Zpěvák Karel Gott: Za trestný čin opuštění republiky mu hrozilo pět let vězení. Odpustili mu je výměnou za návrat domů

Zpěvák Karel Gott: Za trestný čin opuštění republiky mu hrozilo pět let vězení. Odpustili mu je výměnou za návrat domů
Popisek: Karel Gott
07 / 01 / 2019, 14:30

Zpěvákovi Karlovi Gottovi (1939) hrozilo pět let odnětí svobody za trestný čin opuštění republiky. Gott zůstal v roce 1971 v tehdejším západním Německu společně s bratry Jiřím a Ladislavem Štaidlovými. Rozhodli se tak poté, co zjistili, že i na Západě dokáží vyprodat koncertní haly a dosáhnout tak popularity a bohatství.

„Byli jsme namlsaní, jak se s námi zacházelo v Německu a Rakousku, kde jsme měli doslova naservírovaný červený tepich a mohli jsme si vychutnávat plné sportovní haly," vysvětlil později Gott.

Zpěvák se netajil tím, že měl rád krásná a velká auta, obdivoval a pokoušel se tyto své lásky spojit s realitou života v normalizačním Československu. To však nebylo vždy dost dobře možné skloubit.

Gottova emigrace by pro tehdejší režim znamenala obrovskou ránu. Gott byl už tehdy největší hvězdou s miliony fanynek. Totéž lze říct i o bratrech Štaidlových. Pokud však chtěl režim dostat všechny tři zpátky, cesta vedla přes Gotta.

Policie nejprve obrátila vzhůru nohama Gottovu vilu v Jevanech, zabavila knihy a desky a vyslechla Gottovy rodiče. To však zdaleka nebyl ten nejtěžší kalibr, který mohl tehdejší režim nabídnout. Měl eso v rukávu, či spíše atomovku.

psali jsme: Václav Havel: Komunistické vězení budoucího prezidenta nezlomilo

Podle policejního protokolu z roku 1962 byl tehdy 23letý konzervatorista a zpěvák Karel Gott dne 8. června 1962 kolem 15. hodiny ve voze tramvajové linky č. 3 přistižen při veřejném onanování při pohledu na dvě slečny ve věku 18–20 let. V zastávce Pelc-Tyrolka (v pražské Libni) byl proto vyloučen z přepravy.

V témž protokolu se uvádí, že pro podezření z exhibicionismu byl dotyčný vyšetřován již roku 1958 a že v roce 1962 se k činu přiznal a uvedl, že v tomto směru již vyhledal lékařskou pomoc a léčí se.

Pokud by režim nechal tento policejní spis zveřejnit, znamenalo by to těžké poškození zpěvákovy pověsti, a to zřejmě nejen v Československu, ale i na Západě. Rázem by se pak z plných sálů staly sály prázdné.

Spekuluje se, že je dokument padělek a byl vytvořen dodatečně, a to právě kvůli tomu, aby Gotta dostali zpátky z emigrace. Samotný zpěvák jeho pravost nikdy nepotvrdil ani nevyvrátil.

V roce 1958, kdy měl být kvůli exhibicionismu vyšetřován poprvé, se Gott živil jako elektrikář v ČKD, ale už si začal přivydělávat jako zpěvák po kavárnách. Tehdy (bylo mu 19) nešel za exhibicionismus do vězení (co přesně udělal, není známo, ale zřejmě půjde o obdobnou situaci jako z tramvaje číslo 3 v roce 1962).

Místo trestu musel Karel Gott docházet k psychiatrovi, a to Dr. Zdeňkovi Dytrychovi. Také tohoto lékaře policie po Gottově emigraci v roce 1971 vyslechla. Ze spisu vyplývá, že na existenci Dr. Dytrycha upozornili policii při výslechu zpěvákovi rodiče.

Dr. Dytrych následně při výslechu potvrdil, že to byl on, ke komu mladý Karel Gott docházel, i to, že trpěl psychickou poruchou.

psali jsme: Herečka Deana Horváthová zabila muže, který šel po přechodu koupit česnek

„Po diskusi s rodiči Gotta jsem docílil toho, že jsem uvedl Gotta na uměleckou dráhu. Neboť o tyto otázky a uměleckou činnost se zajímal již v době, kdy pracoval v ČKD a viděl jsem tehdy jediné východisko z hlediska zdravotního stavu Gotta v této činnosti," uvedl Dr. Dytrych při výslechu.

Zatímco Gottův první prohřešek z roku 1958 snad ještě bylo možné označit za jakýsi přešlap, jeho opakování v tramvaji číslo 3 z roku 1962 už znamenal problém. Gott v tu dobu stále ještě stál na prahu slávy a nikdo netušil, jak velká hvězda z něj bude.

Z pozice elektrikáře v ČKD odešel v roce 1960  a začal se profesionálně věnovat pouze zpěvu. Také začal docházet na konzervatoř, kde  studoval operní zpěv u profesora Konstantina Karenina (žáka ruského pěvce Šaljapina). Až během studií na konzervatoři se stal z Gotta velký zpěvák.

K extempóre v tramvaji číslo 3 došlo krátce poté, dostal Gott nabídku na angažmá do divadla Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Tento fakt znamenal zásadní přelom v jeho kariéře. Svého prvního Zlatého slavíka získal až v roce 1963 (šlo o druhý ročník této soutěže, v tom prvním zvítězil Waldemar Matuška), když nazpíval svůj první hit „Oči máš sněhem zaváté“.

psali jsme: Herec Čestmír Řanda dostal rok vězení, když neplatil alimenty manželce, která mu ukradla dítě. Život na útěku

Vraťme se do roku 1971, kde Karel Gott s bratry Štaidlovými sní o úspěchu, popularitě a bohatství, kterých by se jim v Československu nikdy nedostalo. Režim potřeboval přetáhnout hvězdou trojici zpátky, tak Gotta vydíral tím, že zveřejní policejní protokol a lékařskou zprávu o jeho úchylce. A možná přihodili i to, že Gottovým rodičům tady udělají ze života peklo.

Karel Gott neměl na výběr. Pro jistotu napsal dopis Gustávu Husákovi, který v té době ještě nebyl prezident (tím byl Ludvík Svoboda), ale vykonával klíčovou funkci první tajemníka ÚV KSČ. Gott byl ubezpečen, že ho po návratu do vlasti nezavřou a bude moci zpívat dál.

A tak se i stalo. Gott od té doby jezdil raději už jen autem.

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace