5G přináší nové možnosti využití robotů. Důkazem je Spot z dánského letiště

5G přináší nové možnosti využití robotů. Důkazem je Spot z dánského letiště
Autor: Ericsson|Popisek: Robotický pes
02 / 05 / 2021, 17:00

Cestovatelé, kteří se nedávno vypravili letecky do Dánska přes letiště Hanse Christiana Andersena poblíž dánského města Odense a vyhlédli z okna, mohli spatřit čtyřnohého robota jménem Spot. Ten samostatně hlídal obvodové oplocení a kontroloval jeho poškození. Robot byl připojený k 5G síti společnosti Ericsson, kterou provozuje společnost TDC NET. Jedná se o testovací případ, na kterém se podílí také Dánský technologický institut.

Ve spolupráci s dánským technologickým institutem se partneři zaměřili na to, jak spolehlivě řídit Spota, čtyřnohého mobilního robota, kterého vyvinula robotická společnost Boston Dynamics, na národní komerční 5G síti TDC NET. Spot dříve vykonával úkoly pro Institut pouze pomocí připojení Wi-Fi, což značně omezilo rozsah připojení. Operátor, který Spota řídil, musel být nejdále 30 metrů od něj.

Připojením Spota ke komerční 5G síti TDC partneři doslova otevřeli dveře novým možnostem použití robota. Vysoká rychlost, velká šířka pásma a extrémně nízká latence 5G sítě poskytuje nástroje pro bezpečné odesílání obrovského množství dat z robota po síti a zpět v reálném čase na velké vzdálenosti. Spot najde využití prakticky kdekoli, kde bude 5G připojení. Robot může procházet nerovným terénem, ​​šplhat po schodech a dostane se i do malých prostor. Spolu s 360° senzory, předními a zadními kamerami a prostorem pro přepravu balíků a spotřebního materiálu mohou roboti, jako je Spot, pracovat v terénu jako součást pohotovostních, záchranných nebo průmyslových inspekčních misí.

Letiště, přístavy a mnoho stavenišť vyžadují každodenní kontroly oplocení pro dodržení směrnic o bezpečnosti a zabezpečení. Současné metody se spoléhají na zaměstnance hlídkující po obvodu, aby zkontrolovali známky poškození. V testovacím případě se využily také metody strojového učení, aby Spot mohl v reálném čase prozkoumat obvod kvůli známkám poškození. Spot se pohyboval podél oplocení prostřednictvím 5G sítě společnosti Ericsson implementované operátorem TDC NET.

Vypuštění Spota představuje jeden z několika případů použití 5G vyvinutých společným inovačním centrem 5G společností Ericsson a TDC NET 5G v Dánsku. Partneři již úspěšně otestovali a nasadili 5G mobilní privátní síť ve společnosti Grundfos, která je jedním ze světových lídrů technologií vodního hospodářství. Komerční 5G síť operátora TDC NET, kterou podporují technologie společnosti Ericsson, dosáhla v prosinci 2020 celonárodního pokrytí.

 

O společnosti Ericsson

Ericsson je předním mezinárodním dodavatelem telekomunikačních technologií a služeb. Prostřednictvím řešení, fungujících v reálném čase, vytváří propojenou společnost (Networked Society), která umožňuje studovat, pracovat a svobodněji žít v udržitelných společnostech po celém světě. Nabídku firmy Ericsson tvoří služby, software a infrastruktura informačních a komunikačních technologií, určených telekomunikačním operátorům a jiným odvětvím. V současnosti se v sítích od společnosti Ericsson uskutečňuje více než 40 % celosvětové mobilní komunikace, společnost zajišťuje servis sítí s více 2,5 miliardami uživatelů. Více informací naleznete na www.ericsson.com.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace