Autor fotografie: Virtuplex
Security magazín pořídil rozhovor s ředitelem společnosti Virtuplex Martinem Petrovickým. Virtuplex se představil na veletrhu obranných a bezpečnostních technologií IDET v Brně v rámci startupového pavilonu, kde zaujal nejen odbornou, ale také laickou veřejnost. Virtuplex stojí za vývojem systému kombinujícího využití virtuální reality a velké výcvikové haly. K čemu je systém použitelný a na jakém principu celá aplikace funguje? Více v našem rozhovoru.
Kdy dozrála myšlenka na vývoj systému kombinujícího využití virtuální reality a velké výcvikové haly?
Před necelými třemi roky jsme začali vyvíjet řešení, které by pomohlo firmám lépe, rychleji a efektivněji realizovat redesigny, rekonstrukce i výstavby nových poboček, prodejen, kancelářských prostor i celých administrativních projektů. Aby zkrátka měli možnost se na své projekty podívat dopředu, než samotná stavba začne. Dát jim tak do rukou nástroj, díky kterému budou moci odladit nejasnosti, vychytat chyby, zvolit správné materiály nebo projekt zkrátka jen co nejlépe odprezentovat.
Virtuální realita je na trhu již relativně dlouho, ale je velký rozdíl v tom, když sedíte na židli, máte na hlavě VR brýle a musíte se mezi jednotlivými částmi scény teleportovat a přesouvat, než když si u nás vezmete tzv. backpack na záda, na hlavu brýle a můžete chodit volně po hale a navnímávat prostor jedna ku jedné. Navíc společně s vašimi kolegy, klienty či investory, kteří mohou být na druhém konci světa a nebo fyzicky stát vedle vás.
Přenést tuto myšlenku do plánování a simulace výstavby vojenské základny, polní nemocnice či jakéhokoli logistického prostoru na území, které není možné dopředu navštívit, už bylo jen logickým krokem. A výcvik vojáků v takovém virtuálním prostoru se principielně tolik neliší od tréninku zaměstnanců například ve skladu či nějakém výrobním provozu.
Společnost Virtuplex představila tento unikátní systém na brněnském veletrhu IDET, v jakých oblastech je program využitelný?
Jak jsem již zmínil, možnost simulovat budoucí podobu pobočky, prodejny, komerčního, administrativního či rezidenčního projektu, a ten si v reálné velikost fyzicky projít, je v našich podmínkách unikátní. Často se setkáváme s klienty, kteří se s virtuální realitou již dříve setkali, ale možnost volného pohybu jim přináší nový zážitek. Další výhodou našeho řešení je možnost spolupráce více lidí najednou – ve svém VR projektu se totiž se svými kolegy, zákazníky, dodavateli či investory můžete potkat nejen v naší hale, ale z jakéhokoliv místa na světě. Díky tomu je naše platforma využitelná opravdu v širokém spektru činností a oborů. Od návrhu a odladění ergonomie prostor až po komplexní trénink simulace typu osvobození rukojmích či vniknutí do budovy.
CEO společnosti Virtuplex Martin Petrovický
Jaké jste zaznamenali na IDETu ohlasy na Vámi prezentovaný systém?
Máme velmi pozitivní ohlasy, nejen od tuzemských návštěvníků, ale i ze zahraniční. Kromě Armády ČR či Policie ČR se na nás obrátilo i několik soukromých subjektů, které se složkami integrovaného záchranného systému spolupracují. Uznání a příslib budoucí spolupráce jsme dostali i od několika zahraničních návštěvníků a další jednání se přesunuli z Brna do Prahy.
V čem je program podle Vás průkopnický, v čem spočívá jeho ,,přidaná hodnota” pro zákazníka?
Přidaných hodnot našeho řešení vidíme hned několik. V první řadě můžete díky tzv. multiuživatelském prostředí pracovat ve virtuální realitě ve více lidech zároveň, a dokonce z různých míst na světě. Díky tomu mohou firmy ušetřit například finance na cestování. Použitím virtuálních modelů ve velikosti 1 ku 1 již také firmy nemusí investovat do stavby maket a mock-upů, ale na všechny otázky najít odpovědi ve VR a v komfortu i bezpečí naší laboratoře. V neposlední řadě můžeme díky spolupráci s výzkumnou agenturou IPSOS testovat různé varianty návrhů řešení. Rychlá a flexibilní tvorba interaktivních prostředí pak také poskytuje i výhody pro tvorbu různých tréninkových prostředí, od exteriéru až po funkční interiéry, které jsou fyzicky pro trénink defacto nedostupné, například velín jaderné elektrárny apod.
Na jakém principu vlastně celá aplikace funguje?
Srdcem ekosystému je cloudová aplikace Virtuplex OS, kterou jsme si sami vyvinuli a jež řídí veškeré “virtuální” dění v naší laboratoři. Aplikace dává možnost v reálném čase vytvářet a pracovat s 3D daty bez nutnosti znalostí složitých 3D modelovacích software. Díky aplikaci si můžete z pohodlí kanceláře pomocí myši a klávesnice skládat své objekty / modely a to jednoduchou formou drag and drop. Samotné modely jsou uložené na cloudovém úložišti a je možné s nimi libovolně pracovat, sdílet je a současně vytvářet a přidávat nové. Jednotlivé varianty scén a návrhů je možné ukládat, stejně jako například dokumenty ve Wordu. Platforma také zajišťuje interakce lidí s digitálním prostředí, ale také hlasovou i vizuální komunikaci mezi fyzicky přítomnými i virtuálními uživateli.
Jak náročný byl její vývoj? S jakými problémy jste se museli v průběhu procesu popasovat?
Na aplikaci pracujeme neustále již přes dva roky. Technologie jdou dopředu nezastavitelným tempem a my se snažíme držet na její špičce. Za dobu našeho působení na trhu jsme již čtyřikrát změnili hardware a několikrát výrazně aktualizovali software. Nejtěžším úkolem pro kolegy je vždy sladit všechny HW is SW části systému dohromady tak, aby spolu komunikovaly a spolupracovaly. Jen tak můžeme docílit dokonalého zážitku pro naše zákazníky. Vývoj platformy v zásadě bude pokračovat neustále s tím, jak rostou požadavky na její funkcionality od různých uživatelů, jako jsou architekti, manažeři, designéři a nyní i silové složky.
Dá se pomocí Vašeho programu nasimulovat třeba prostředí pro zásah bezpečnostních složek, aby byla například zvýšena efektivita samotné akce?
Výhodou našeho řešení je, že můžete nasimulovat jakoukoliv situaci – ve virtuální realitě nejsou žádné limity. Díky možnosti využívat například geografických dat lze opravdu prostředí zásahu nasimulovat do největšího detailu. Díky možnosti připojit se do VR ve větším počtu lidí je zase možné trénovat spolupráci, koordinaci či logistiku. Konkrétně to například znamená, že si u nás v hale připravíte grafické podklady na stavbu polní nemocnice včetně 3D modelů konkrétního nábytku, lékařského vybavení apod., z Google Earth stáhnete reální fotografie prostředí, kde chcete nemocnici postavit, vše poskládáte v našem softwaru, následně do nemocnice „vstoupíte“ v naší hale, vzdáleně připojíte velitele z řídícího střediska, lokačního důstojníka v dané zemi a třeba lékaře z jiné polní nemocnice, a společně řešíte nejideálnější dispozice nemocnice, logistiku, ergonomii, obslužnost, zabezpečení a další otázky. A přitom chodíte v daném prostoru a vše, co řešíte rovnou zapracováváte v reálném čase a hned vidíte výsledek. Tato technologie vás v zásadě dokáže nanečisto a bezpečně připravit téměř na jakoukoliv situaci kdekoliv na světě, aniž byste museli fyzicky opustit republiku
Projevila zájem o Váš systém například armáda, ozbrojené složky, IZS či jiné organizace?
Ano, měli jsme již před veletrhem IDET několik setkání se zástupci Armády ČR, Policie ČR, Univerzity obrany či Simulačního centra ve Vyškově. Se všemi teď řešíme možnosti spolupráce a identifikujeme nejčastější projekty, ve kterých by se virtuální realita uplatnila nejvíce. Máme také naplánovány další setkání i se zástupci dalších dvou armád mimo ČR.
Domníváte se, že tuzemské firmy jsou nejnovějším technologiím – například virtuální realitě nakloněny, nebo zde podle Vás existují ještě určité předsudky?
Myslím si, že doba předsudků a obav z virtuální reality je dávno pryč. Dnes již našim zákazníkům nemusíme vysvětlovat, k čemu je VR dobré, a proč se vyplatí s ním v rámci projektů pracovat. Takže předsudky už tu určitě nejsou. Na co ale narážíme je fakt, že ještě chvilku potrvá, než se práce ve virtuální realitě stane automatickou součástí vnitrofiremních procesů a postupů a firmy a instituce se ji naučí plánovat v rámci svých projektů – nejen finančně, ale i procesně. Nicméně troufnu si tvrdit, že žádný z našich klientů si již nedokáže představit tuto technologii po jejím vyzkoušení přestat používat. Je to asi jako byste si řekli, že psaní v textovém editoru je vlastně fajn, ale na stroji to šlo také a vrátili se k tomu.
Na jakých akcích chystáte Váš systém ukázat v roce 2022?
V tuto chvíli ještě nemáme konkrétní plán, ale budeme se opět zajímat o akce, na kterých bychom mohli ukázat, jak virtuální realita nenahraditelným způsobem zrychluje a zefektivňuje komerční, soukromé i státní projekty. Máme před sebou však ještě hodně práce, takže se chceme soustředit i další rozvoj naší platformy, hardwarové i softwarové části.
Jaké jsou Vaše cíle pro tento rok?
Pracujeme na tom, abychom se stali pro všechny klíčové hráče na trhu v oblasti real estate a retailu automatickou součástí přípravy každého jejich projektu. U některých se nám to už podařilo, jinde jsme na začátku. V oblasti vojenských aktivit bychom chtěli vyzkoušet a otestovat naše předpoklady na reálné misi či projektu, abychom získali i praktické důkazy toho, jaké všechny benefity může použití virtuální reality bezpečnostním nebo obranným složkám přinést. V neposlední řadě se pak také interně bavíme o expanzi do zahraničí, blíže k mateřským centrálám některých našich zákazníků.