Jeho kvantové technologie mají ovládnout Indo-Pacifik na bojišti. AUKUS má nového spojence, Čína soptí

Jeho kvantové technologie mají ovládnout Indo-Pacifik na bojišti. AUKUS má nového spojence, Čína soptí
14 / 04 / 2024, 12:30

Spojené státy, Velká Británie a Austrálie plánují posílit svůj třístranný vojenský pakt AUKUS ve svém druhém pilíři zamřeném na rozvoj kvantových technologií o Japonsko. Své obavy nad účastí země Vycházejícího slunce vyjádřila Čína.

Čínské velvyslanectví ve Velké Británii v úterý vyjádřilo odpor vůči zesilujícím iniciativám USA, Spojeného království a Austrálie v rámci AUKUS, tedy třístranného vojenského paktu. Ministři obrany těchto zemí ve společném prohlášení uvedli, že zvažují přijmout Japonsko do druhého pilíře paktu, který je zaměřen na oblast rozvoje a výzkumu kvantových technologií.

"Vyzýváme USA, Velkou Británii a Austrálii, aby opustily mentalitu studené války, přestaly stmelovat vylučovací bloky a přestaly vyvolávat problémy a táborovou konfrontaci v asijsko-pacifickém regionu," uvedl čínský diplomat. Japonsko se podle něj musí poučit z historie a být obezřetné ve svých slovech a skutcích, pokud jde o vojenskou bezpečnost.

 

Národní program kvantové technologie s podporou státu

 

Důvodů, proč vtáhnout Japosnko do hry existuje celá řada. I přes počáteční „chladné“ naskočení do vývoje a výzkumu kvantových technologií se země pomalu škrábe mezi světovou špičku. Významu odpovídá pochopitelně zvyšující se rozpočet. Za fiskální rok 2019 vláda uvolnila jen 16 miliard jenů (120 mil. USD), po vyhlášení celonárodní kvantové strategie v roce 2020 se objem zdvojnásobil na 33 miliard jenů (240 mil. USD). Rozpočet na rok 2022 dokonce dosáhl asi 80 miliard jenů (590 mil. USD), tedy více než dvojnásobku rozpočtu na minulý rok. Trend bude určitě i nadále pokračovat, protože i pro nového premiéra Fumio Kišidu jsou kvantové technologie jedním z pěti prioritních technologických odvětví, které zasluhují podporu státu i z důvodů národní bezpečnosti. Dalším důvodem, proč vzít Japonce do party, je i prostý fakt, že se na území státu nachází druhý nejrychlejší počítač na světě. 

Kvantové technologie v Číně pořád málo

 

Kvantové technologie patří mezi klasické příklady tzv. technologie dvojího užití (dual-use technology), ta může tedy sloužit k civilnímu a zároveň vojenskému využití. Podle oficiálních informací, Čína, jako světový lídr, investovala do kvantových technologií 15 miliard dolarů, což je více než celý zbytek světa dohromady. V současnosti patří mezi špičku v budování kvantových sítí a neprolomitelné kryptografie. Ráda se mediálně chlubí kvantovým radarem nebo tzv. quantum ghost imaging technologii, která odsouvá stealth technologii do propadliště dějin. Výhodou kvantového radaru oproti stávajícímu je rychlost v detekci cílů. Francouzským kvantovým inženýrům se podařilo postavit vylepšený kvantový mikrovlnný radar, který je o 20% rychlejší než konvenční radary. Teoreticky mohl být až čtyřikrát rychlejší v detekci cílů a jak známo, rychlost je v boji otázkou života a smrti.  

Otevírají se neomezené oblasti oblasti kvantových technologií

 

Že se stávající počítače postavené na klasické architektuře již nemohou zrychlovat, je prostě vědecký fakt. Naproti tomu kvantová technologie otevírá nedozírné možnosti v mnoha oblastech. Podle českého experta v oboru Michala Křeliny, který konzultuje i pro NATO, patří mezi jednu z úžasných aplikací kvantových technologií třeba kvantová kamera, pomocí níž lze vidět z a roh. Citlivé gravitační senzory v kvantových gravimetrech dokážou v budoucnu z vesmíru najít třeba nová naleziště ropy a minerálů, stejně jako podzemní tunely nepřítele. Další výhodou je možnost zmenšování, kvantové technologie dokážou kupříkladu vyrobit vysílací anténu v nano-úrovni.

 

Tagy článku