Společnost Bell podepsala smlouvu o výzkumu s Českým vysokým učením technickým v Praze

Společnost Bell podepsala smlouvu o výzkumu s Českým vysokým učením technickým v Praze
Autor fotografie: Bell|Popisek: Bell Nexus 4EX
01 / 07 / 2021, 14:00

Globální letecká společnost Bell Textron Inc., dceřiná společnost Textron Inc. (NYSE: TXT), oznámila, že s Fakultou elektrotechnickou (FEL) Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) podepsala smlouvu o spolupráci na inovativním výzkumném projektu. Výzkumný tým pro inteligentní mobilitu Centra umělé inteligence FEL ČVUT bude modelovat rozhodování spotřebitelů při výběru možností přepravy. Získané poznatky pomohou vytvořit společnosti Bell jasnější představu o tom, jak by mohla začlenit svá nejmodernější řešení do stávající infrastruktury veřejné dopravy.

Bell je průkopníkem konstrukčních řešení kolmého vzletu a věří, že letecké taxíky s kolmým vzletem mají potenciál zlepšit spojení i produktivitu ve městech po celém světě. Dlouhodobé působení společnosti v České republice ji přivedlo ke spolupráci s Centrem umělé inteligence FEL ČVUT na průkopnickém projektu zkoumajícím budoucí možnosti řešení letecké taxislužby.

„Velmi nás těší, že jsme mohli zapojit tým inteligentní mobility ČVUT v Praze do dalšího vývoje pokročilých simulací dopravy,“ řekl Jason Hurst, viceprezident společnosti Bell pro inovace. „V rámci smluvních výzkumných služeb bude ČVUT vyvíjet modely rozhodování cestujících v multimodálním městském prostředí s využitím stávající pozemní dopravy i budoucích řešení kolmého vzletu. Cílem je, aby na základě těchto výzkumů Bell posílil svoji pozici lídra v oblasti inovací jak dopravních prostředků s kolmým vzletem, tak co se integrace provozních systémů týče.“

Tým ČVUT vedený docentem Jiřím Vokřínkem bude modelovat rozhodování spotřebitelů ohledně volby dopravních prostředků, včetně osobní automobilové přepravy, spolujízdy, železniční a autobusové dopravy. Výzkumníci budou také mapovat potenciální preference veřejnosti týkající se budoucí přepravy pomocí letecké taxislužby a definovat procesy pro optimalizaci návrhu sítě veřejné dopravy tak, aby zahrnovala vzdušné taxi.

ČVUT bude vytvářet scénáře výběru dopravy pro velké americké město za účelem simulovat různé rozhodovací procesy. Tým pro inteligentní mobilitu mezitím vyhodnotí efektivitu vertiportních zařízení pro letecké taxíky na základě jejich přínosu pro spotřebitele a možnosti propojit je s jinými druhy dopravy.

„Jedná se o fascinující projekt, na kterém se s hrdostí podílíme,“ říká Jiří Vokřínek z Centra umělé inteligence FEL ČVUT. „Bell má obdivuhodnou historii v oblasti podpory spolupráce a sdílení znalostí mezi USA a Českou republikou. Zkoumáním dopravních scénářů pro USA náš tým přispěje i k vývoji dopravy ve světě. Těšíme se, až výzkum, kterým hodláme podpořit průkopnický technický vývoj společnosti Bell, zahájíme."

Smlouva mezi společností Bell a FEL ČVUT je nejnovější kapitolou příběhu dlouhodobé spolupráce Bellu s Českou republikou. V roce 2019 si Armáda České republiky objednala u texaského výrobce osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bitevní vrtulníky AH-1Z v hodnotě 630 milionů dolarů. Společnost také v Praze založila své evropské servisní centrum, které zajišťuje údržbu a úpravy letounů pro zákazníky v celé Evropě.

Bell už má za sebou také spolupráci s ČVUT. V době vrcholící pandemie poskytla společnost finanční pomoc na podporu výroby 3D tištěných masek N95, které univerzita darovala vojenským jednotkám a pracovníkům bezpečnostních složek.

 

O SPOLEČNOSTI BELL

Myslíme nad rámec toho, co děláme. Již více než 85 let měníme představy o zážitku z letu - a o tom, kam nás může zavést. Jsme průkopníci. Jako první jsme překonali zvukovou bariéru a certifikovali komerční vrtulník. Podíleli jsme se na první lunární misi NASA a na trh jsme uvedli pokročilé systémy překlopných rotorů. Dnes definujeme budoucnost pokročilé letecké mobility. Jako stoprocentní dceřiná společnost společnosti Textron Inc. se sídlem ve Fort Worthu v Texasu máme strategické pobočky po celém světě. A protože téměř čtvrtina našich zaměstnanců prošla vojenskou službou, je pomoc armádě při plnění jejích úkolů naší vášní. Naše průlomové inovace přinášejí našim zákazníkům především výjimečné zážitky. Efektivně. Spolehlivě. A vždy s bezpečností na prvním místě.

O SPOLEČNOSTI TEXTRON INC.

Textron Inc. je multioborová společnost, která využívá svou globální síť leteckých, obranných, průmyslových a finančních podniků k tomu, aby zákazníkům poskytovala inovativní řešení a služby. Textron je známý po celém světě díky svým silným značkám, jako jsou Bell, Cessna, Beechcraft, Hawker, Jacobsen, Kautex, Lycoming, E-Z-GO, Arctic Cat, Textron Systems a TRU Simulation + Training.

Další informace naleznete na adrese: www.textron.com.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.