Finský zájem o české bezpilotní letouny Primoco

Finský zájem o české bezpilotní letouny Primoco
Autor fotografie: Ladislav Semetkovský, CC BY-SA 4.0|Popisek: Primoco UAV
17 / 06 / 2022, 16:00

České velvyslanectví v Helsinkách během několika měsíců a v rámci řady jednání postupně představilo společnost Primoco a celou škálu jejích bezpilotních řešení finským bezpečnostním složkám a předním firmám v oblasti obranného průmyslu. Zatím nejdále dospěla spolupráce s Pohraniční stráží Finska, která má o české bezpilotní letouny mimořádný zájem a jejímuž vedení byly v Čechách demostrovány schopnosti a různé modality letounu Primoco One 150. Úspěšná spolupráce s finskou pohraniční stráží by do budoucna kromě jiného byla zásadní referencí nejen v rámci Finska, ale celého severského regionu.

V květnu letošního roku navštívila delegace Pohraniční stráže Finska českou společnost Primoco UAV SE, aby se seznámila s jejími bezpilotními letouny a možnostmi jejich nasazení při ochraně vnější hranice EU. Společnost předvedla schopnosti svého letounu One 150 ve velmi nepříznivých povětrnostních podmínkách, což umožnilo delegaci ověřit si jeho vhodnost pro provoz v drsném severském prostředí. Letoun byl vybaven elektrooptickým sledovacím systémem a dalšími prvky pro dálkovou detekci osob, a představoval tak konfiguraci určenou právě pro efektivní posílení ostrahy hranic.

Ladislav Semetkovský, generální ředitel společnosti, shrnul návštěvu následovně: "Naše společnost je držitelem celoevropského provozního oprávnění LUC a díky tomu to, co delegace viděla v Čechách, může být kdykoli nasazeno v běžném provozu ve Finsku. Naše letadlo nese velmi pokročilé senzory schopné výrazně zvýšit efektivitu řídicích a monitorovacích činností při minimálních nákladech. Za extrémně špatného počasí měla delegace možnost vidět, že naše letadla mohou plnit monitorovací úkoly i v podmínkách prakticky nulové viditelnosti, protože se nespoléhají pouze na optické senzory. Rádi bychom také poděkovali našemu velvyslanectví v Helsinkách, jehož podpora při organizaci návštěvy byla nedocenitelná."

Matti Sarasmaa, vedoucí Oddělení pohraniční a pobřežní stráže zdůrazňuje význam bezpilotních letounů nejen v budoucnu, ale již dnes při ochraně vnějších hranic EU: "Musíme pokračovat v již započaté cestě využívání stále většího mnořství technických prostředků pro zajištění ostrahy hranic. Tím se nám uvolní pracovní síly pro úkoly, které dosud musí být vykonávány prostřednictvím lidských zdrojů. Poznatky, které jsme získali během naší návštěvy v Primocu, to jasně potvrzují. Řešení, která společnost Primoco v této oblasti nabízí, jsou spolehlivá a různé jeho prvky nám otevřely oči v tom, jaké možnosti pro hlídání hranic existují. Nyní zvažujeme, jak technická řešení společnosti Primoco využít v příštích letech v praxi v rámci naší hraniční kontroly. Děkujeme kolegům ze společnosti Primoco za návštěvu a českému velvyslanectví v Helsinkách za její zprostředkování!"


Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.