Moderní lovecký prak mocnější než silná vzduchovka. A s vynikající přesností

Moderní lovecký prak mocnější než silná vzduchovka. A s vynikající přesností
Autor fotografie: Redakce/Jan Nowak|Popisek: MDF deska 18 mm prostřelená loveckým prakem TTF Trojan, ocelová kulička 12 mm
06 / 06 / 2023, 08:00

Střelba moderním prakem se systémem míření TTF může být velice přesná. Jaké ale může dosáhnout energie střely? To jsme pro vás otestovali s moderním prakem se systémem míření TTF a výkonnou latexovou gumou.

Plochá latexová guma o síle 0.75 (rozměr gumy 30/20) dokáže s olověnou střelou o průměru 12 mm dosáhnout energie výstřelu 32 J. Zatímco odpor nátahu zůstává v přijatelné mezi 7 až 7,5 kg. Střelec je tak schopen pohodlně a opakovaně mířit, bez negativního vlivu na přesnost. To může být zásadní faktor v efektivitě střelby prakem. Jako nejefektivnější se pak jeví kombinace ocelového střeliva 9,5 mm a gumy 0.85 síly, rozměr 30/20 mm. S touto gumou lze dosáhnout energie střely kolem 25 J.

Pro takzvanou loveckou střelbu je zásadní přesnost, stejně jako v jiných loveckých disciplínách. Přesnost určuje vše. Tu u moderních praků zajišťuje systém míření TTF umožňující mechanické míření. To je mnohem přesnější a efektivnější než pouhá instinktivní střelba (bez mířidel).

Lovecké praky s moderním systémem míření TTF a výkonnou latexovou gumou

Zatímco maximální dosažená energie střely z praku drženého volně v ruce (bez přídavných opěrek a jiných zařízení) se pohybuje kolem 138 J. Energie dostačující pro lov malé zvěře, ke které je prak určen (tam kde je to legální), je výrazně nižší. 20 až 30 J je hranice, která střelci stále umožňuje jistě a přesně mířit, a je velmi efektivní v dopadu na cíl. Energii střely samozřejmě lze dimenzovat až do shora zmíněného extrému. Přesnost střelby se ale pak zhoršuje vlivem fyzické náročnosti.

Přesto je však otázka efektivity energie střely zcela na místě. Jak jsme si již řekli v minulosti, u praku zcela neplatí, že rychlost střely je přímo úměrná odporu nátahu. Prak není luk. Plochá latexová guma je médium, které přímo vytváří rychlost střely. Zejména to, jak je latex pružný, určuje následnou rychlost střely. Samozřejmě, že pro jeho natažení, potřebujete vyvinout určitý odpor. Ten ale u tuhé, málo flexibilní gumy, může být vyšší, ale z důvodu nízké pružnosti nedojde ke generování odpovídající rychlosti střely. Moderní latexová guma tak může vytvořit vysokou rychlost střely, s relativně nízkým odporem nátahu. Plochá latexová guma v tomto ohledu výrazně vede na zastaralými trubičkovými nebo čtvercovými „leteckými“ gumami (které se často vyskytují na komerčních, masově vyráběných pracích).

Prak otestoval tým Hunting Catapults CZ a SECURITY magazínu

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.