Čínské výkonné procesory do Ruska nepoputují. Peking zakázal jejich export

Čínské výkonné procesory do Ruska nepoputují. Peking zakázal jejich export
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
20 / 12 / 2022, 16:00

Čína zakázala vývoz svých výkonných procesorů Loongson do Ruska a dalších zemí, v dlouhodobější perspektivě by to pro Rusko mohlo představovat poměrně vážný problém.

Čína zakázala export svých výkonných procesorů Loongson založené na architektuře LoongsonArch do Ruska i dalších států, informoval portál tomshardware.com. Pro ruské technologické společnosti procesory Loongson by mohl být vhodnou alternativou za procesory západní provenience, zejména firem AMD či Intel. Nicméně alespoň prozatím se čínských procesorů Moskva nedočká.

Rusku v této oblasti vyvstal zásadnější problém, který bezprostředně souvisí s válečným konfliktem na Ukrajině, k němuž Vladimir Putin zavelel 24. února letošního roku. Západní země na agresora uvalily v několika kolech řadu sankcí, jejichž součástí je rovněž přerušení dodávek technologií do Ruska včetně počítačových, jež se týkají procesorů.

Moskva se do této doby na dodávky západních čipů stále spoléhala. Začala se tedy zaobírat otázkou, čím by mohly nezbytné technologie nahradit a jako alternativa se jevila právě Čína, tradiční ruský spojenec.

Nicméně Peking sáhl k výše zmíněnému kroku, a má k tomu zřejmě dobré důvody. Jedním z nich, který se jeví reálně, může být snaha Číny zabránit Rusku, ale i ostatním zemím, aby nebyly procesory Loongson okopírovány či jinak zneužity pro účely jiných států a také proti Číně.  

Sám Peking pak počítá s tím, že výkonné procesory se mohou uplatnit například také v pokročilé armádní technice, z čehož plyne, že na ně nazírá jako na citlivou strategickou technologii, k níž bude přístup přísně selektivní, a ani Rusko si nemůže být jisté, zda procesory mu budou v budoucnu dodány.

Zdroj: www.tomshardware.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.