Kdy a proč outsourcovat vývoj softwaru na zakázku – objevte všechny výhody

Kdy a proč outsourcovat vývoj softwaru na zakázku – objevte všechny výhody
Autor fotografie: Pexels, Public domain
11 / 09 / 2024, 14:00

Všechno je digitální, všechno je online. Ale ne každá společnost má prostředky nebo know-how k vývoji svého vlastního softwaru. Většinou totiž neprogramujete Hledání min, ale komplexní programy s řadou požadavků. Proto se stále více organizací obrací k expertnímu outsourcingu IT. Pojďme se podívat, kdy a proč se tedy vyplatí zvážit outsourcing vývoje softwaru.

Co je IT outsourcing? 

 

IT outsourcing znamená, že si firma najímá externí poskytovatele služeb k zajištění určitých IT projektů a procesů místo toho, aby je prováděla interně. V případě vývoje softwaru to znamená, že společnost svěří celý proces vývoje (nebo jeho část) specializované externí firmě

Kdy zvážit vývoj softwaru na zakázku? 

 

1) Nedostatek interních zdrojů 

Pokud vaše firma nemá dostatečné interní kapacity nebo expertízu, bude pro vás outsourcing IT ideální řešení. Nemusíte do svého IT týmu najímat nové pracovníky, pro které byste po skončení projektu už neměli využití. 

2) Časová tíseň 

Jestli potřebujete rychle vyvinout a nasadit nový software, externí firma bude mít práci hotovou dříve než váš interní IT tým. Externí firmy mají desítky zaměstnanců, kteří se zadanému IT projektu mohou naplno věnovat a díky osvědčeným metodikám vývoje softwaru budou se vším rychleji hotoví. 

3) Potřeba specializovaných dovedností 

Nainstalovat tiskárnu, aktualizovat firewall nebo nastavit přístupové údaje k počítači jsou úplně jiná liga než vývoj vlastního softwaru na míru. Složitější vývojové IT projekty vyžadují odborné znalosti, které váš interní „ajťák“ zpravidla nemá. Díky outsourcingu ale získáte celý tým expertů s bohatými zkušenostmi, kteří přesně vědí, co mají dělat.Takže budete mít jistotu, že výsledný software bude fungovat podle vašich představ. 

4) Snížení nákladů 

Ačkoli cena za IT outsourcing může na první pohled vypadat vysoká, ve skutečnosti obvykle vede k výrazným úsporám. Nemusíte totiž investovat do náboru specialistů, jejich školení ani do potřebné IT infrastruktury (která se musí udržovat a pravidelně obměňovat, protože rychle zastarává). Pokud tedy nemáte prostředky, které byste do interního IT investovali, zvolte outsourcing. 

5) Zaměření na core business 

Díky IT outsourcingu se můžete soustředit se na svůj hlavní předmět podnikání, zatímco vývoj softwaru je v rukou odborníků a vy s ním nemusíte ztrácet čas a nervy.  

Výhody IT outsourcingu 

 

  • Přístup k nejnovějším technologiím – firmy poskytující IT outsourcing obvykle investují do nejnovějších technologií a nástrojů, díky čemuž budou na IT projekt využité ty nejlepší možné nástroje, které byste si sami nemohli dovolit.  
  • Škálovatelnost – jednou je potřeba to a podruhé zase ono, díky IT outsourcingu budete snadno upravovat rozsah využívání jednotlivých služeb. Tak můžete efektivně pracovat se zdroji podle aktuální potřeby. 
  • Kontinuita a podpora – mnoho poskytovatelů nabízí v rámci IT outsourcingu i support po dokončení projektu. Zajišťují tak kontinuitu a údržbu vašeho softwaru a jsou vám k dispozici, kdykoliv by bylo potřeba vyřešit vyvstalý problém nebo cokoliv pozměnit. 
  • Snížení rizika – expertní IT týmy mají zavedené procesy pro řízení rizik a zajištění kvality i bezpečnosti, což snižuje riziko, že projekt selže. 
  • Inovace – externí týmy často přinesou na projekt zcela nový pohled a svěží vítr. Díky bohatým zkušenostem je napadají inovativní řešení, které posunou váš projekt na vyšší úroveň. 

