Autor fotografie: Redakce/ Jan Nowak|Popisek: Lovecký prak
Je zřejmé, že lov prakem je v dnešní době kontroverzní téma. Ale i u nás byla tato aktivita velmi častá, a dá se říci běžná. Nikoliv však legální. Prakem se lovilo již před padesáti lety, na což si jistě mnozí pamětníci rádi zavzpomínají. Dnes prak veřejnost považuje obvykle za hračku. Opak je pravdou.
Moderní prak Marco Polo se systémem míření TTF
Lov moderním prakem je v České republice nelegální v jakékoliv formě, a to i v případě hubení škůdců. Ten může vykonávat pouze osoba k tomu zákonem zmocněná, a navíc zbraní k tomu zákonem určenou (a sem prak ani například luk atp. nepatří). Takový lov je pak posuzován za trestný čin pytláctví. Přesto se v některých zemích světa prakem stále loví a mnohde je to i součástí tradice. Mezi takové země patří například Velká Británie. V kontrastu zbraňové regulace této země to může znít o to více překvapivě. K lovu prakem stačí v Británii souhlas majitele pozemku.

Přestože je lov prakem v Česku nemožný, najde si tato aktivita své zájemce, a to zejména z řad nadšenců technik přežití nebo takzvaných preppers. Podobně jako lukostřelba či střelba z kuše. Každá praktická dovednost se počítá, obzvlášť v situaci nouze nebo přežití. Pro takové situace se dnes připravuje nejeden člověk. Seznámit se s touto dovedností může být velmi přínosné.
Jakou zvěř lze prakem lovit
Tradice lovu prakem se v Británii předává z generace na generaci. Prak se používá výhradně pro lov malé zvěře, přesto, že energie střely může snadno přesáhnout 30 joulů. Moderní praky vybavené plochou latexovou gumou jsou totiž schopny dosáhnout vysoké rychlosti střely za současného nízkého odporu nátahu. Přesto je prak konstrukčně předurčen hlavně pro střelbu do 35 metrů.

(Foto: Jan Nowak)
Ve Velké Británii se běžně prakem loví přemnožený divoký králík, holub hřivnáč nebo veverka popelavá (která je zde invazivní a vytlačuje původní druh veverek). Tato zvěř je považovaná za škůdce a je zde přemnožená. Lov bažanta s ohledem na dobu hájení je zde prakem také povolen.
Výběr praku
Moderní praky vhodné pro lov jsou vždy opatřeny plochou latexovou gumou, která je proti zastaralé trubičkové nebo čtvercové (takzvané „letecké“) mnohem výkonnější. Schopnost gumy se rychle smrštit je právě klíčová pro vysokou energii projektilu. Tím vyniká plochá latexová guma, která se natáhne až na sedminásobek své délky.
Instinktivní střelba prakem bez použití mířidel není bohužel efektivní, až na výjimky. Naučit se dovednost přesné střelby vyžaduje schopnost mechanicky mířit. To ostatně není žádná novinka ve střeleckém světě. Každá efektivní zbraň má nějaký druh mířidla. I moderní praky jsou proto opatřeny systémem míření TTF. Ten umožňuje rychlý pokrok v naučení se základních dovedností, a je nesporně efektivnější než míření po instinktu (který je nutné roky budovat).
Technika střelby
Technika střelby prakem je v základním rozměru velmi podobná střelbě z luku. Zadní ruka je ukotvena k obličeji, což umožňuje opakovat shodnou pozici a přesně mířit. TTF mířidlo na praku pak slouží jako referenční bod neboli mířidlo. Kam míříte, tam střela dopadne (zjednodušeně řečeno). Základy techniky se dají naučit během pár týdnů.

(Foto: Jan Nowak)
Schopnost z praku správně vystřelit a zasáhnout cíl je dobrý základ. Pro skutečný lov, pokud by k němu mělo někdy dojít, je třeba umět více. Střelci v Británii doporučují, že by se nikdo neměl pokoušet o lov, pokud netrefuje alespoň 7 zásahy z 10 terč o velikosti 4 cm na vzdálenost 10 nebo 15 metrů. To je zkušenými střelci považováno za úplné minimum. Zvěř se totiž vždy střílí ránou na hlavu.
Jaké další příslušenství?
Pro lov prakem se téměř výhradně používají ocelové kuličky, nejčastěji o průměru 9,5 mm. Jejich nižší hmotnost a relativně „plochá“ balistická křivka pomáhá střelci v přesné střelbě. V kombinaci s vhodnou plochou gumou o tlouštce latexu 0.75 až 0.85 mm je tato „dětská hračka“ doslova smrtelná. Samozřejmě za předpokladu správné dovednosti přesné střelby (…a nutné přítomnosti zvěře).
K čemu nám to je?
K ničemu. Do té doby, než to budeme potřebovat. Jako každá dovednost, od rozdělání ohně třením něčeho, spaní v lese a schopnosti najít polárku na obloze. „Maso se sklízí v supermaketech v chladicím boxu“, tak by asi leckdo s moderním pojetím způsobu života mohl odpovědět. I tady ale existují velká „ale“. Zabývá li se někdo technikami přežití, neměl by opomenout žádný ze způsobů lovu. Každá znalost má svoji hodnotu.

(Foto: Jan Nowak)
Prak lze vyrobit také improvizovaně. Střelivo může být dostupné téměř kdekoliv, má li člověk trochu fantazie. Schopnost střelby prakem může být v mnoha situacích mnohem efektivnější než jiné způsoby střelby. Prak není při výstřelu hlučný. Člověk s prakem v ruce nevzbuzuje dojem kombatanta. Tak by totiž působil například lovec se vzduchovkou v období občanské nebo jiné války. Prak lze snadno přenášet a uschovat. Při jeho odhalení není obvykle považován za hrozbu vůči lidem ve srovnání s kuší nebo lukem. I takové vlastnosti zbraně by mohl ocenit leckterý prepper. Protože, kdo je připraven…
Autor: Jan Nowak