsme se dozorčího, kolik je hodin, on nám odpověděl a my udělaly čárku na zeď a potom už naše hodiny bylo jenom slunce, které k nám vstupovala skrze mříže,“ říká zpěvačka.

Po propuštění z vězení šla její kariéra strmě dolů, živila se jako barová zpěvačka. Na konci 80. let začala opět vydávat desky, později dostala několik vyznamenání a řádů.

Zpěvačka Hana Hegerová se narodila na Slovensku (vlastním jménem Carmen Fargašová), její otec byl bankéř. Její životní láskou byl režisér Ján Roháč (spolupracoval s divadlem Semafor). Měla syna Matúše (zemřel ve věku 60 let v roce 2015) s ředitelem Slovenského národního divadla Daliborem Hegerem, který syna  - budoucího hasiče na Slovensku vychovával. Hegerová žila v Praze.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.