Test druhé generace svítilny TK20R V2.0 - je to příruční tank

Test druhé generace svítilny TK20R V2.0 - je to příruční tank
Autor fotografie: Redakce/Filip Klasna|Popisek: Fenix TK20R V2.0
26 / 11 / 2022, 09:00

S taktickými svítilnami se roztrhl takříkajíc pytel a na náš redakční stůl dorazila další svítilna. Tentokráte je to klasické, dobře známé oranžovo černé balení společnosti Fenix obsahující svítilnu Fenix TK20R V2.0. I když jsem si myslel, že mě nic nemůže překvapit, začalo to už balením. Po otevření krabice na mě totiž tentokráte nevypadlo veškeré příslušenství, protože plastový nosič má dno, které tomu zabránilo.

Uvnitř chytrého balení naleznete samotnou svítilnu, akumulátor Fenix ARB-L21-5000 v2 21700 o kapacitě 5000 mAh (je vložený ve svítilně a je zabezpečen proti vybití kouskem plastu), pouzdro, šňůrku, náhradní o kroužky, nabíjecí kabel USB-C, manuál a záruční list. Fenix na tuto svítilnu dává záruku 5 let a 2 roky na akumulátor.

Akumulátor je samozřejmě nabitý, takže je možné okamžitě svítilnu používat. Samotná svítilna opatřená sponou váží 204 gramů a díky svému průměru padne skvěle do ruky – není ani malá, ani velká, ovládat jde jak v rukavicích, tak bez nich. Padne i drobné ženské ruky díky průměru těla 2,54 cm.

Umístění nabíjecího portu vyřešil Fenix naprosto geniálně a stylově – již žádný nevzhledný port s gumovou krytkou, ale přímo pod hlavou svítilny je na závitu kroužek, pod kterým se schovává port USB-C na straně jedné a stavová dioda ukazující stav baterie a napájení. Pokud po zapnutí svítí zeleně, máte baterii nabitou na kapacitu 85-100%, když zeleně bliká je nabitá na 50-85%, červeně svítí, je nabitá na 25-50% a pokud bliká červeně je její stav kritický.

Ovládání je podobné tomu, které se objevilo 2 roky zpátky na svítilně TK16 v2.0, kdy na krytu ukrývajícím baterii jsou 2 tlačítka. Velkým svítilnu zapnete, menší slouží při namáčknutí na aktivaci funkce stroboskopu, pokud je svítilna zapnutá, ovládáte jím výkon svítilny. Ta si samozřejmě pamatuje poslední zvolený režim. Obě tlačítka kladou dostatečný odpor, takže náhodná aktivace by měla být obtížná, ne-li nemožná.

Díky rozměrům 15,2 x 3,4 x 2,54 cm je možné svítilnu dát nejen do kapsy od kalhot, ale vejde se i do běžné kapsy na bundě či vestě. Klip, kterým je svítilna vybavena a slouží k fixaci pozice a zamezení ztráty svítilny je možné sundat a svítilnu použít například s držákem na hlaveň. Fenix nabízí bohaté příslušenství jako kabelový spínač AER-05, dopravní kužel AOT-M, červený filtr AOF-M nebo difuzér AOD-M.

Tím ale výčet příslušenství nekončí, výrobce na svém webu uvádí i další kompatibilní příslušenství jako je rychloupínací montáž na lištu ALG-00, montáž na M-LOK Fenix ALG-16, montáž na hlaveň Fenix ALG-18, montáž na hlaveň, kovová magnetická montáž na hlaveň, plastová magnetická montáž na hlaveň, montáž svítilny na optiku, kovová montáž na optiku, držák na kolo FB-1, držák na kolo Fenix, pouzdro ALP-10L.

Svítilna vybavená LED Luminus SFT-70 disponuje 6 výkonnostními režimy
- 3 000 lumenů a doba provozu 2,8 hodiny
- 1 000 lumenů a doba provozu 3,1 hodiny
- 350 lumenů a doba provozu 7 hodin
- 150 lumenů a doba provozu 21,3 hodiny
- 30 lumenů a doba provozu 48 hodin
- stroboskop o výkonu 3 000 lumenů

Vzhledem k takto vysokému výkonu 3 000 lumenů je Fenix TK20R V2.0 vybaven ochranou proti přehřátí a jakmile hlava svítilny překročí 60 stupňů Celsia, dojde ke snížení světelného výkonu. Po ochlazení je opět možné zvýšit výkon na maximum. Nárust teploty hlavy svítilny je opravdu bleskový, ale do samotného těla svítilny se prakticky nepřenáší. Pokud budete mít rukavice, tak uvedený jev zaznamenáte až v okamžiku, kdy výkon svítilny automaticky klesne. V režimu 3 000 lumenů vydrží svítilna přibližně 90 sekund, než zasáhne řídící elektronika.

Dosvit svítilny je téměř půl kilometru, kdy výrobce uvádí 475 metrů.

Hodnocení

Fenix TK20R v2.0 taktická svítilna, které to bude slušet na mnoha místech, počínaje taktickou vestou silových složek, přes opasek guarda nebo v EDC vybavení ve vašem autě.

+ provedení těla svítilny
+ vysoký výkon 3 000 lumenů a dosvit 475 metrů
+ příjemná hmotnost
+ velký výběr příslušenství
- opravdu rychlé zahřátí hlavy svítilny při vysokém výkonu

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.