Autor fotografie: Redakce/Filip Klasna|Popisek: CAT S53 a CAT Q10
IP68, IP69K, MIL-STD810H, 5G a asi ještě mnoho dalších označení má společného jmenovatele – telefon společnosti Bullit Group s označením CAT S53. A nejen on splňuje tyto parametry, obrněné dvojče modem Q10 jimi disponuje také.
Rozhodně to není první zařízení CAT, které přistálo na našem stole. V minulosti jsme testovali jak infračervené telefony CAT S60 nebo S61, tak i odolný tablet CAT T20. Již klasická žlutočerná krabička obsahuje telefon, kabel USB-C a jednoduchý návod. Mohutný telefon zaujme na první dobrou nejen svými rozměry, ale i hmotností, která dosahuje 320 gramů, ten údaj se mi zdál veliký, ale váha to potvrdila. Oproti iPhonu 13 Pro Max v pouzdru splňujícím MIL STD 810G 516.6 je to tedy o 15 gramů víc.
Proč tomu tak je vyplývá ze specifikací, kterými telefon disponuje. Můžete s ním fotografovat ryby během šnorchlování v hloubce až 1,8 metrů po dobu 2 hodiny, může vám upadnout na ocel z výšky 1,8 metru a fungovat bude v teplotním rozmezí -25 až +55 stupňů Celsia. Přežije i tlak 10 Mpa a horkou páru o teplotě 80 stupňů Celsia. Takže ve zkratce – přežije toho skoro více než vy.
CAT S53 se pyšní rozměry 171 x 81 x 16mm a ve svém masivním těle skrývá zatím největší baterii, jaká kdy v telefonu CAT byla – Li-Po baterie o kapacitě 5 500 mAh, která vystačí až na 2 dny používání a o rychlost nabíjení se postará 18 watová technologie. Nabíjet lze i bezdrátově pomocí Qi.
Ale není to jen baterie, která by mohla za poněkud nadstandardní výšku telefonu 16 mm. Na horní části telefonu je totiž čočka svítilny, kdy dioda disponuje světelným výkonem 120 Lumenů. Náhrada taktické svítilny to sice není, ale posvítí zcela dostatečně tam, kam potřebujete.
Že se jedná o opravdu superodolný telefon, svědčí nejen výše uvedené specifikace, ale také perfektní provedení těla telefonu, kdy jsou veškeré porty a sloty vybaveny speciální samostatnou krytkou a do nabíjecího portu, nebo jacka na sluchátka, či do slotu na sim kartu by se neměla dostat voda, ani prach.
Záda telefonu jsou neméně zajímavá, je zde velký reproduktor, čtečka prstů a dva fotoaparáty s přisvětlovací diodou. Hlavní fotoaparát má snímač od společnosti Sony s rozlišením 48 megapixelů. Fotoaparát spustíte i na zamknutém telefonu dlouhým přidržením zlatého tlačítka na boku telefonu v defaultním nastavení. Tlačítko je programovatelné a dá se nastavit až 5 různými způsoby.
Telefon CAT S53 disponuje displejem 6,5“ o rozlišení 1 600 x 720 pixelů, o dostatečně rychlou odezvu se stará procesor Snapdragon 480 Octa-Core na frekvenci 2 GHz v kombinaci s operační pamětí o velikosti 6GB a základním úložišti 128 GB. Displej je typu IPS s obnovovací frekvencí 60 Hz.
Co ukázal námi používaný test výkonnosti telefonu Geekbench? Pořád se nejedná o trhače výkonnostních rekordů, telefon stále zaostává za rekordmany mezi telefony vybavenými operačním systémem Android, ale v tomto případě to asi úplně nevadí, protože není určen k zábavě, ale na práci, případně tam, kam se se svým normálním telefonem bojíte. S53 totiž přežije tam, kde jiné telefony nemají šanci.
Oproti nedávno testované Motorole Defy si ale CAT vedl lépe a v single core benchmarku dosáhl 505 bodů oproti 924 u Samsung Galaxy S21 Ultra 5G a v multi core benchmarku 1669 oproti 3085.
Telefon dorazil vybaven čistým operačním systémem Android 11.
