Test nože Vosteed Nightshade Thumb Hole – náhrady rybičky, nebo kapesní Kukri

Test nože Vosteed Nightshade Thumb Hole – náhrady rybičky, nebo kapesní Kukri
Autor fotografie: Redakce/Filip Klasna|Popisek: Vosteed Nightshade Thumb Hole
06 / 05 / 2023, 09:00

Na redakčním stole mi přistály dvě malé a úhledné krabičky obsahující nože čínské firmy Vosteed. V tomto testu či preview se budu věnovat nejprve noži, který mi z nějakého důvodu připomíná na první dobrou legendární rybičku.

Kovová krabička obsahuje textilní pouzdro se samotným nožem, čistící hadřík a logo společnosti pro přichycení na suchý zip. Značku Vosteed Cutlery pomáhal založit v roce 2020 bývalý ředitel vývoje známé firmy Kizer Outdoor Inc., Yue Dong.

Rybička – první, co mě napadlo, když jsem nůž z pouzdra vyndal. Tvarem to asi úplně nebude, spíš roztomilostí zavíráku s hrozivým jménem Vosteed Nightshade Thumb Hole - Shilin Cutter - Micarta Handle. Z názvu je již zcela jasné, že rukojeť je z vrstveného laminátu s obchodním názvem Micarta. Laminát obsahuje například skelná či uhlíková vlákna, bavlněné plátno a další komponenty namočené do pryskyřice, a to vše je následně slisováno a zapečeno. Výsledkem je na omak velmi příjemný materiál, kdy máte pocit, že držíte něco lehkého a sametově jemného.

S tímto materiálem jsem se poprvé setkal na legendárním Sheepdogu od Kizeru, kdy jsem si musel o tomto odolném materiálu nejprve najít informace, než jsem se odvážil nůž namočit, protože jsem se bál, že to materiál nezvládne. Opak je pravdou a tento laminát se vody opravdu nebojí a nůž se vám v ruce rozhodně nerozpustí. Poněkud na pochybách jsem stále co se týče například mastnoty, kdy mi přijde, že materiál v místě dotyku lehce tmavne. Není to ale nic, co by se nedalo vyčistit saponátem.

Zavírák je vybaven malým očkem na paracord a je tedy možné se proti ztrátě nože poměrně dobře pojistit. Pokud s ním budete čistit rybu někde na lodi, mělo by se vám tedy podařit nůž neztratit. Mimo očka je zde samozřejmě spona, kterou si nůž zajistíte v kapse.

Vosteed Nightshade Thumb Hole

Proti nechtěnému zavření a následné ztrátě prstů chrání pojistka Liner lock uložená v rámu rukojeti. Čepel je uložena v keramickém kuličkovém ložisku. Vyhození čepele se dělá pomocí otvoru v čepeli, do které zasunete palec a čepel vyhodíte z rukojeti. Otvor se v angličtině označuje přiléhavým názvem „Thumb hole“.

Malý kukri (pro mě stejně rybička) má čepel nože vyrobenou z oceli 154CM, což je modifikovaná ocel 440C ve které je přidán molybden a ubrán chrom. Tvrdost této oceli je 58 – 60 HRC a v případě tohoto nože je sametově šedá. Rozměry nože jsou opravdu kapesní – délka otevřeného nože je 190 mm, z čehož má čepel délku 82,7 mm, zavřený nůž měří 107,3 mm a výří 90 gramů.

Hodnocení:
Vosteed Nightshade Thumb Hole je šikovný pracant, který se neztratí v žádné kapse. Když ho vytáhnete, nebudete vypadat jako masový vrah, ale všichni v okolí vám uvěří, že si jdete nakrájet jídlo, nebo míříte na houby.

Nůž k testu zapůjčila společnost www.premiove-noze.cz

 

Tagy článku