Pro Zelenského je cennější než Musk. Kdo je genius, jehož AI analytika bojiště drží Ukrajinu nad vodou

Pro Zelenského je cennější než Musk. Kdo je genius, jehož AI analytika bojiště drží Ukrajinu nad vodou
Autor fotografie: World Economic Forum / Flickr|Popisek: Alex Karp
04 / 03 / 2024, 08:00

Otřepané přísloví, že nejlepší učitel je nepřítel platí v případě rusko-ukrajinské války bezezbytku. Konflikt se stále vyvíjí. Význam dělostřelby a těžkých divizí pomalu ustupuje ve prospěch dronů a umělé inteligence spočívající hlavně v oblasti analytiky. Experti se shodují, že Ukrajina se změnila v AI laboratoř a výzkum pokračuje závratným tempem.

Mezi jednu z největších opor obránců vlasti patří relativně málo známá firma Palantir. Že jste o ni dosud nikdy neslyšeli?

Palantír je původně název pro vidoucí kámen z fantasy světa Pána prstenů a jistou symboliku s důrazem na vševidoucnost nese i v případě stejnojmenné americké firmy z Denveru. Na rozdíl od svých konkurentů ze Sillicon Valley firem typu Meta a Google, které se „šťourají“ v sociálním inženýrství, se Palantír zaměřuje na analýzu velkých dat pomocí umělé inteligence. Ukrajinské bojiště je pro generální ředitele Alexe Karpa výzvou. Moc dobře chápe, že vědění je moc a schopnost rychle se rozhodovat předchází ztrátám na životech a drahocenné technice.      

Když se Karp rozhodl propůjčit své know how bránícímu se státu, netušil co jej čeká. Do hlavního města dorazil ještě před zákazem vycházení a následujícího dne byl podle serveru the Time eskortován do opevněného bunkru prezidentského paláce. Stal se historicky prvním vůdcem velké západní společnosti, který se od ruské invaze před třemi měsíci setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Během espressa řekl Karp Zelenskému, že je připraven otevřít kancelář v Kyjevě a nasadit data a software umělé inteligence z Palantíru na podporu obrany Ukrajiny. Karp věřil, že se mohou spojit „způsobem, který Davidovi umožní porazit moderního Goliáše“ 

Volodymyr Zelenskij

Od min až po korupci

Od prvního setkání mezi Karpem a Zelenským uplynul více než rok a progres se dostavil. Produkty společnosti Palantir v současnosti využívá více než šest ukrajinských agentur, včetně ministerstva obrany, hospodářství a školství. Software využívající umělou inteligenci k analýze satelitních snímků, open source dat, záběrů z dronů, ale i k hlášení z pozemního bojiště, aby mohl velitelům nabídnout možnosti při rozhodování. Mezi další využití patří ale třeba i shromažďování důkazů o válečných zločinech, odstraňování pozemních min, přesídlování uprchlíků a odstraňování korupce, se kterou Ukrajina má problém.

Musk nebo Karp?

Od počátku konfliktu výstřední miliardář a majitel firmy Tesla  Elon Musk se veřejně bil v prsa, že pomáhá Ukrajincům zdarma s internetovým připojením přes satelity starlink. Postupem doby však začal prskat, že službu musí někdo zaplatit a benefice končí.  Jeho „selhání“ v očích ukrajinské veřejnosti vyšlo najevo až v září 2023, kdy bývalý ředitel CIA, spisovatel Walter Isaacson v biografii o Muskovi uvedl, že vypnutím satelitní sítě Starlink zmařil klíčový útok Ukrajinců na černomořskou flotilu Rusů. Naproti tomu vystudovaný filozof a právník, excentrický vědec i fanoušek Tai-chi Karp má takový zájem předvést schopnosti svého „dítěte“, že poskytuje Ukrajině služby zdarma! 

Vztahy mezi Muskem a Zelenským nejsou růžové. Majite Tesly ve svých tweetech si začal pohrávat s myšlenkou míru, který znamenal ústupky Ukrajiny. Zatímco Moskva jeho návrhy uvítaly, na Ukrajině vyvolaly pobouření. Prezident Volodymyr Zelenský tehdy na twitteru dokonce spustil vlastní anketu, kde uživatelé mohli zodpovědět otázku: „Kterého Elona Muska máte raději? Fanouška Ukrajiny, nebo Ruska?“

Akcie rostou

I přes Karpovu dobročinnost zisky a hodnota akcií Palantir Technologies za poslední rok konstantně rostou. Celkové tržby za rok 2022 podle serveru Kurzy.cz meziročně vzrostly o 17,5 % na 508 milionů dolarů. Došlo ale i k nárůstu počtu komerčních zákazníků doma v USA, a to o celých 79 %. Z 80 zákazníků ve 4. čtvrtletí 2021 na 143 zákazníků ve 4. čtvrtletí 2022. Blogeři dokonce neváhají označovat společnost Palantir přídomkem skutečný vítěz v oblasti umělé inteligence.  

 

Tagy článku