Záhada ruských Geranů-2 s ukrajinskými SIM kartami možná vyřešena, Rusové je používají pro špionáž

Záhada ruských Geranů-2 s ukrajinskými SIM kartami možná vyřešena, Rusové je používají pro špionáž
Autor fotografie: The Strategic Communications Directorate of the Ukrainian Armed Forces / Wikimedia Commons / CC-BY|Popisek: Trosky dronu Geran-2
17 / 03 / 2024, 08:00

Na ukrajinské frontě byly nalezeny trosky velmi zvláštního nového „vylepšeného” ruského sebevražedného dronu Geran-2, které by mohly vysvětlit dřívější pozůstatky stejných UAV s ukrajinskými sim kartami. Rusové pravděpodobně testují nové a především levné způsoby špionáže ukrajinského území pomocí dronů.

Na začátku prosince 2023 ukrajinské obranné síly informovaly o nalezení SIM karet společnosti KyivStar v pozůstatcích zničených ruských UAV Geran-2, které jsou ruskou variantou íránských UAV Šáhid 136. KyivStar je největším operátorem v zemi a ukrajinské složky nespecifikovaly, jakou cestou se SIM karty k Rusům dostaly nebo jaký by měl být jejich přesný účel. Bezpečnostní experti z think thanku Study of War se domnívali, že by ukrajinské SIM karty mohly operativcům ruských dronů poskytovat lepší údaje o poloze a letové dráze UAV na ukrajinském území. 

Howard Altman a Tyler Rogoway z webového portálu The War Zone zase předpokládali, že sim karty slouží k přesnějšímu letu dronu v městských oblastech. Kvůli zástavbě totiž signál může být často rušen, ale SIM karty napojené na 4G nebo 5G by byly schopné tyto nedostatky kompenzovat, jelikož se vlny mobilní sítě šíří i skrze budovy. Dalším důvodem by podle nich mohla být také možnost napojení sim karet na GPS síť. Geran-2 je sebevražedným dronem, jehož cíl je naplánován před startem bezpilotního letounu, který následně po trase letí sám na základě autopilota. 

Nové vysvětlení důvodu použití SIM karet v dronech pravděpodobně přinesly pozůstatky havarovaných dronů Geran-2, které byly na území Ukrajiny sestřeleny v posledních týdnech. Podle fotografií a informací publikovaných na sociálních sítích ukrajinskou armádou byl uvnitř dronu nalezen mobilní modem, který byl připojen na otočnou videokameru přilepenou na křídlo UAV. Podle ukrajinských obranných sil by tak díky modemu mohl být dron připojen k ukrajinské mobilní síti 4G, skrze kterou by živě přenášel záběry z kamery ruskému operativci. 

Tato technologie však nejen slouží pro lepší navigaci sebevražedného dronu k jeho cíli, ale současně může Rusům poskytovat potřebné zpravodajské informace o ukrajinském území navíc na velké vzdálenosti. Přenos uskutečňovaný mobilní sítí mu totiž pravděpodobně UAV umožnil letět více do hloubky ukrajinského území, což neumožňují jiné ruské průzkumné drony. Ty totiž nemají tak velký dosah, jako Geran. Kupříkladu průzkumné ruské UAV Orlan-10 má maximální dosah přibližně 600 km, avšak Geran-2 je díky svému motoru schopný vykonávat mise až do vzdálenosti 2 500 km. Touto přidanou technologií by se proto mohl Geran-2 potenciálně stát velkou bezpečnostní hrozbou. 

Zbytky dronu Geran-2 v Kyjevu

Jednou z velkou nevýhod přenosu dat skrze mobilní sítě je nebezpečí poškození signálu skrze rušičky. Mobilní signál navíc také může dron prozradit a upozornit na něj radary PVO, jelikož běžný Šáhid-136 nebo Geran-2 by neměl vydávat příliš velké radiofrekvenční stopy. Z celého provedení tohoto vylepšeného Geranu-2 se navíc zdá, že se tato technologie stále vyskytuje teprve v testovací fázi. Kupříkladu kamera na vnější části dronu měla být údajně na UAV připevněna pouze silnou lepící páskou a lepidlem.

Tato skutečnost jen potvrzuje možnost, že Rusové novou výzkumnou funkci Geranu-2 teprve vyvíjejí a i když se zdá celá technologie provizorní, neznamená, že nefunguje. Rusové ba naopak mohli přijít na velmi efektivní avšak současně levnou alternativu pro mnohdy velmi drahá průzkumná UAV plnící podobnou funkci. Zatím se navíc může jednat pouze o malý počet experimentálních kusů, která je testována předtím, než budou Rusové investovat do jejího nákladnějšího vývoje.  

Tagy článku

-->