Test svítilny TFX Gacrux 2500 – ohromující světelný výkon

Test svítilny TFX Gacrux 2500 – ohromující světelný výkon
Autor fotografie: Redakce/Filip Klasna|Popisek: TFX Gacrux 2500
17 / 11 / 2022, 09:00

Na redakčním stole přistála malá tmavá krabička s taktickou svítilnou TFX Gacrux 2500. Značka TFX patří známé německé firmě Ledlenser a je zaměřena na kvalitní taktické svítilny pro speciální jednotky, policii a další silové složky.

V balení je samotná svítilna, Li-ion baterie 21700 včetně USB-C kabelu a nabíječky, poutko na ruku, pouzdro a jednoduchý návod na základní ovládání svítilny. Přiložená baterie je nabitá, takže nic nebrání tomu, aby si ji policista nebo guard okamžitě připnul na pásek. Rukojeť díky tvaru a drsnému povrchu neprokluzuje v ruce. Odnímatelný kovový klip slouží k upevnění na kapsu či na opasek a zabraňuje, aby se svítilna kutálela na rovném povrchu.

Hlavě svítilny vyrobené z černého leteckého hliníku dominují hroty úderného ráfku na rozbíjení skla. Masivní tělo má délku 161 mm, průměr těla je 32 mm a průměr hlavy 38 mm. Hmotnost svítilny je 238 gramů. Garcux 2500 splňuje normu IP68, tedy je chráněna proti prachu, před nebezpečnými dotyky a proti ponoření do vody. Svítilna přežije pád ze 2 metrů na pevný podklad a i nadále bude svítit tam, kam potřebujete.

Gacrux 2500

Co znamená 2500 v označení pochopíte v okamžiku, kdy prozkoumáte popisky na balení svítilny – je to maximální výkon 2 500 lumenů, kterého svítilna dosahuje díky Xtreme Led. Tento maximální výkon je defaultní po zapnutí a je tedy okamžitě k dispozici během krizové situace. Nestane se vám, že v okamžiku, kdy je nutné osvětlit temný kout zjistíte, že svítíte na poslední zapamatovaný režim výkonem několika lumenů.

Gacrux 2500 Zařízení umožňuje přepínat mezi třemi režimy, kdy vysoký výkon nabízí 2 500 lumenů a dosah svítilny je až 400 m, střední 800 lumenů a až 215 m a nízká výkon 50 lumenů má pořád dosah slušných 50 m. A zde se asi zastavím, protože ovládání intenzity není úplně nejjednodušší. Jak jsem již psal, svítilna se zapíná v režimu maximálního výkonu, takže když chcete výkon nižší a šetřit baterii, je nutné krátce namáčknout hlavní spínač (opravdu jen krátce pod jednu vteřinu) a následně opětovným namačkáváním zvolit jednu ze 3 intenzit a volbu „potvrdit“ zmáčknutím spínače. Než si na to zvyknete bude to asi chvilku trvat a jako pravák, jsem tento úkon levou rukou zvládl asi až na desátý pokus…

Mimo výše uvedených režimů je k dispozici i stroboskop Fast Action Strobe, který se dá aktivovat kolébkou umístěnou okolo centrálního vypínače svítilny a dá se zmáčknout i pokud máte ruku v rukavici. Action Strobe umožňuje kdykoli krátkodobé nebo trvalé stroboskopické světlo. Zde platí stisk kolébkového spínače znamená krátký stroboskop, krátké kliknutí trvalý stroboskop.

Zrovna stroboskopický režim se může policistům nebo guardům z bezpečnostních agentur velmi hodit, protože může posloužit k dezorientaci a pacifikování nebezpečného jedince a je z tohoto hlediska často účinnější než jiné donucovací prostředky.

Další věcí, kterou je nutné vychytat je zandávání svítilny do dodávaného pouzdra, kdy je nutné svítilnu vkládat hlavicí napřed a dávat si pozor, aby nedošlo ke stisku kolébkového spínače pro stroboskop a zároveň ho umístit tak, aby ho nespustilo zapnutí pouzdra. Takže osobně bych raději použil sponu svítilny a pouzdro nepoužíval.

Li-ion baterie 21700 s kapacitou 4 800 mAh poskytuje až 50 hodin nepřetržitého používání v režimu nízké spotřeby a lze ji nabíjet přes nabíječku, která je součástí balení.

Taktická svítilna by měl mít k dispozici i nějaké další příslušenství, a proto jsou k dispozici další pouzdra, difuzér, montážní kit na hlaveň a další.

Hodnocení

Má tato svítilna nějaké slabiny? Pro příslušníky policie, vojáky nebo zaměstnance bezpečnostních agentur je k dispozici okamžitý vysoký výkon, úderný ráfek a téměř čtvrt kilogramu poctivého kovu v ruce. Další výhodou oproti neznačkovým produktům, nebo konkurenci je i záruka 5 let na samotnou svítilnu a 2 roky na akumulátor.

Mimo bezpečnostních složek ale výkonnou a robustní svítilnu ocení lidé na cestách nebo myslivci, kterým se bude vysoký výkon hodit také.

+ provedení svítilny
+ maximální výkon okamžitě po zapnutí
+ bohaté příslušenství
- složitější vkládání do pouzdra

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.