Vědecké publikace na téma umělé inteligence? Čínská lidová republika se může pochlubit prvním místem

Vědecké publikace na téma umělé inteligence? Čínská lidová republika se může pochlubit prvním místem
Autor fotografie: Pixabay
10 / 03 / 2021, 13:00

V obecném povědomí figuruje ČLR stále jako země, která více než vlastního výzkumu je schopná a ochotná kopírovat a aplikovat cizí výsledky výzkumu v libovolné oblasti. A příležitostí k učení se v tomto ohledu měla a má s ohledem na dosud existující roli "světové manufaktury" více než dost. Možná proto překvapí, že v oblasti výzkumu umělé inteligence (AI) přebírá, alespoň co do kvantity citovaných článků, první místo od Spojených států.

Celosvětově množství publikací na téma výzkumu a vývoje AI roste a tento růst zrychluje: mezi roky 2018 a 2019 o 19,6 procent, mezi roky 2019 a 2020 již o 34,5 procenta. Sleduje jej Stanfordova Univerzita ve svém Artificial Intelligence Index Report. Jedním z dílčích závěrů je, že vliv Číny na tomto poli je stále zřejmější, což se projevuje také vyšší mírou investic do jejích společností, které se tématu věnují. Současně s tím je viditelný pokles nově zakládaných společností, což odborníci vysvětlují jako úvodní fázi jevu, kterého jsme byli svědky v případě jiných technologických odvětví, typicky například v oblasti sociálních sítí nebo internetového vyhledávání. Podpora míří k menšímu počtu dominantních hráčů, a tento trend bude patrně přirozeně sílit.

Jedna z oblastí, které zaznamenávají v poslední době největší pokrok, se přímo i nepřímo dotýká společenských témat jako je soukromí, bezpečnost a svoboda. Jde o stále přesnější schopnost počítačů rozpoznávat, co "vidí" kamera, specificky rozpoznávat lidskou tvář. Jde o technologii, kterou se totalitní režim v ČLR chlubí již delší dobu a existují pilotní projekty tzv. sociálního kreditu, který se o výsledky tohoto výzkumu opírá. V poněkud méně do soukromí lidí pronikajících státních zřízeních jde především o efektivitu kontrol pohybu osob na citlivých místech jako na letištích, případně obecně o zabezpečení prostoru a veřejnou bezpečnost vůbec.

Ruku v ruce s tím jde vzestup schopnosti umělé inteligence vytvářet produkty v oblasti videa, fotografie nebo audia. A i to může mít jak prospěšnou, tak nebezpečnou tvář - na jednu stranu mohou vznikat kvalitnější a přitom levnější počítačově tvořené výstupy, což na druhou stranu lze velmi snadno zneužívat. Typickým příkladem takového zneužití jsou tzv. deepfake fotografie či videa, na nichž je díky AI velmi věrohodně modifikován obsah - třeba zaměněna tvář herce za tvář politika či jiné veřejné známé osobnosti.

A není příliš uklidňující, že report Stanfordovy Univerzity za minulý rok potvrzuje trend nijak hlubokého zájmu investorů o etické rozměry vývoje AI. Vznikají sice různé rady a instituce produkující pravidla, ale řečeno s populárním pirátem z Karibiku, nejde ani tak o závazný zákoník, jako spíše o nezávazný návod, guidelines. Ustavovaná pravidla větší hráči používají spíše jako štít proti kritice, než jako efektivní nástroj pro zajištění, že výsledný produkt bude v souladu s hodnotami společnosti. A to je jedno z úskalí konstatovaného boomu tématu AI v komunistické Číně: s jakými hodnotami jaké společnosti?

Loni v červnu společnost IBM prohlásila, že ukončuje vývoj a výzkum technologie rozpoznávání obličeje. Vyjádřila obavu z jejího zneužití k masovému sledování, profilování a třídění lidí podle rasy a obecně porušování základních lidských práv. V dopise Kongresu firma vyjádřila přesvědčení, že technologie může policii v práci pomoci, ale hrozí zneužití technologie k diskriminaci a rasové nespravedlnosti. Přes nevyhnutelný jazyk nastavený atmosférou veřejné debaty ve Spojených státech v principu tento postoj vyjadřuje zřejmě oprávněné obavy. Otázkou ovšem zůstává, zda bude mít tento zodpovědný přístup jedné společnosti na věc velký vliv. Demokratické státy budou nepochybně při zavádění podobných technologií opatrné a budou si vybírat. Nejen v Číně ale nepochybně dojdou uplatnění funkce, po nichž bude následně relativně snadné sáhnout. Jestliže dosud platilo, že technologie vyvinuté ve Spojených státech ať již v dobrém nebo v horším ovlivňovaly a ovlivňují životy po celé planetě (nejen diskuse o cenzuře na sociálních sítích), můžeme se zítra probudit do světa, kdy život budou ovlivňovat do větší míry technologie vyvinuté podle čínských představ.

Zdroj: theverge.com; hai.stanford.edu

Tagy článku

-->