Technologie WaveRoller začne využívat energii z dosud největšího nevyužívaného obnovitelného zdroje, mořských vln

Technologie WaveRoller začne využívat energii z dosud největšího nevyužívaného obnovitelného zdroje, mořských vln
Autor fotografie: AW-Energy / Public domain|Popisek: WaweRoller
14 / 02 / 2024, 12:00

Energie přílivových vln je výzvou budoucnosti pro obnovitelné zdroje energie. Finská společnost AW-Energy úspěšně vyvinula novou technologii, která by měla zajistit zdroj energie pro 40 milionů domácností do roku 2050.

Tlak Evropské unie na využívání obnovitelných zdrojů energie je značný a granty pro různé projekty v tomto segmentu jsou velmi štědré. Toho využila finská společnost AW-Energy vyvinula technologii, která využívá energii mořských vln. Teoreticky je celková kapacita vln po celém světě 30 000 TWh/rok, což překonává celkovou globální spotřebu lidstva. Navíc se jedná o zdroj, který narozdíl od větrných nebo fotovoltaických elektráren nepodléhá rozmarům počasí. 

Přílivové podmínky jsou vysoce předvídatelné několik dní dopředu, což zajišťuje mnohem snadnější ovládání napěťových výkyvů v síti. Evropská komise předpokládá, že predikovatelnost výroby elektřiny v kombinaci s konvertory energie z mořských vln bude do roku 2050 poskytovat až 10 % energie, kterou členské země EU spotřebují. Cílem unie je dosáhnout do roku 2030 alespoň 1 GW instalovaného výkonu a do roku 2050 40 GW. 

WaveRoller

Technologie WaveRoller pracuje v pobřežních oblastech (přibližně 0,3 až 2 km od pobřeží) v hloubkách mezi osmi až dvaceti metry. Většinu času stráví úplně ponořena a ukotvena k mořskému dnu. Finové jsou schopni technologii již vyrábět sériově a variabilně. Konvertory mají několik velikostí od nejmenšího WaveRoller-X po větší C1 a C2. Jsou tedy schopni se přizpůsobit požadavkům zákazníka. 

AW-Energy předpokládá, že primárně bude vyrábět projektovou řadu o výkonu 150 MW,což by podle EK mělo přinést do evropské ekonomiky 275 milionů eur a vytvořit 500 pracovních míst a dojde do roku 2030 ke snížení emisí CO2 o 250 000 tun. Navíc bylo údajně prokázáno, že WaveFarms přitahují populace ryb, což by mělo být přínosem pro rybářský průmysl. 

Projekt na papíře vypadá velmi dobře a pokud by byl skutečně funkční, jak tvrdí EK a výrobce, jednalo by se v zásadě o převratnou a jednoduchou technologii v oblasti udržitelných zdrojů. Finové zřejmě kvůli ochraně know-how neuvádějí bližší technické specifikace výroby a distribuce energie. Skutečný přínos ukáže až praxe. Jsou zde otázky životnosti, poruchovosti, vodních cest a další faktory. 

 

Tagy článku