foto: World Economic Forum / Flickr/Alex Karp
Otřepané přísloví, že nejlepší učitel je nepřítel platí v případě rusko-ukrajinské války bezezbytku. Konflikt se stále vyvíjí. Význam dělostřelby a těžkých divizí pomalu ustupuje ve prospěch dronů a umělé inteligence spočívající hlavně v oblasti analytiky. Experti se shodují, že Ukrajina se změnila v AI laboratoř a výzkum pokračuje závratným tempem.
Mezi jednu z největších opor obránců vlasti patří relativně málo známá firma Palantir. Že jste o ni dosud nikdy neslyšeli?
Palantír je původně název pro vidoucí kámen z fantasy světa Pána prstenů a jistou symboliku s důrazem na vševidoucnost nese i v případě stejnojmenné americké firmy z Denveru. Na rozdíl od svých konkurentů ze Sillicon Valley firem typu Meta a Google, které se „šťourají“ v sociálním inženýrství, se Palantír zaměřuje na analýzu velkých dat pomocí umělé inteligence. Ukrajinské bojiště je pro generální ředitele Alexe Karpa výzvou. Moc dobře chápe, že vědění je moc a schopnost rychle se rozhodovat předchází ztrátám na životech a drahocenné technice.
Když se Karp rozhodl propůjčit své know how bránícímu se státu, netušil co jej čeká. Do hlavního města dorazil ještě před zákazem vycházení a následujícího dne byl podle serveru the Time eskortován do opevněného bunkru prezidentského paláce. Stal se historicky prvním vůdcem velké západní společnosti, který se od ruské invaze před třemi měsíci setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Během espressa řekl Karp Zelenskému, že je připraven otevřít kancelář v Kyjevě a nasadit data a software umělé inteligence z Palantíru na podporu obrany Ukrajiny. Karp věřil, že se mohou spojit „způsobem, který Davidovi umožní porazit moderního Goliáše“

Od min až po korupci
Od prvního setkání mezi Karpem a Zelenským uplynul více než rok a progres se dostavil. Produkty společnosti Palantir v současnosti využívá více než šest ukrajinských agentur, včetně ministerstva obrany, hospodářství a školství. Software využívající umělou inteligenci k analýze satelitních snímků, open source dat, záběrů z dronů, ale i k hlášení z pozemního bojiště, aby mohl velitelům nabídnout možnosti při rozhodování. Mezi další využití patří ale třeba i shromažďování důkazů o válečných zločinech, odstraňování pozemních min, přesídlování uprchlíků a odstraňování korupce, se kterou Ukrajina má problém.
Musk nebo Karp?
Od počátku konfliktu výstřední miliardář a majitel firmy Tesla Elon Musk se veřejně bil v prsa, že pomáhá Ukrajincům zdarma s internetovým připojením přes satelity starlink. Postupem doby však začal prskat, že službu musí někdo zaplatit a benefice končí. Jeho „selhání“ v očích ukrajinské veřejnosti vyšlo najevo až v září 2023, kdy bývalý ředitel CIA, spisovatel Walter Isaacson v biografii o Muskovi uvedl, že vypnutím satelitní sítě Starlink zmařil klíčový útok Ukrajinců na černomořskou flotilu Rusů. Naproti tomu vystudovaný filozof a právník, excentrický vědec i fanoušek Tai-chi Karp má takový zájem předvést schopnosti svého „dítěte“, že poskytuje Ukrajině služby zdarma!
Vztahy mezi Muskem a Zelenským nejsou růžové. Majite Tesly ve svých tweetech si začal pohrávat s myšlenkou míru, který znamenal ústupky Ukrajiny. Zatímco Moskva jeho návrhy uvítaly, na Ukrajině vyvolaly pobouření. Prezident Volodymyr Zelenský tehdy na twitteru dokonce spustil vlastní anketu, kde uživatelé mohli zodpovědět otázku: „Kterého Elona Muska máte raději? Fanouška Ukrajiny, nebo Ruska?“
Akcie rostou
I přes Karpovu dobročinnost zisky a hodnota akcií Palantir Technologies za poslední rok konstantně rostou. Celkové tržby za rok 2022 podle serveru Kurzy.cz meziročně vzrostly o 17,5 % na 508 milionů dolarů. Došlo ale i k nárůstu počtu komerčních zákazníků doma v USA, a to o celých 79 %. Z 80 zákazníků ve 4. čtvrtletí 2021 na 143 zákazníků ve 4. čtvrtletí 2022. Blogeři dokonce neváhají označovat společnost Palantir přídomkem skutečný vítěz v oblasti umělé inteligence.
Tagy