Vrtulníček Ingenuity na Marsu prochází posledními testy - historický okamžik prvního startu nastane v neděli

Vrtulníček Ingenuity na Marsu prochází posledními testy - historický okamžik prvního startu nastane v neděli
Autor fotografie: NASA/JPL-Caltech/ASU, volné dílo|Popisek: Ingenuity na povrchu Marsu
08 / 04 / 2021, 18:00

Marťanský vrtulníček Ingenuity prochází posledními testy před svým víkendovým prvním ostrým nasazením v atmosféře rudé planety. Absolvoval mj. první noc odděleně od své "matky", vozítka Perseverance. Prošel tak významným testem, při němž potvrdil schopnost "přežít" v drsných, nehostinných a mrazivých podmínkách, pro které byl konstruován. Následně provedl sérii zahřívacích cvičení. První let absolvuje v neděli.

"Bylo to jeden z obrovských úspěchů, na které jsme se těšili, a nyní můžeme přejít ke zbytku mise. Teď jedeme sami na sebe. Jsme samostatným vesmírným strojem na Marsu, s vlastní energií," uvedl v pondělí zástupce vedoucího mise Ingenuity Teddy Tzanetos.

Vrtulník o hmotnosti necelé 2 kg byl na povrch planety dopraven v útrobách mateřského vozítka Perseverance, vysazeného na Marsu 18. února. Celý proces odpojení Ingenuity od Perseverance trval přibližně týden a byl završen během uplynulého víkendu, kdy se čtyři přistávací nohy podvozku vrtulníku poprvé planety dotkly. Záhy poté pořídila kamera vrtulníku první fotografii okolí.

video: youtube

V plánu je nyní pět testovacích letů, které proběhnou během 31 dní, a učiní z Ingenuity první létající stroj v atmosféře jiné planety. Ten historicky vůbec první je v plánu na tuto neděli, 11. dubna, přičemž informace o průběhu a výsledku testu budeme na Zemi mít v pondělí.

Letovým testům předcházel test odolnosti vrtulníku mimo spojení s Perseverance. Autonomní Ingenuity se musí s vlastním zdrojem energie po odpojení vypořádat mj. s tím, že noční teploty na Marsu klesají k -90°C. V pondělí pak tým NASA obdržel prostřednictvím komunikačního uzlu mateřského vozítka potvrzení o úspěchu testu.

První test z pohledu výkonu podobných strojů na Zemi nepůsobí příliš ambiciózně: Ingenuity se má vznést do výšky tří metrů a vznášet se po dobu třiceti sekund. Během nich se bude otáčet kolem své osy, a poté přistane. Při dalších testech během následujícího měsíce dosáhne vrtulník výšky pět metrů a kromě vznášení se a pohybů kolem své osy poletí také vpřed určenou trasou.

Ingenuity je naplněný oxidem uhličitým s tlakem odpovídajícím pozemskému letu vrtulníku ve výšce 34 tisíc km. Má dva protiběžné rotory o průměru 1,2 m, které musí dosáhnout 2400 otáček za minutu, aby vrtulník vážící 1,8 kg v řídké atmosféře Marsu dokázaly zvednout. Energii po odpojení od Perseverance získává prostřednictvím solárního panelu umístěným nad rotory. Kromě pohonu jeho šest baterií živí palubní počítač, který je přibližně stokrát výkonnější než systém mateřského vozítka, a také malé ohřívače, které Ingenuity dovolují přežít tvrdé okolní podmínky. Při své první misi na Marsu přitom vrtulník nemá žádné vědecké úkoly. Jde čistě o ověření letových schopností a získání zkušeností pro další mise.

Livestream z prvního leteckého testu je plánován na pondělí 03:30 amerického výhodního letního času, tj. v 9:30 středoevropského letního času. Sledovat jej bude možné na webu NASA, na youtube a na facebooku.

Zdroj: theverge.com, nasa.gov

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.