Zruší ministerstvo kultury a letiště výběrové řízení na ostrahu?

Zruší ministerstvo kultury a letiště výběrové řízení na ostrahu?
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační foto
10 / 12 / 2015, 17:45

Atualizováno / Provozovatel Letiště Václava Havla Praha se ohradil proti tvrzení Security magazínu.

AKTUALIZOVÁNO  11.12.2015

Provozovatel Letiště Václava Havla Praha přijal na začátku letošního roku novou velmi propracovanou bezpečnostní strategii s jasnou koncepcí. Podrobnosti nad rámec únorové tiskové zprávy o spolupráci s bezpečnostními složkami státu z pochopitelných důvodů nesdělujeme, nicméně opravdu nelze tvrdit, že letiště má „nulovou bezpečnostní koncepci,“ uvedla tisková mluvčí Letiště Praha, a. s., Marika Janoušková, v reakci na zveřejněný článek.

10.12.2015/ Nulová koncepce bezpečnosti a co nejnižší cena na prvním místě – to je priorita veřejných institucí v době, kdy celý svět řeší zvýšená bezpečnostní opatření kvůli potenciálnímu riziku terorismu. Alespoň to vyplývá ze zadávacích podmínek výběrového řízení, které vypsalo Ministerstvo kultury ČR a Letiště Praha a.s.

Ministerstvo kultury nedávno vypsalo výběrové řízení na ostrahu 113 svých objektů, tedy více než 500 pracovních míst a ruzyňské letiště na hlídání parkoviště a dalších míst, např. vjezdu do VIP zóny. Ministerstvo kultury přitom jako jediné reálné hodnotící kritérium uvedlo cenu za hodinu fyzické ostrahy. V obou případech již došlo k otevření obálek. Problém je, že potenciální vítězové tendru nabídli ceny, které jsou v rozporu s platnou legislativou, neboť nerespektují minimální mzdu. Redakce Security Magazínu zná ceny, které byly při otevření prezentovány. Podle Mezinárodní asociace bezpečnostního managementu ASIS je v případě ministerstva kultury nejnižší nabídnutá cena až o 22 % nižší, než stanoví zákonné podmínky ČR. Aby se ceny vešly do platného legislativního rámce, musely by ostrahu vykonávat jedině handicapované osoby, jež dotují úřady práce. V reálu dokonce některé bezpečnostní agentury zaměstnávají i bezdomovce, kteří se spokojí s nižším finančním ohodnocením, než je minimální mzda. Minimální cenu za hodinu fyzické ostrahy přitom uznává ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), které dokonce uvádí, že nižší cena než 130, 10 Kč bez DPH bude považována za mimořádně nízkou nabídkovou cenu ve smyslu zákona o veřejných zakázkách.

Ministerstvo kultury zaslalo redakci SM dopis, ve kterém se ohrazuje proti tomu, že by nerespektovalo mzdu fyzické ostrahy. „Zdůrazňuji, že ministerstvo kultury při tvorbě veřejných zakázek plně respektuje platnou legislativu ČR,“ uvedla Simona Cigánková z ministerstva kultury s tím, že více informací nemůže poskytnout kvůli tomu, že výběrové řízení ještě nebylo uzavřeno.

Znamená to tedy, že bude zrušeno, nebo ministerstvo kultury nebude brát v úvahu stanovisko MPSV, které cenu 130,10 Kč bere jako minimální možnou cenu fyzické ostrahy? Na naši otázku, zda ministerstvo kultury ví o tomto stanovisku MPSV, nám tisková mluvčí neodpověděla.

Vyjádřila se i mluvčí Letiště Praha, Marika Janoušková, podle které nejsou místa či objekty, které by mohla vítězná agentury hlídat strategicky významné… Tím je tedy myšlena i ochrana VIP zóny?

Postup konkrétně ministerstva kultury kritizují dokonce opoziční poslanci. Podle poslance Martina Lanka (Úsvit-Národní Koalice) je priorita co nejnižší ceny u ostrahy veřejných institucí a kulturních památek hazardováním.

„V době teroristických útoků na veřejné instituce včetně muzeí a galerií je naprosto skandální nepožadovat žádnou strategii zabezpečení těchto objektů. Všude ve světě je trend přesně opačný. Navíc se již běžně k ostraze užívají mnohem sofistikovanější technologie než důchodci ozbrojení baterkou,“ říká Lank. „Podle mých informací se dokonce zájemcům o tuto zakázku ani neumožnilo, aby si mohli objekty prohlédnout. Je vidět, že ministerstvo vypisuje výběrové řízení na ostrahu svých objektů ve stylu - aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Pokud ale bude vlkem terorista, koza rozhodně celá nezůstane. Na ministerstvo kultury jsem poslal interpelaci, ve které důrazně žádám, aby ministerstvo vysvětlilo své kroky,“ dodává Lank.

 

Tagy článku