VIDEO: Muskova raketa dokázala poprvé úspěšně přistát

VIDEO: Muskova raketa dokázala poprvé úspěšně přistát
Autor fotografie: Jared Krahn, CC BY-SA 4.0 |Popisek: Raketa Starship SN9
06 / 05 / 2021, 16:00

Další prototyp rakety Starship SN15, za nímž stojí technologická společnost amerického podnikatele Elona Muska, dokázal poprvé úspěšně přistát na zemi a neexplodovat.

Pro společnost SpaceX se jedná o významný krok kupředu. SpaceX totiž vypustil prototypovou raketu Starship SN15, která dokázala poprvé i úspěšně přistát. Právě zdárné přistání se předtím vůbec nedařilo. Raketa se vznesla ve středu z oblasti Boca Chica v Texasu. Vyletěla do výšky necelých 10 km, aby testovala letové manévry. Když dosáhla vrcholu, tak se bezpečně snesla na zem.

                                  

                                                                           Video: YouTube

V březnu se sice konal další, již třetí zkušební let prototypové rakety Starship, a raketě se podařilo přistát. Nicméně těsně poté explodovala a pokus byl vyhodnocen jako neúspěšný. A stejně dopadly i předchozí dva pokusy s prototypovými raketami SN8 a SN9 v prosinci minulého roku, respektive v únoru tohoto roku, které explodovaly v momentě, když se pokusily přistát.

Musk k úspěšnému pokusu uvedl, že do rakety SN15 byly ,,zabudovány stovky designových vylepšení", které měly dopomoci k tomu, aby raketa přistála, aniž by explodovala, jak se stalo v předchozích případech.

Čtvrtý pokus, který dopadl úspěšně, je tak dalším posunem ke konečnému Muskovu cíli - dopravit až sto lidí na Mars. Vizionářský podnikatel před časem prohlásil, že jeho cíl může být naplněn již v roce 2026.

 

Zdroj: The Verge

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.