Moderní lovecký prak je smrtící a velmi přesnou zbraní

Moderní lovecký prak je smrtící a velmi přesnou zbraní
Autor fotografie: dabiiid ramos / Flickr|Popisek: Prak
07 / 04 / 2024, 11:00

Systém míření TTF aplikovaný na moderním praku je vysoce přesná záležitost. Otestovali jsme pro vás kinetickou energii střely se speciální latexovou gumou.

Plochá latexová guma o síle 0.75 (velikost gumy 30/20) může s olověnou střelou o průměru 12 mm dosáhnout energie výstřelu 32 J. Zatímco odpor nátahu zůstává v přijatelné mezi 7 až 7,5 kg. Střelec je tak schopen pohodlně a opakovaně mířit, bez negativního vlivu na přesnost. To může být zásadní faktor v efektivitě střelby prakem. Jako nejefektivnější se pak jeví kombinace ocelového střeliva 9,5 mm a gumy 0.85 síly, rozměr 30/20 mm. S touto gumou lze dosáhnout energie střely kolem 25 J.

Pro takzvanou loveckou střelbu je zásadní přesnost, stejně jako v jiných loveckých disciplínách. Přesnost určuje vše. Tu u moderních praků zajišťuje systém míření TTF umožňující mechanické míření. To je mnohem přesnější a efektivnější než pouhá instinktivní střelba (bez mířidel).

Lovecké praky s moderním systémem míření TTF a výkonnou latexovou gumou

Přesto je však otázka efektivity energie střely zcela na místě. Jak jsme si již řekli v minulosti, u praku zcela neplatí, že rychlost střely je přímo úměrná odporu nátahu. Prak není luk. Plochá latexová guma je médium, které přímo vytváří rychlost střely. Zejména to, jak je latex pružný, určuje následnou rychlost střely. Samozřejmě, že pro jeho natažení, potřebujete vyvinout určitý odpor.

Ten ale u tuhé, málo flexibilní gumy, může být vyšší, ale z důvodu nízké pružnosti nedojde ke generování odpovídající rychlosti střely. Moderní latexová guma tak může vytvořit vysokou rychlost střely, s relativně nízkým odporem nátahu. Plochá latexová guma v tomto ohledu výrazně vede na zastaralými trubičkovými nebo čtvercovými „leteckými“ gumami (které se často vyskytují na komerčních, masově vyráběných pracích).

Prak otestoval tým Hunting Catapults CZ a SECURITY magazínu


Autorský komentář Jana Nowaka

 

Tagy článku