Potenciální rizika a jak je zmírnit 

 

Každá mince má dvě strany, a přestože outsourcing IT přináší mnoho výhod, existují i potenciální rizika: 

  • Bezpečnost dat – při sdílení citlivých informací s externím dodavatelem zajistěte odpovídající bezpečnostní opatření. Vyberte si spolehlivého poskytovatele (ideálně s potřebnými certifikáty) a jasně ve smlouvě definujte všechny bezpečnostní požadavky.
  • Kvalita – ne všechny firmyzaměřenéna IT outsourcingposkytují stejnou úroveň kvality služeb. Potenciální dodavatele proto pečlivě prověřte, prozkoumejte jejich reference a předchozí realizované projekty. Ideální je, pokud mají zkušenost s projekty podobného typu nebo ze stejného oboru, jaký požadujete. 
  • Komunikační bariéra – zejména při outsourcingu do zahraničí mohou vzniknout problémy s komunikací mezi vámi a externí firmou. Určete proto několik pracovníků, kteří budou na realizaci projektu dohlížet a budou se s externími pracovníky pravidelně scházet a konzultovat postup projektu. Tím zajistíte, že se případná nedorozumění vyřeší včas. 
  • Závislost na dodavateli – být závislí na někom jiném není vždy příjemné a nese to se sebou i radu rizik. Dobře tedy definujte všechny podmínky smlouvy, nastavte sankce pro zpoždění dodání výstupů nebo vyžadujte přístup k rozpracovaným datům v případě, že by firma skončila své podnikání, aniž by dokončila vaši zakázku. 

Metodika vývoje softwaru a outsourcing 

 

Při outsourcingu vývoje softwaru je důležité domluvit vyhovující metodiku. Mnoho firem preferuje agilní vývoj softwaru, který umožňuje flexibilitu a průběžnou komunikaci s klientem. Je obzvláště vhodný pro projekty, kde se požadavky mohou v průběhu vývoje měnit. Nicméně, pro některé projekty může být vhodnější tradiční „vodopádový model“ nebo hybridní přístup. Je důležité, aby expertní firma přizpůsobila svou metodiku vašim potřebám a vysvětlila vám výhody a nevýhody jednotlivých přístupů. 

Jak vybrat správného poskytovatele vývoje softwaru na zakázku? 

 

1) Zkušenosti a expertíza 

Neberte prvního, na koho narazíte. Hledejte firmu s prokázanými zkušenostmi v oblasti, které se týká i váš projekt. Ptejte se na jejich metodiky vývoje softwaru a zkušenosti s podobnými IT projekty. Ideálně kontaktujte i více firem s tím, aby vám udělali nabídku. Vyberte partnera, který vám bude připadat nejschopnější.  

2) Technologické kompetence 

Ujistěte se, že poskytovatel má zkušenosti s technologiemi relevantními pro váš projekt. Pokud například plánujete agilní vývoj softwaru, měl by mít externí tým zkušenosti s agilními metodikami a tak podobně. 

3) Transparentnost ohledně ceny 

Ujasněte si cenu za outsourcing IT předem. Někteří poskytovatelé nabízejí fixní ceny, zatímco jiní účtují na základě času a dalších faktorů. K určitým odchylkám samozřejmě může dojít, ale neměly by být příliš výrazné. Můžete si i smluvně stanovit maximální rozsah, do kterého se má projekt vejít. Nenechte se tlačit do cenového modelu, který vám nevyhovuje.  

Jak jsme vám ukázali, outsourcing vývoje softwaru je často nejlepší volbou pro tvorbu nových programů. Se správným poskytovatelem vám IT outsourcing ušetří čas a peníze, ale také přinese inovativní řešení a konkurenční výhodu. Vždy ale hledejte osvědčeného partnera, který s vámi bude jednat otevřeně – srozumitelně vám vysvětlí veškerou problematiku a bude vás průběžně informovat o dílčích postupech. Pak vše půjde jako po másle. 

Autor: mytimi.cz

Tagy článku

-->