Britské Královské námořnictvo testuje robotický průzkumný ponorný člun

Britské Královské námořnictvo testuje robotický průzkumný ponorný člun
Autor fotografie: Royal Navy|Popisek: Otter Pro
03 / 09 / 2021, 13:00

Jak Královské námořnictvo uvedlo ve své tiskové zprávě, robotický člun Otter Pro byl zkoušen v Defence Diving School na ostrově Horsea u Portsmouthu. Lze jej využít k rychlému průzkumu nezmapovaných vod a sběru dat a jeho přednostmi jsou jednoduchost a rychlost nasazení.

"Testovalo se využití dálkově řízeného plavidla pro provádění podvodních průzkumných operací, při nichž by s pomocí řady senzorů mohlo shromažďovat údaje o okolní vodě a objektech na mořském dně. Při testech v jezeře Horsea Lake dokázalo plavidlo Otter Pro shromáždit sonarové snímky několika vraků - shromáždilo podrobné důkazy o stupni rozkladu a strukturálním zhroucení potopené výletní lodi, motorového člunu a vrtulníku."

Královské námořnictvo dále uvedlo, že během první hodiny ve vodě plavidlo, řízené vyškoleným personálem, prokázalo svou schopnost rychlého a efektivního nasazení a shromažďování informací - prozkoumalo oblast o velikosti fotbalového stadionu. Komandér Graham Mimpriss, vedoucí Královského námořnictva pro zkoušky, uvedl v tiskové zprávě:

"Přestože je Otter Pro provozován s cílem umožnit projektu Hecla zdokonalit budoucí koncepci provozu hladinových bezosádkových plavidel v budoucím vojenském průzkumu, začal se osvědčovat jako lepší než stávající přenosné systémy. S využitím schopnosti rychlé reakce bylo toto vozidlo mobilizováno do hodiny po příjezdu, na místo bylo dopraveno v dodávce.

Video: youtube

Tým při svém prvním výjezdu prozkoumal jezero Horsea (7 000 metrů čtverečních) za 40 minut a během hodiny vytvořil využitelný produkt. Toho dosáhl tříčlenný tým, aniž by potřeboval člun nebo přístaviště pro vyproštění nebo vytažení. Během průzkumu dva z týmu působili jako piloti a dohlíželi na plavidlo a třetí zpracovával data téměř v reálném čase. Naše stávající platformy by se tomuto výkonu přiblížily jen těžko."

V další fázi zkoušek bude plavidlo Otter Pro od společnosti RS Aqua Ltd. testováno ve složitějším prostředí s cílem zdokonalit zpracování dat v reálném čase.

Zdroj: royalnavy.mod.uk; ukdefencejournal.org.uk

Tagy článku