Sametový zabiják – test nože Kizer XL Sheepdog Thumbhole Black Micarta

Sametový zabiják – test nože Kizer XL Sheepdog Thumbhole Black Micarta
Autor fotografie: Redakce/Filip Klasna|Popisek: Kizer XL Sheepdog Thumbhole Black Micarta
11 / 02 / 2023, 09:00

Nože čínské společnosti Kizer jsme již několikrát testovali a stále se jedná o exkluzivní kousky oceli navržené předními světovými nožíři.

A u nás v České republice si je můžete koupit u firmy premiovénoze.cz, která poskytla redakci SECURITY magazínu na test nůž s dlouhým jménem Kizer XL Sheepdog Thumbhole, Black Micarta navržený jako všechny další nože série Sheepdog nožířem Chrisem Conawayem.

Sheepdogy seženete v různých velikostech, s různým provedením střenky a čepele. Black Micarta má čepel nože vyrobenou z oceli 154CM, což je modifikovaná ocel 440C ve které je přidán molybden a ubrán chrom. Tvrdost této oceli je 58 – 60 HRC a pro čínského výrobce je vložena z USA.

Celková délka nože je úctyhodných 236 mm, z čehož ostří má délku 100 mm a je stejně jako celý nůž matně černé barvě pojmenované Stonewash. Hmotnost nože je 239 gramů.

Jak jste již pochopili z obrázku, testovaný nůž je celý černý a mimo čepeli se na tom podílí i rukojeť z vrstveného laminátu s obchodním názvem Micarta. Laminát obsahuje například skelná či uhlíková vlákna, bavlněné plátno a další komponenty namočené do pryskyřice, a to vše je následně slisováno a zapečeno. Výsledkem je na omak velmi příjemný materiál, kdy máte pocit, že držíte něco lehkého a sametově jemného. Popravdě řečeno musel jsem si o tomto odolném materiálu nejprve najít informace, než jsem se odvážil nůž namočit, protože jsem se bál, že to materiál nezvládne. Opak je pravdou a tento laminát se vody opravdu nebojí, navíc i mokrý nůž se díky Micartě drží velmi dobře.

Ovčák od Kizeru

Bohužel opět ani u této verze Sheepdogu se Conaway nerozhodl přidat očko na paracord, ale je zde spona, která se postará o to, aby nůž jednoduše nevypadl z kapsy.

Proti nechtěnému zavření a následné ztrátě prstů chrání pojistka Liner lock uložená v rámu rukojeti. Čepel je uložena v keramickém kuličkovém ložisku. Vyhození mohutné čepele se dělá pomocí otvoru v čepeli, do které zasunete palec a čepel vyhodíte z rukojeti. Otvor se v angličtině označuje přiléhavým názvem „Thumb hole“.

Hodnocení:

Chris Conaway odvedl jako vždy skvělou práci a vy získáte nákupem tohoto nože skvělý kousek precizního nožířství, sedící perfektně v ruce. Zbývá už jen dokoupit další velikosti, abyste je měli všechny. XL, mini i regular se budou hodit.

Plus:
Keramické ložisko
Stylový vzhled
Sametový úchop nože

Minus:
Chybějící očko na parakord

 

 

Tagy článku