Zradikalizované fanatičky IS plánovaly teroristický útok v Paříži

Zradikalizované fanatičky IS plánovaly teroristický útok v Paříži
09 / 09 / 2016, 11:30

AKTUALIZOVÁNO / Hlavní podezřelou je 19letá Inés Madaniová, která se loni dostala na seznam radikálů poté, co se neúspěšně snažila dostat do Sýrie. Auto nalezené u Notre Dame patří jejímu otci. Při zatýkání bodla nožem policistu do ramene, jeho kolegové ji následně postřelili.

Další ze zadržených - 23letá žena - byla postupně snoubenkou dvou pachatelů teroristických činů. Nejprve byla zasnoubená s Larossim Abballou, který v červnu zabil policejního velitele a jeho manželku, která rovněž pracovala u policie, v obci Magnanville západně od Paříže.

Po jeho zabití se zasnoubila s 19letým Adelem Kermichem, který zavraždil v červenci pětaosmdesátiletého katolického kněze Jacquesa Hamela v Saint-Etienne-de-Rouvray u Rouenu na severozápadě Francie. Současného snoubence ženy policie už ve čtvrtek zadržela, uvedl prokurátor Molins. Zdroj: ceskatelevize.cz


 

Paříž (ČTK) - Bezpečnostní experti považují případ žen jako hlavních pachatelek za neobvyklý, neboť dosud za prováděním atentátů ve Francii stáli muži. Žena, kterou francouzská policie ve čtvrtek zadržela spolu se dvěma dalšími v rámci vyšetřování případu auta naloženého plynovými lahvemi, přísahala věrnost teroristickému hnutí Islámský stát. Dnes o tom informovala agentura AFP s odvoláním na policejní zdroje. Vůz byl objeven v neděli časně ráno u pařížské katedrály Notre-Dame, ministr vnitra Bernard Cazeneuve v této souvislosti hovořil o bezprostřední hrozbě útoku.

Hlavní podezřelou je 19letá dívka, která je dcera majitele auta. Při zatýkání bodla nožem policistu do ramene, jeho kolegové ji následně postřelili. Zraněný policista je mimo ohrožení života.

Cazeneuve o čtvrtečním zásahu hovořil jako o protiteroristickém, o zadržené trojici pak jako o zradikalizovaných ženách. 

Při vyšetřování tohoto případu už bylo zatčeno nejméně sedm osob. Policisté v úterý a ve středu zajistili dva páry. Nejprve na jihu Francie zadrželi 34letého muže a 29letou ženu, kteří jsou známi tajným službám kvůli napojení na radikální islámské hnutí. O den později zatkli u městečka Montargis ve středofrancouzském departementu Loiret muže a ženu ve věku 26 let. Ve čtvrtek kriminalisté v Boussy-Saint-Antoine asi 30 kilometrů jihovýchodně od Paříže dopadli tři ženy ve věku 39, 23 a 19 let.

Tagy článku