Létající auta mohou kroužit nad Los Angeles již za několik let

Létající auta mohou kroužit nad Los Angeles již za několik let
Autor fotografie: Terrafugia,CC BY-SA 3.0|Popisek: Prototyp ,,létajícího auta" společnosti Terrafugia
08 / 03 / 2021, 16:00

Létající auta - to nebude brzy záležitost jen vědeckofantastických snímků nebo notoricky známého výjevu z filmu Fantomas, ale již zhmotnělou realitou. V rámci městské letecké mobility (Urban Air Mobility) mají v budoucnu vzdušná taxi odlehčit přetížené povrchové dopravě.

Auta, která létají a plní roli dopravního prostředku jako vzdušné taxi. Ještě před několika dekádami možná bláhová až neuskutečnitelná představa, která se však postupně se stále pokročilejšími technologiemi stává čím dál reálnější. A šance, že létající automobily budou kroužit například nad městem Los Angeles již za několik let, se přibližuje. Projekty městské letecké mobility (Urban Air Mobility) usilují především o to, aby odlehčily přetíženým pozemním komunikacím a provoz zčásti přesunuly do vzduchu.

Tam mají být ,,novými vládci" létající automobily, na nichž pracuje i společnost Archer. Ta stojí za projektem létajícího elektrického prostředku se schopností VTOL, který má vydávat minimální hlučnost, je schopný letět rychlostí až 240 km/h a může cestující dopravit na vzdálenost zhruba 100 km. Společnost Archer na svém projektu spolupracuje s městem Los Angeles a navíc je jejím partnerem i firma Fiat Chrysler. To Archeru pomůže snížit náklady a vstoupit do nízkonákladového dodavatelského řetězce této společnosti a zajistit si mimo jiné přístup k pokročilým kompozitním materiálům, designovým postupům a dalším schopnostem.

Archer počítá s tím, že představí létající auto, které bude nejprve ovládat pilot, a v plánu je ukázka demonstrátoru elektrického dopravního prostředku ještě tento rok. Pokud vše půjde podle stanoveného harmonogramu, mohli by obyvatelé Los Angeles vidět létající auto do roku 2024.

Létající auto má především odlehčit přetížené dopravě, bude určeno jako prostředek pro kratší vzdálenosti s důrazem na ekologičnost provozu. Pokud projekt dopadne úspěšně a tento způsob dopravy se postupně zaběhne, chystá se společnost Archer představit v budoucnu i bezpilotní verzi.

 

Zdroj: zdnet.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.