Zpráva o migraci 2015: Úsvit již půl roku marně ve Sněmovně žádá zákaz udělení azylu pro pachatele přestupků

Zpráva o migraci 2015: Úsvit již půl roku marně ve Sněmovně žádá zákaz udělení azylu pro pachatele přestupků
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační obrázek
05 / 10 / 2016, 21:00

Předseda Úsvitu Lidinský dnes na Výboru pro bezpečnost kritizoval vládní koalici za blokování novely azylového zákona, která ruší nárok na azyl pro cizince, kteří spáchají v ČR azyl. Stalo se tak při projednávání zprávy o migraci za rok 2015.

Ministerstvo vnitra ústy ředitele odboru azylové a migrační politiky navíc přiznalo, že se trestné činy a přestupky žadatelů o azyl ani neevidují. Přitom v roce 2015 se přitom cizinci podíleli na spáchání 8960 trestných činů. Mezi nimi dominují trestné činy pod vlivem návykové látky a opilství, následují majetkové trestné činy.

„Loni bylo v ubytovacím zařízení pro imigranty v Kostelci nad Orlicí spácháno žadateli o azyl hned 7 trestných činů a celá řada přestupků, nejčastěji pod vlivem alkoholu. Ministerstvo se teď ale tváří, jako že se nic neděje,“ kritizoval českou vládu předseda Úsvitu Lidinský.

Zpráva o migraci za rok 2015 také popisuje žadatelů o mezinárodní ochranu ČR. Celkem o ní loni požádalo 1525 osob, což je nárůst o téměř třetinu.

V roce 2015 bylo celkem odhaleno při nelegální migraci na území České republiky 8 563 osob, což je nárůst o 77,6% oproti roku předcházejícímu. Při nelegálním pobytu bylo zjištěno nejvíce státních příslušníků Sýrie (2 016 osob), následovali státní příslušníci Ukrajiny (1 224 osob) a Kuvajtu (588 osob).

V roce 2015 se cizinci podíleli na 8 960 skutcích, tedy 7,1 % všech objasněných trestných činů. Pro tyto trestné činy bylo trestně stíháno nebo vyšetřováno 7 264 cizinců, což představuje 7,1 % z celkového počtu stíhaných osob.

Poslanec Bohuslav Chalupa (ANO), kritizoval ministerstvo za neposkytování informací k tendr za 520 milionů korun na integraci cizinců. „Chci podrobný rozbor toho, jak se tyto peníze využijí,“ řekl poslanec zástupcům vnitra. Na základě této veřejné zakázky se má do ČR přijmout jen do září 2017 do ČR 2961 osob z Řecka a Itálie.

Poslanec Martin Lank (Úsvit) poukázal na to, že jen necelá čtvrtina imigrantů pocházejí ze země, kde panuje válečný stav. Jedná se především o Sýrii. To podle poslance dokazuje to, že se jedná o ekonomické imigranty, kteří v žádném případě nemají nárok na získání azylu.

Tagy článku