Společnosti Bell a Pratt & Whitney se zavázaly ke spolupráci na pohonných technologiích pro vysokorychlostní stroje s kolmým startem a přistáním HSVTOL

Společnosti Bell a Pratt & Whitney se zavázaly ke spolupráci na pohonných technologiích pro vysokorychlostní stroje s kolmým startem a přistáním HSVTOL
Autor fotografie: Bell
08 / 03 / 2023, 16:00

Společnost Bell pokračuje ve spolupráci s americkou vládou a jejími průmyslovými partnery s cílem snížit rizika a rozvíjet technologické know-how. Společnost Bell pokračuje v budování svého silného týmu, vede otevřené diskuse a spolupracuje s předními průmyslovými odborníky, včetně společnosti Pratt & Whitney, s cílem rychle dodat vojákům schopnosti HSVTOL.

„Jsme nadšeni, že se můžeme společně se společností Bell pustit do výzkumu pohonu HSVTOL a ukázat, co by tato technologie nové generace mohla přinést americkému letectvu (USAF) a dalším ozbrojeným složkám," řekl Dr. Steven Burd, ředitel a hlavní inženýr vojenských motorových programů společnosti Pratt & Whitney.

HSVTOL poskytuje novou generaci technologií v oblasti rychlosti vertikálního vzletu, doletu a schopnosti přežití. Tento typ technologie kombinuje manévrovací schopnosti vrtulníku s rychlostí, doletem a schopností přežití stíhacího letounu. Technologie HSVTOL společnosti Bell může v budoucím bojovém prostoru sloužit k plnění různých komplexních úkolů pro agilní mobilitu nezávislou na přistávací dráze, infiltraci/exfiltraci speciálních jednotek, k záchranným akcím, úderným operacím a k zpravodajství, sledování a průzkumu (ISR).

„Technologie pohonu HSVTOL je jednou z klíčových technických oblastí pro rozvoj budoucích schopností a jsme nadšeni, že můžeme využít odborných znalostí společnosti Pratt & Whitney k dalšímu rozvoji této technologie," řekl Lee Anderson, ředitel pro inovace společnosti Bell.

Technologie HSVTOL využívá dosavadní zkušenosti společnosti Bell s vývojem vysokorychlostních letounů s vertikálním vzletem, kdy Bell 360 Invictus dosahuje rychlosti přes 370 km/h a Bell V-280 Valor rychlosti přes 550 km/h. Vývoj HSVTOL otevírá možnosti nové generace v oblasti rychlosti, doletu a schopnosti přežití. Flexibilita vzletových a přistávacích drah HSVTOL poskytuje schopnost využívat vzletové a přistávací dráhy s konvenčním proudovým vzletem, pokud jsou dráhy neporušené, a nezávislost se vzletem na krátké dráze a vertikálním vzletem, pokud jsou dráhy poškozeny.

 

O společnosti Textron

Textron Inc. je multioborová společnost, která využívá svou globální síť leteckých, obranných, průmyslových a finančních podniků k tomu, aby zákazníkům poskytovala inovativní řešení a služby. Textron je známý po celém světě díky svým silným značkám, jako jsou Bell, Cessna, Beechcraft, Hawker, Jacobsen, Kautex, Lycoming, E-Z-GO, Arctic Cat, Textron Systems a TRU Simulation + Training. Další informace naleznete na adrese: www.textron.com.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.