Technologie Rolls-Royce se postarají o kompletní pohon nového britského celoelektrického letounu

Technologie Rolls-Royce se postarají o kompletní pohon nového britského celoelektrického letounu
Autor fotografie: Rolls-Royce/Vertical Aerospace|Popisek: VA-X4
13 / 03 / 2021, 17:00

Technologie společnosti Rolls-Royce budou použity k pohonu nového ,,čistě" elektrického britského stroje VA-X4.

Rolls-Royce použije své technologie k pohonu nového britského elektrického letounu VTOL nazvaného VA-X4. Firma oznámila, že navrhne a vyvině celou architekturu elektrického pohonného systému VA-X4. Ten má být ,,čistě" elektrický, pilotovaný a uplatnění najde v dopravě mezi jednotlivými městy, kdy jej můžeme označit jako další ,,příspěvek" do městské letecké mobility (Urban Air Mobility).

Za vývojem VA-X4 stojí britská společnost Vertical Aerospace a podle ní nový elektrický dopravní prostředek bude moci přepravit 4 pasažéry, pokrýt vzdálenost přes 190 km a jeho rychlost bude činit více než 300 km/h.

,,Velmi nás těší, že můžeme spolupracovat se společností Vertical Aerospace na elektrických technologiích, které budou pohánět letoun VA-X4. Tato příležitost pak ukazuje na naše ambice se stát lídrem v dodávání dlouhodobě udržitelných pohonných systémů pro trh městské letecké mobility," prohlásil ke spolupráci obou společností ředitel divize Rolls-Royce Electrical Rob Watson.

Zástupci firmy Vertical Aerospace, která byla založena v roce 2016, uvedli, že testovací lety pro VA-X4 jsou naplánovány ještě na tento rok, v plánu je dosažení potřebné certifikace v roce 2024. A pokud vše půjde podle stanoveného harmonogramu a VA-X4 dostane příslušnou certifikaci a projde všemi nutnými testy, pak již nebude nic bránit tomu, aby byl zahájen jeho provoz v první fázi už na komerční bázi.

Zdroj: ukdefencejournal.org.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.