Hodnocení:
Ideální telefon pro pracovníky pohybující se v prostředí, kde je běžný telefon ohroženým druhem, tedy stavby, záchranářské práce a další. Telefon bude těžko hledat konkurenci na trhu odolných telefonů.
+ masivní, odolné tělo
+ podpora 5G
- starší operační systém Android 11
Parametry telefonu:
rozměry: 171 × 81 × 16,0 mm
hmotnost: 320 g
displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 600, 270 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE, 5G
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS
RAM: 6 GB
úložiště: 128 GB, microSDXC až 256 GB,
kapacita baterie: 5 500 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 480 (8× Kryo 460, 2 GHz, 8nm)
operační systém: Google Android 11
fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
Druhá krabička na stole obsahovala další, neméně zajímavé zařízení. A jak se ukáže dále v textu, bylo to právě to zajímavější ze dvou testovaných zařízení. Bullit Group přišlo totiž nejen s 5G telefonem, ale dalo na trh i odolný 5G modem s IP68, splňující vojenský standard MIL-SPEC 810H a slibující stejně jako u telefonu CAT S53 odolnost proti pádu z výšky 1,8 metru.

Robustní černá krabička zařízení s velkým logem CAT má na horní straně stavové diody ukazující napájení, GSM signál a Wifi, dále pak velké tlačítko, kterým modem zapínáte nebo vypínáte.
V jednom rohu se nalézá očko pro provlečení lanka, kterým můžete zabezpečit, že vám Q10 nezmizí z batohu, nebo nespadne na dno moře. Na delší horní hraně jsou dva sloty, jeden pro nano SIM a druhý pro napájení pomocí USB-C.
CAT Q10 má v sobě velkou baterii o kapacitě 5 300 mAh, díky které zařízení dosahuje zajímavých parametrů – tedy 10 hodiny poskytování připojení, až 1 000 hodin pohotovostního režimu a možnost využít modem jako powerbanku.
A jak se k modemu připojuje? Po vložení nano SIM karty do modemu naskenujete QR kód, který naleznete v krabičce s modemem a jste připojeni k modemu. Dalším nezbytným krokem ale bude nastavení modemu, aby nevyužíval standardně výrobcem nastavené heslo. V zařízení připojeném k modemu je tedy v prohlížeči nutné zadat adresu 192.168.1.1 a přihlásit se do administračního rozhraní, které vám umožní provést nezbytné změny v nastavení jako právě systémové heslo modemu a heslo k síti wifi.
Protože u podobného modemu předpokládáme využití ke sdílení připojení, dal výrobce k dispozici šikovnou možnost vygenerovat si kód pro připojení jak pro frekvenci 2,4GHz, tak pro 5GHz. Pak stačí jen tento qr kód ukázat a vše je hotovo – bez sdělování hesla apod.
Přes rozhraní v je možné také stahovat aktualizace modemu a udržet tak zařízení stále aktuální.
Hodnocení
Odolný 5G modem CAT Q10 je zcela ideální zařízení nejen pro cesty do zahraničí, kdy si koupíte jednu SIM a pomocí modemu pak sdílíte data pro další zařízení lidí, kteří s vámi cestují nebo například pro cestu na plachetnici podél pobřeží, kdy se díky odolnosti zařízení nemusíte bát o jeho „technické zdraví“, ale samozřejmě i pro události, kdy v terénu potřebujete zabezpečit připojené například pro záchranáře v akci. Stejně tak je vhodný pro stavaře a další pracovníky pohybující se mimo komfort kancelářských židlíVýrobce myslel nejen na odolnost zařízení, ale také na zabezpečení, a to se v dnešní době cení.
+ odolné provedení modemu
+ 5G připojení
+ až 32 připojených zařízení
Parametry modemu
rozměry: 81 x 128 x 26 mm
hmotnost: 283 g
provozní teploty: od -25°C do 55°C
mobilní sítě: 5G, 4G LTE (Cat 19), 3G
SIM: nano
WiFi: WiFi 6, 2,4GHz, 5GHz
zabezpečení: WPA-PSK, WPA2-PSK
max. připojených zařízení: 32
baterie: vyměnitelná Li-ion o kapacitě 5 300 mAh
podpora rychlého nabíjení: Ano
USB: Typ C
procesor: MT6890V