Zpráva OLAF Babiše z podvodu opravdu neviní. Naopak

Zpráva OLAF Babiše z podvodu opravdu neviní. Naopak
16 / 01 / 2018, 12:00

Na své ranní tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO) shrnul, že ve zprávě OLAF se nikde nepíše, že je Čapí hnízdo podvod. V tomto případě má pravdu.

Nebudeme tedy spekulovat, zdali celá kauza vznikla jen proto, aby bylo možné na Babiše nasadit odposlechy pro účely politického boje, je pro nás však důležité, že ze zveřejněného textu Babišův podvod do značné míry vylučuje samotná chronologie.

Podvodný záměr by totiž mohl vzniknout až tehdy, pokud by k tomu došlo až poté, co bylo zřejmé, že je možné získat dotaci.

psali jsme: Čapí hnízdo jako časovaná bomba

Ze znění zprávy OLAF – tak jak byla zveřejněna – však vyplývá, že Farma Čapí hnízdo, a.s., vznikla transformací firmy ZZN Agro Pelhřimov, s.r.o., ke dni 1. prosince 2007. Znamená to, že v uvedený den již probíhaly kroky směřující ke změně vlastnictví.

V obchodním rejstříku je zveřejněn znalecký posudek zde 12. listopadu 2007 k ocenění této společnosti. Je tak evidentní, že kroky k ocenění byly provedené v listopadu 2017, když příslušný notářský zápis byl sepsán 22. listopadu 2007. Transformace byla provedena 1. listopadu 2007.

Je proto vysoce nepravděpodobné, že by transformace společnosti spojená s prodejem akcií měla směřovat k podvodnému jednání, když Babiš nemohl vědět, že vůbec bude vypsáno jakékoli výběrové řízení.

Dle zprávy OLAF byla totiž projektová výzva zveřejněna 20. prosince 2007, tj. až po transformaci společnosti. Nikde se nedočtete argumenty vysvětlující, proč by k této transformaci docházelo, pokud o výzvě chyběly jakékoli údaje při zahájení transformace.

psali jsme: Bohuslav Sobotka je hlavním poraženým roku 2017. Babiš si ho ,,namazal" na chleba

Lze pak pouze spekulovat, že by prodej akcií v prosinci 2007 mohl směřovat k získání neoprávněné výhody vytvořením podmínek k důsledku prodeje. Nikde však, opakujme, není vysvětleno, proč by vůbec docházelo k transformaci společnosti, když prokazatelně k této transformaci došlo předtím, než byla vydána projektová výzva.

I proto zpráva OLAF neuvádí Babiše jako dotčenou osobu, takže podle OLAF se jej nedotýká. Podle zprávy byly dotčenými osobami společnost IMOBA, a.s., jako právní nástupce příjemce dotace, Ing. Jana Mayerová, dívčím jménem Nagyová, a Ing. Josef Nenadál.

Z uvedeného důvodu je pochopitelné, že s Ing. Babišem OLAF tuto záležitost neřešil, když nebyl dotčenou osobou.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace