Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ebola - ilustrační foto
14.10.2014 / Namyšlených prohlášení, že s ebolou si vyspělé zdravotnictví západního světa poradí, vydaly lékařské autority víc než dost než ebola přišla do Evropy i USA, a odhalila život ohrožující systémové chyby v organizaci lékařské péče jak na evropském kontinentu, tak v Severní Americe.
Zdroj: The New York Times
První šok přišel ve Španělsku. Zdravotní sestra ošetřující pacienta s ebolou se sama nakazila. Podle všech teorií o dobře fungujícím zdravotnickém systému se to nemělo stát. Sestra používala ochranné prostředky, pracovala na režimovém pracovišti a ebola se přece nepřenáší vzduchem.
Tak kde je problém? Kde je díra v systému? Postupně vyšlo najevo, že španělští zdravotníci nebyli na ebolu tak perfektně připraveni, jak všichni v Evropě očekávali. Sestry nebyly dostatečně proškoleny, lékař, který ošetřoval nakaženou sestru, zprvu podle svých slov neměl informaci, že by mohlo jít o ebolu.
Události ve Španělsku naznačují selhání lidského faktoru. Zdravotní sestra si zřejmě rukavicí kontaminovanou virem eboly instinktivně sáhla na tvář. Někteří zdravotníci nebyli zřejmě dostatečně seznámeni s nebezpečím, kterému čelí, což mohlo skončit ještě větší katastrofou, než jaké jsme svědky ve Španělsku.
Ale ani americké zdravotnictví neobstálo bez výrazných šrámů na pověsti. Selhal lékař, kterého nemocný ebolou vyhledal, ačkoliv mu řekl, že přijíždí ze západní Afriky a má teplotu. Poslal nakaženého domů, tedy zpět do světa, kde mohl nakazit další desítky lidí. O tom jsme psali v článku Virus eboly v americkém Dallasu potvrzen. 100 potencionálních nakažených
Lékaři zasáhli, až když člen rodiny po týdnu volal na samotné Centrum pro kontrolu nemocí, že jeho příbuzný má zřejmě ebolu. A i tento zásah zaváněl diletantstvím. Místo aby byli všichni, kteří byli v bytě s nemocným okamžitě převezeni do karantény, byla odvezena pouze oběť eboly, ostatní členové rodiny museli v bytě, kde se mohli dále nakazit virem eboly, zůstat.
Dlouho se hledala firma, která by byla schopna byt vydezinfikovat. Po tu dobu v něm byli členové rodiny nemocného drženi v domácím vězení. Naděje, že se toto selhání snad obešlo bez následků, nic nemění na tom, že si američtí záchranáři a zdravotníci počínali značně amatérsky. A lesk skvělého amerického zdravotnického systému, který bude občany USA s bezchybnou profesionalitou chránit před rozšířením nákazy eboly, se jaksi ztratil. (Ebola v Texasu: u dalších 10 pacientů je "vysoké riziko" nakažení)
Zpráva, že se ebolou nakazila i zdravotní sestra americké nemocnice, kde nemocného ebolou ošetřovali, pak zafungovala jako šok. Jak je to možné? Ptají se vyděšení obyvatelé USA i média. Vždyť přece měla ochranné pomůcky.
Podle všech pravidel, dosud hlásaných, se přece nakazit neměla. Vyvinula se snad ebola v nějaký superpatogen? A může se změnit v něco ještě děsivějšího v následujících měsících? Může nakonec virus zmutovat tak, že se bude šířit vzduchem a pohřbí v bolestech současnou civilizaci? (Ebola je v Evropě a USA a lékaři uklidňuji: virus se nešíří vzduchem, ale.....)
Paniku se snaží mírnit i The New York Times, které na toto téma přinesly zásadní článek. Evoluční biologové, zabývající se studiem viru eboly, v něm upozorňují, že virus otřásající dnes západní Afrikou se neliší od těch, které v Africe zabíjely v malých množstvích posledních téměř čtyřicet let od roku 1976, kdy byl virus objeven. Virus Eboly se podle nich odštěpil od jiných virových linií nejméně před dvaceti miliony let a celou dobu přežíval v infikovaných hlodavcích a jiných savcích, aby teprve v roce 1976 přeskočil z jednoho z nich, případně z netopýrů do lidské populace. Jak se šíří z člověka na člověka, mutuje, ale nemusí jít o více smrtící mutace. Neexistuje žádný důkaz, že by za masovější rozšíření viru Eboly v současnosti mohla mutace viru nebezpečnější než dříve.
Problém je, že virus nepostihuje obyvatele malých odlehlých vesnic jako dřív, ale přeskočil do velkých afrických měst, jejichž zdravotní systém není schopen epidemii čelit. O to víc je potřeba odstranit zranitelná místa ve zdravotnických systémech vyspělých zemi, aby se ebola nešířila i v nich.
Sledujte průběžně aktualizovaný článek Všechno, co byste měli vědět o ebole....a možná vám to neřekli
Psali jsme také:
Další podezření na ebolu v ČR
Drama na palubě amerického letadla
EBOLA: první případ v Česku? NE
Americká letiště zavádí screening teploty cestujících na příletech z Afriky
Ebola je v Evropě a USA a lékaři uklidňuji: virus se nešíří vzduchem, ale.....
Do měsíce se můžou objevit první případy eboly ve Francii a Velké Británii
Ebola v Texasu: u dalších 10 pacientů je "vysoké riziko" nakažení
Virus eboly v americkém Dallasu potvrzen. 100 potencionálních nakažených
Ebola! Směšná panika nebo děsivá ignorance? Obojí.
Těchonín - místo pro boj s ebolou v Česku
Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost"