Test termovize Dahua TPC-M20 – pozorování očima Predátora

Test termovize Dahua TPC-M20 – pozorování očima Predátora
Autor fotografie: Redakce/Filip Klasna|Popisek: Termovize Dahua TPC-M20
22 / 07 / 2022, 08:00

Známý čínský výrobce Dahua představil v březnu letošního roku monokulární termovizi s označením TPC-M20. Termovize dorazila v tmavé papírové krabičce, za kterou by se nestyděl ani prémiový mobilní telefon.

 Po otevření na nás „vykoukla“ nejen samotná termovize, ale i bohaté příslušenství tvořené nabíječkou s micro-USB kabelem a všemi možnými koncovkami pro napájecí adaptér, čímž čínský výrobce zaručil, že svou termokameru dobijete kdekoliv na světě. Mimo to je v balení i černý ochranný sáček, aby termovize neutrpěla úhonu pohozená například v autě myslivce, který může tento přístroj používat na pozorování zvěře. S rozšiřující se dostupností termovizí je ale možné i využití například při záchranných pracích, ochraně objektů či kontrole úniků tepla atd.

Poměrně malý zeleno-béžový přístroj má ve své spodní části závit na stativ, jak se sluší a patří na správný monokulár, dále je zde zakrytý slot na micro SD kartu umožňující uložení záběrů, CVBS port pro připojení k TV a micro-USB port pro napájení akumulátoru přístroje. Na horní straně naleznete několik tlačítek, kdy tmavě zeleným tlačítkem přístroj zapnete nebo vypnete, béžová tlačítka mají funkce jako spuštění záznamu, zoom nebo přepínání zobrazení. Otočný regulátor na levé straně přístroje slouží k zaostření obrazu, tedy dioptrické korekci.

Jedná se o nechlazenou termovizi, u nichž se udává životnost více než 30 000 hodin a není u nich nutné měnit chladící médium. Pracuje na spektrálním pásu 12 ųm.

Termovize dorazila již z výroby nabitá a je tedy okamžitě možné začít si s ní hrát. Po zapnutí se v hledáčku objeví logo výrobce a přibližně do 6 vteřin je přístroj funkční a před vámi se objeví obraz známý z filmu Predátor. Stejně jako on si můžete obraz přepínat v několika režimech, konkrétně White Hot, Iron Red, Rainbow a Alarm. Přístroj si pamatuje nastavení, se kterým jste ho vypínali. Když je nutné dát přístroj do nabíječky, rozsvítí se pod nabíjecím portem kontrolka červeně a v případě nabití zezelená.

Krátkým stiskem tlačítka se symbolem fotoaparátu uložíte fotografii na micro SD kartu, dlouhým stiskem zahájíte nahrávání, dalším dlouhým stiskem ho ukončíte. Snímky lze z termovize dostat buď vyjmutím karty a vložením do čtečky připojené k počítači, nebo povolením režimu USB Mass a připojením celé termovize pomocí USB kabelu k počítači.

Barevné režimy si můžete prohlédnout na přiložených fotografiích.

Výstup z termovize

Další možnost zobrazení

Třetí možnost zobrazení

Termovize umí změřit i vzdálenost k pozorovanému subjektu, kdy si nejprve z menu na displeji vyberete typ objektu (člověk, vlk, králík nebo vlastní), kdy ke každému objektu je nastavená určitá výchozí výška (1,8 m, 1,2m a 0,3m) a následně mačkáním tlačítka pro pořízení záznamu je nutné upravit vzdálenost mezi dvěma zelenými čárami tak, aby horní byla na úrovni hlavy subjektu a dolní na spodní části cíle. V okamžiku, kdy čáry nastavíte, objeví se v horním levém rohu displeje vzdálenost v metrech.

Tím ale možnosti Dahuy nekončí. Když delší dobu podržíte tlačítko na pořízení snímku, objeví se na displeji přístroje menu, ve kterém se dá pohybovat tlačítkem pro zoom.

A jaké funkce přístroj nabízí? Mimo již uvedených barevných režimů je to měření vzdálenosti, sledování horkých bodů (přístroj ukazuje kurzorem nejteplejší bod na scéně), požární varování, digitální zoom (až 4násobný) a technické funkce kdy asi jedna z nejzajímavějších funkcí je možnost zapnout na kameře Wi-fi a následně se k ní připojit s pomocí aplikace DH Thermal (připojení k síti je zabezpečené a vy musíte zadat jako heslo posledních 8 znaků sériového čísla kamery) a následně si na displeji zobrazit živý obraz z termovize připojené například na stativ. Ovládání z mobilu je velmi příjemné a odpadá nutnost mačkání tlačítek termovize a sledování malého displeje v hledáčku. Nastavit se dají i jednotky měření vzdálenosti a chování schématu napájení – usnutí, či vypnutí při nečinnosti.

Aplikace k termovizi

Z aplikace si pustíte i laserové ukazovátko, které se vždy přibližně do 10 sekund vypne.

Závěr
Termovize Dahua TPC-M20 je díky příznivé ceně dobrou volbou pro lovce, nebo dobrodruhy, kteří se vydávají pozorovat zvěř. Díky zázemí velké technologické firmy je termovize vybavena vychytávkami pro 21. století a funguje skvěle s mobilním telefonem a počítačem. Co možná zamrzí je volba konektoru micro-USB, který by na podobných produktech již prostě neměl být.

Vlastnosti
Rozlišení 256 × 192, 12 μm, detektor vysoké citlivosti
Vestavěná nabíjecí lithiová baterie
Standardní rozhraní Micro USB
9 hodin nepřetržitého provozu
IP67, ochrana před pádem ze 2 metrů
Jednoduché použití s jednoduchým ovládáním čtyřmi tlačítky
Rychlé spuštění
Barevné režimy White Hot, Irow Bow, Rainbow a Alarm
Zvětšení 1x, 2x, 3x, 4x (digitální)
Rozlišení 256 x 192 px
Typ senzoru Uncooled VOx, 12 ųm
Průměr čočky 10 mm
Zorné pole 17,3°x13,1°
Systém čoček F1:0
Frekvence obnovy obrazu 50 Hz
Typ displeje LCOS, 720x540 px
Paleta barev White Hot, Irow Bow, Rainbow, Alarm
Videovýstup pro zobrazení pozorovaného obrazu na externím monitoru (CVBC, PAL)
Wi-Fi připojení
Pořízení fotografie a videa
Laserové ukazovátko
Měření vzdálenosti
Detekční vzdálenost: 1 111 m
IP odolnost: IP67
Teplotní rozmezí při použití: -20°C / +50°C
Rozměry: 170,9 mm x 57,6 mm x 58,6 mm
Hmotnost: 350 g
Záruka: 24 měsíců

Hodnocení
Plusy:
Kvalitní provedení
Konektivita termovize
Jednoduchá mobilní aplikace

Mínusy:
Micro-USB napájecí port

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.