Zvítězil v Rakousku konečně (z)dravý rozum? Sebastian Kurz zřejmě nastolí tvrdý protiimigrační kurz

Zvítězil v Rakousku konečně (z)dravý rozum? Sebastian Kurz zřejmě nastolí tvrdý protiimigrační kurz
Popisek: Sebastian Kurz
20 / 10 / 2017, 13:30

Lidovci mladého lídra Sebastiana Kurze podle předpokladů zvítězili v rakouských volbách. Co lze od Kurze očekávat?

Rakouská politická kometa, která se stala ve svých 27 letech nejmladším ministrem zahraničí, si po vítězných volbách brousí zuby na kancléřské křeslo. Kurzovi lidovci podle očekávání zvítězili v parlamentních volbách a hodlají realizovat svůj program, mezi jehož hlavní části patří tvrdá protiimigrační opatření.

psali jsme: Musíme se po německých volbách bát hnědnutí Evropy?

Rakouská lidová strana (ÖVP) v posledních měsících před volbami vylétla doslova jako raketa. Pokud ještě v květnu figurovala v průzkumech volebních preferencí na třetém místě, nyní stojí jako nezpochybnitelný vítěz voleb. Kdo by to například před rokem ještě odhadoval? Příčiny vítězství ÖVP lze hledat v několika faktorech. Především je to otevřená antimigrační a sekundárně protiislámská rétorika, kterou si lidovci ,,vypůjčili" od krajní pravice, a implementovali ji plynule mezi tradiční lidovecké priority jako pevnou hodnotovou základnu. Sám Kurz je známý svými tvrdými protiimigračními výroky na veřejnosti, jež ovšem nejdou za morální či zákonnou hranu a v podání mladého politika jsou střízlivým hodnocením situace, v níž se Rakousko ,zasaženého též migrační vlnou, nachází. 

psali jsme: Kurz po vítězství v rakouských volbách chce být aktivní v EU

Kurz dlouhodobě prosazuje výrazné omezení sociálních dávek imigrantům, jakož i udělování azylu, je také kritikem islámských škol, které podle jeho názoru by v Rakousku neměly existovat vůbec. Důležitou roli má hrát také rakouský integrační program pro migranty. To v praxi znamená, že v rámci tohoto programu se migranti žádající o azyl budou muset povinně zúčastnit kurzu němčiny po dobu jednoho roku. Do programu vláda například zařadila i zákaz rozdávání koránů a povinnost migrantů vykonávat bezplatné obecně prospěšné práce.

Kurz se snaží nazírat na problematiku migrace realisticky, ale nebojí se na druhé straně pojmenovat hlavní úskalí či problémy, které z ní pro Rakousko plynou. Dalším faktorem, který pomohl k vítězství Kurzovi je oslabení jeho soupeřů na politické scéně a také navázání nových hlasů, které dříve volily Stracheho Svobodné. Důležitým faktorem pak zůstává i sám Sebastian Kurz. Tento mladík, kterému se předpovídá velká politická budoucnost, zdaleka nepůsobí jako člověk, který by vzhledem ke svému věku nevěděl, co chce dělat a jak chce dělat. Je tomu přesně naopak. Po právě skončených volbách se tak dá předpokládat, že lidoveckými prioritami se budou prolínat její tradiční priority v sociální oblasti a již zmíněná tvrdší protiimigrační nařízení.

psali jsme: Poučení z německého případu: Merkelová vyhrála, ale oslabila. AfD se prodrala na výsluní

Na každý pád je Kurzovo vítězství pro Rakousko šancí, jak konečně efektivně řešit problematiku migrace, kterou stejně jako Německo Rakousko zvládá stěží.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace