CAT S75 – test telefonu, který by ocenil de-Saint Exupery na Sahaře

CAT S75 – test telefonu, který by ocenil de-Saint Exupery na Sahaře
Autor fotografie: Redakce/Filip Klasna|Popisek: CAT S75
17 / 06 / 2023, 09:00

Telefony společnosti Bullit jsou již mnoho let pravidelným účastníkem našich testů. Typické žlutočerné krabičky s odolnými telefony jsou vždy zajímavým oživením. Tentokrát začala změna už u balení, které je zcela netypicky bílé a po výrazné barevné kombinaci se slehla zem.

CAT S75 je nejnovější odolný telefon společnosti Bullit a jako takový přináší zásadní novinku v podobě možnosti satelitní komunikace.

Ale zatím zpátky k telefonu a jeho provedení. Po designových výstřelcích telefonů jako byl CAT S60 nebo S61 vypadá sedmdesát pětka téměř jako obyčejný odolný telefon. Hladké černé tělo potažené stříbrnými ionty pro lepší možnost čištění, ze kterého vystupuje pouze trojice čoček fotoaparátu o rozlišení 50 mpx hlavního fotoaparátu, 8 mpx širokoúhlého fotoaparátu a 2 mpx pro makro snímač.

Na spodní části telefonu je již standardní USB-C port pro nabíjení telefonu, jehož baterie má kapacitu 5 000 mAh. Telefon lze nabíjet i bezdrátově max. výkonem 15W.

Co se týče odolnosti, CAT S75 splňuje již klasicky vojenskou specifikaci MIL-STD810H. kdy telefon funguje v rozmezí teplot od -30 do +75 stupňů Celsia a specifikace IP68 a IP69K.

Na zádech přístroje je sensor otisku prstu pro přihlašování do operačního systému Android 12, se kterým je telefon standardně dodáván a je to jedna ze tří metod, kterou můžete k zabezpečení telefonu použít. Android podporuje jak rozpoznání otisku prstu, tak klasický PIN a také biometrické rozpoznání obličeje. Tato kombinace využití otisku prstu nebo rozpoznání obličeje je něco, co bych rozhodně uvítal i na svém iPhonu při placení u terminálů, které mají čtečku na boku. Co se týče podpory vyšších verzí OS, Bullit slibuje podporu pro verze 13 a 14 a bezpečnostní záplaty na následujících 5 let. To, že výrobce vydal telefon se starším OS by ale nemusel být velký problém, protože majitelé Androidu podle informací z Statcounter příliš s upgrady nepospíchají a loni v létě mělo více než 50% zařízení Android ve verzi 10 či 11 a verzi 12 mělo pouhých 20% zařízení.

Na pravém boku přístroje naleznete zapínací tlačítko a tlačítka na HW úpravu hlasitosti, vlevo je šachta na SIM kartu a rozšiřující microSDXC paměťovou kartu a pod ní programovatelné tlačítko, které si můžete libovolně nadefinovat. V horní části rámu telefonu je červené tlačítko, které je určeno k vyslání SOS zprávy přes satelitní komunikaci.

Co se týče HW výbavy CAT S75 je vybaven CPU společnosti Mediatek s označením Dimensity 930 s 2 Cpu o frekvenci 2,2 GHz a 6 CPU s frevencí 2 GHz a 6GB RAM. GPU je PowerVR B-Series BXM-8-256. Interní paměť pro uložení dat má hodnotu 128 GB, kdy po základní instalaci je k dispozici pro uživatele přibližně 90 GB.

Telefon disponuje IPS displejem o rozlišení 1080 x 2048 px s PPI o hodnotě 400 a ochranu displeje o úhlopříčce 6,58“ zajišťuje sklo Gorilla Glass Victus. Jako další ochrana displeje působí i vystouplý rámeček po okrajích telefonu. Obnovovací frekvence je 120 Hz.

Co se týče již výše zmíněné satelitní komunikace, telefon využívá messaging službu direct to satellite díky integrovanému chipu MediaTek MT6825, který komunikuje se satelity na geostacionární oběžné dráze. Proto je již v základní SW výbavě integrována aplikace Bullit Satellite messenger, která tuto komunikaci umožňuje. A to krásné na tom je, že až budete opravovat motor svého letadla na Sahaře, budete moci dát vědět o své poloze nejen lidem vybaveným telefonem CAT S75, ale komukoliv, kdo si výše uvedenou aplikaci nainstaluje na běžné telefony s Androidem nebo IOS a vaši zprávu přijme jako běžnou SMS o maximální délce 140 znaků a s vaší polohou.

Pokud vyšlete SOS zprávu, bude přijata společností FocusPoint, která následně kontaktuje záchranné složky země, kde se majitel telefonu, který vyslal nouzový signál nachází. A co je na službě společností Bullit a MediaTek nejlepší? Satelitní komunikace není jako u Applu omezené a signál budete schopni vyslat odkudkoliv, kde telefon bude mít výhled na nebe se satelity. V zasypaném dole vám ale bude nanic, stejně jako v Číně, kde tato funkce není povolena místní legislativou.

Společnosti MediaTek a Bullit jsou v tomto ohledu novátory a pokrytí oněch mrtvých zón na světe bez standardního mobilního signálu si vzali za své. CAT S75 je prvním telefonem na světě, který technologii IoT-NTN obousměrného satelitního zasílání zpráv využívá.

Výše jsem uváděl, že CAT S75 podporuje standardy IP68 a IP69K, což v praxi znamená, že telefon můžete používat například i pro běžné šnorchlování, protože S75 vydrží až 35 minut v hloubce 5 metrů. Telefon dokonce disponuje i speciálním módem pro podvodní fotografování. Výhodou je, že tedy na dovolenou nepotřebujete speciální podvodní pouzdro.

Výkon procesoru a GPU bohatě stačí na na běžnou práci s multimédii jako je Spotify nebo streamovací služby typu Amazon nebo Netflix. Zvuk z vestavěného reproduktoru asi nikdo požívat nebude, protože si připojí BT reproduktor nebo sluchátka.

Hodnocení:

CAT S75 je odolný telefon, který sebou chcete mít, pokud míříte na místa, kde můžete skončit bez mobilního signálu jako například pouště v USA, nebo loď na volném moři. Tam všude využijete možnost satelitních zpráv. Ale ani jako městský telefon vám S75 ostudu rozhodně neudělá.

Plusy
+ satelitní komunikace
+ tělo telefonu se stříbrnými ionty
+ kombinace ověřovacích metod PIN, otisk prstu a biometrie
+ 120Hz obnovovací frekvence displeje

Mínusy
- zcela běžný vzhled
- chybějící termokamera

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.