Společnost CSG USA uspěla s radarem ReTwis 5 v soutěži moderních technologií MoSAIC Challenge 2022

Společnost CSG USA uspěla s radarem ReTwis 5 v soutěži moderních technologií MoSAIC Challenge 2022
Autor fotografie: Retia|Popisek: ReTwis 5
14 / 04 / 2022, 17:30

Soutěž MoSAIC Challenge 2022, kterou zorganizovalo Ministerstvo obrany Spojených států amerických, Ministerstvo obrany Izraele a Merage Insitute, zná své vítěze. V kategorii Human Detection Presence (Detekce lidské přítomnosti) se vítězem stala společnost CSG USA s radarem ReTwis 5 (americké označení POLR-1).

Dne 7. dubna se v izraelském hlavním městě Tel Aviv uskutečnila závěrečná konference a slavnostní vyhodnocení letošního ročníku soutěže MoSAIC Challenge. Soutěž organizoval Merage Institute, který podporuje ekonomickou spolupráci USA a Izraele, ve spolupráci s americkým a izraelským ministerstvem obrany. Celkově se na akci MoSAIC Challenge představilo 39 firem a institucí z celého světa, které soutěžili v pěti tematických disciplínách: taktické robotické systémy, detekce lidské přítomnosti, navigace v interiéru, mapování místnosti a označování člověka/objektu. Účelem soutěže, která se zaměřuje na využití nejnovějších technologií, bylo najít vhodné systémy pro zlepšení autonomního manévrování v rámci misí a operací ve vnitřních a uzavřených prostorách.

Systémy všech účastníků byly v rámci tematických scénářů testovány několik dní ve městě Jerucham, kde bylo pro účely MoSAIC Challenge postaveno kryté „budoucí bojiště“. V rámci testování se firmy musely popasovat s různými úkoly, jako například s označováním lidí a objektů, strukturním mapováním, detekcí člověka přes zeď nebo také s nástrahami plynoucími z fyzických překážek v zastavěných oblastech.

Na základě hodnocení odborné poroty se v kategorii „detekce lidské přítomnosti“ na prvním místě umístila společnost CSG USA se svým přenosným radarem ReTwis 5 (v USA označován jako POLR-1). Jakožto vítěz své kategorie obdržela společnost CSG USA finanční výhru 75 000 amerických dolarů. Kromě peněžní výhry se společnost CSG USA, společně s vítězi a finalisty všech 5 výzev, bude moci zapojit do start-up workshopů Merage Institutu v Kalifornii. Poté, co se přenosný radar ReTwis 5 osvědčil u policejních jednotek v USA, je vítězství v jedné z tematických oblastí v soutěži MoSAIC Challenge 2022 dalším důkazem toho, jak kvalitním produktem ReTwis 5 je. Zároveň se úspěchem v této mezinárodní soutěži otevírají další příležitosti pro rozvoj této technologie.

Systém ReTwis 5 (Retia Through-Wall Imaging System) je unikátní malý přenosný radar, který je schopen detekovat a sledovat osoby a živé bytosti za nekovovými překážkami a to jak v pohybu, tak v klidu. Radar ReTwis 5 využívá ultraširokopásmovou (UWB – UltraWideBand) radiolokační technologii, která je specifická vysokou rozlišovací schopností, obtížnou rušitelností a prakticky neovlivňuje ostatní rádiové systémy. Další výhodou radaru ReTwis 5 je jeho malá hmotnost, díky které je radar vysoce mobilní a do 20 sekund je připraven k použití. Dosah radaru je 40 metrů a lze jej umístit až 20 m od překážky, za níž se nacházejí hledané osoby. Díky svým výkonným bateriím dokáže radar fungovat nepřetržitě až 5 hodin. Systém ReTwis 5 má mnohostranné využití a může se uplatnit u bezpečnostních a ozbrojených složek. Společnost Retia zároveň pokračuje v další modernizaci systému, která umožní bližší identifikaci živých objektů a jejich detekci nejen za zdí či jinou pevnou překážkou, ale i přes strop či podlahu. Díky této modernizaci se možnosti taktického využití systému ReTwis 5 významně rozšíří.

 

O holdingu CZECHOSLOVAK GROUP

CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu. Podporuje rozvoj tradičních českých a slovenských společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. V podnicích začleněných do holdingu CSG, které vygenerovaly v roce 2020 tržby v hodnotě 25,7 mld. Kč, pracuje více než 8200 zaměstnanců. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet jeho zákazníků se stále rozrůstá.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.