Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Steve Bannon a Lanny Davis
Debata na pražském Žofíně, které se účastnil bývalý poradce Donalda Trumpa Steve Bannon a právník, příznivec Demokratické strany a lobbista Lanny Davis, ukázala, že ostřejší lokty alespoň v rétorické oblasti má Bannon.
Oba pánové, kteří zavítali do Prahy, aby se zde zúčastnili debaty s příslovečným názvem ,,Co se to děje v Americe?" hovořili o mnoha vnitropolitických i zahraničněpolitických tématech souvisejících s rolí USA ve světě a jejich vztahu k evropským spojencům.
Bannon, krajně pravicový a nacionalisticky smýšlející zakladatel kontroverzního webu Breitbart, se v debatě ukázal jako ,,dravec", který si hned v úvodu vylil vztek na členské státy NATO, protože přispívají málo do společného rozpočtu NATO. USA pak těžko podle něho mohou plnit roli garanta světové bezpečnosti. Bannon sice nastolil některé zajímavá témata, nicméně v jeho řeči se jasně odrážely jeho nacionalistické a konzervativní názory, kterými svého času zásoboval jako poradce pro strategické otázky prezidenta Trumpa, který jej však v srpnu minulého roku překvapivě zbavil funkce.
psali jsme: Exkluzivně: Na Žofíně se utkali v debatě bývalý poradce prezidenta Trumpa Steve Bannon a příznivec Demokratů Lanny Davis. Clintonová a Trump se skloňovali ve všech pádech
Dalším předmětem ,,rozboru" bývalého poradce Donalda Trumpa byla Demokratická strana a Hillary Clintonová, která soupeřila s Trumpem v prezidentských volbách. Bannonova neskrývaná averze vůči Hillary Clintonové, která může za všechno zlo světa, se potom táhla jako červená nit celým odpolednem na Žofíně.
Davis byl na rozdíl od hřmotného Bannona slovně uměřenější a soustředil se na fakta a méně na emoce. Davis si vzal sice na paškál Donalda Trumpa, ale snažil se být věcnější než Bannon a srozumitelně argumentovat. Co zaujalo, bylo odlišný vztah k Číně, kterou Bannon považuje za nepřítele, Davis naopak za ekonomického konkurenta a hráče, s nímž je však nutné v důležitých ekonomických otázkách diskutovat.
Oba debatéři se pak vlastně shodli jen v tom, že je nutné, aby členské státy NATO přispívali více do společného rozpočtu.
Každopádně debata, chvílemi velmi podnětná, chvílemi poněkud rozvláčná a nudná, odkryla skrze názory těchto dvou pánů skutečnost, že Amerika je názorově rozdělená jako možná nikdy. Očima Středoevropana bude zajímavé sledovat, kam se až tento vývoj dostane a jaké důsledky bude mít pro Evropu.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více