A je to tu, věk kybernetiky začal. Rusové využili k útokům na Kyjev bezpečnostní kamery ve městě, jsou po celé Evropě

A je to tu, věk kybernetiky začal. Rusové využili k útokům na Kyjev bezpečnostní kamery ve městě, jsou po celé Evropě
Autor fotografie: Devianart / Public domain|Popisek: Ilustrační foto
26 / 03 / 2024, 11:00

Masivní a setrvalé útoky na ukrajinská města ze strany ruského agresora přináší stále zásadnější předpovědi budoucích konfliktů. Moderní technologie nakonec změní úplně vše.

Podle webu IPVM, jenž čerpal ze zpráv ukrajinských bezpečnostních složek, se Rusové nabourali do kamer instalovaných v ukrajinském hlavním městě. V rámci rozsáhlého útoku z 2. ledna 2024, za použití více jak tří set raket, dvou set dronů a smrti několika lidí, SBU oznámila, že odhalila dvě online sledovací kamery, které byly hacknuté ruskými zpravodajskými službami. 

Kamery snímaly činnost ukrajinské protivzdušné obrany a další infrastrukturu. Agresorovi se díky tomu podařilo shromáždit data pro přípravu útoku. Majitel jednoho ze zařízení popsal v rozhovoru pro ukrajinský zpravodajský kanál Espresso TV, že si všiml zvláštních pohybů kamery, ale nejdříve jim nevěnoval pozornost. Jenže když na Telegramu uviděl záběry útoků z 2. 1. ze své kamery, jak ukazují ukrajinskou baterii PVO v akci za oknem svého bytu, bylo mu vše jasné. 


Telegram je zásadním a oblíbeným zdrojem informací pro Ukrajinu i Rusko. Obě vlády jej používají. Vyšetřování potvrdilo tvrzení Radio Liberty, že čínské bezpečnostní kamery Hikvision a Dauha zvyšují riziko ruských útoků na Ukrajinu. Kamera na okně bytu je Hikvision DS-2CV2Q01FD-IW. SBU nezveřejnila informace o tom, jak byla kamera prolomena, ale mohla být zneužita celá řada kritických slabin kamer. 

Kritické je, že hacknutá kamera může výrazně napomáhat plánování úderů identifikací infrastruktury, protivzdušné obrany, soustředění obranných sil nebo třeba jen pauzu mezi přebíjením ochrany důležitých strategických bodů města. Rusové nemají satelity, které by dokázaly neustále skenovat ohniska určených cílů, stacionární kamery kamery to mohou bohatě vynahradit. Obecně na Ukrajině, ale i v evropských městech neexistuje kontrola nad bezpečnostními firemními a soukromými systémy. 

Kamery se softwarem z Číny nebo Ruska představují bezpečnostní hrozbu a to především ty čínské, které jsou rozšířené po celém světě. Všechny jsou online a tím pádem zneužitelné. Kamery Hikvision nebo Dahua jsou používány v Černobylu nebo tvoří 74 % CCTV systémů na ukrajinských silnicích, parcích, bytových domech nebo dalších veřejných prostranstvích. Mnoho z nich používá software VMS od moskevské společnosti DSSL. Ta má mít vazby na FSB, ale pochopitelně to popírá. 

Bylo by velmi naivní se domnívat, že situace v evropských městech je diametrálně odlišná. Z hlediska četnosti kamerových systémů bude situace ještě horší. I kdyby převažovaly západní produkty, jsou stejně zranitelné jako ty čínské, pokud jsou online a drtivá většina z nich na síti nepochybně je. Ruská špionáž má velmi dlouhou tradici a průmyslová špionáž Číny je doslova legendární. Již jen z tohoto hlediska je vysoce pravděpodobné, že některé kamery evropských měst v citlivých lokacích jsou pod kontrolou zahraničních zpravodajských služeb. 

Jen informace o pohybech v Downing Street jsou nepochybně vysoce ceněné a to je přirozeně jen příklad. Monitoring pohybů vojenských konvojů. jejich vybavení, množství vojáků a intenzita je za pomoci kamerových systémů velmi snadný. A řada strategických základen se nachází ve velkých městech, Berlín by mohl vyprávět. Jestliže se doposud hovořilo o narušování soukromí lidí za pomoci různých sledovacích a zpravodajských softwarů, dostáváme se zde již do situace potenciálního ohrožení lidských životů.

Strategických cílů je velké množství, elektrárny, klíčové body logistiky, infrastruktura jakéhokoliv charakteru, včetně paliv a potravin. Vše lze sledovat za pomoci hacknutých systémů, které rozhodně nevykazují žádné vysoké zabezpečení. Ve velkých městech jsou kamery zkrátka všude. A je zcela jasné že státy čeká velká práce s řešením této problematiky. Navíc to bude nepochybně velmi drahé, protože mohutnost kamerových systémů je nesporná. 


Tagy článku