Zvolili si Sobotku, aby ho po prohraných volbách zase ,,vykopli"

Zvolili si Sobotku, aby ho po prohraných volbách zase ,,vykopli&quote;
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: Bohuslav Sobotka
11 / 03 / 2017, 16:00

Na sjezdu ČSSD kupodivu rušno nebylo. Do čela strany se postavil staronový Bohuslav Sobotka, který jde do předvolební kampaně naposledy jako předseda strany.

Bazbarvý a byrokaticky suchopárný Sobotka, který sklidil za své proslovy daleko menší potlesk než například čerstvě zvolený místopředseda Lubomír Zaorálek, opět dokázal, že nedokáže strhnout davy a emočně zaujmout. Na rozdíl od Andreje Babiše prostě není lídr ani vítězný typ.

Za šest let ve své funkci nevyhrál ani jedny volby, naopak v krajských volbách utrpěl on i celá ČSSD tvrdý direkt. Od té doby je strana v apatii a hluboké defenzivě. Mandát téměř dvou třetin delegátů sjezdu se na jednu stranu může zdát relativně silný, na druhé straně titíž delegáti spíše hrají na to, že zvolili Sobotku pouze dočasným předsedou, kterého po pravděpodobně prohraných volbách zase ,,sundají" na mimořádném sjezdu. Pokud tedy neodstoupí sám jako například Jiří Paroubek po volbách (které byly mimochodem vítězné) v roce 2010.

Tento scénář vychází z faktu, že mezi 201 delegáty, kteří Sobotku nevolili, je i Tejcovo křídlo, které ač nebylo na sjezdu moc slyšet, je relativně silné. V případě, že dojde k volební prohře strany, se jeho reprezentanti aktivizují a budou jako první volat po odstoupení Sobotky. Představitel tohoto křídla (Jeroným Tejc, Jiří Zimola) pak dost možná převezme i předsednické křeslo.

ČSSD svými chybami připravila červený koberec k vládnutí svého nyní největšího rivala hnutí ANO. Sobotka jako předseda z logiky věci nese největší zodpovědnost, proto by se musel stát zázrak, aby ČSSD podzimní parlamentní volby vyhrála. Není totiž v současné situaci čím ani kým je vyhrát.

 

psali jsme:

Na brněnském sjezdu ČSSD rušno nebude. Anebo ano?

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.