Americká základna v ČR? Ministryně obrany Černochová o ní pojede vyjednávat po Velikonocích

Americká základna v ČR? Ministryně obrany Černochová o ní pojede vyjednávat po Velikonocích
Autor fotografie: FB Jany Černochové|Popisek: Jana Černochová
09 / 04 / 2022, 20:00

Ministryně obrany Jana Černochová bude vyjednávat o možnosti zřízení americké vojenské základny na českém území. Informaci přinesl Deník N, kterému Černochová poskytla rozhovor na kongresu ODS.

Po dlouhých letech se otevře znovu otázka možného zřízení americké vojenské základny v ČR. Ministryně obrany Černochová o tom hovořila v rozhovoru pro Deník N. Černochová bude jednat o tématu po Velikonocích, kdy se vydá na pracovní cestu do USA a setká se se svým protějškem Lloydem Austinem.

Detaily ohledně americké základny Černochová zatím odhalovat nechce. ,,Nechci mluvit o konkrétních detailech, myslím si ale, že by pro nás bylo důležité, že se nějaká dohoda bude chystat. Může chvíli trvat, než by se akceptovala z obou stran, schvalovaly by ji totiž obě komory parlamentu," řekla v rozhovoru pro Deník N. To ostatně potvrdil i předseda vlády Fiala, kromě vlády by musely rozhodnutí o americké základně schválit Senát i Poslanecká sněmovna.

Po jednání Černochové v USA bude jasněji, jak se bude celá věc vyvíjet, kromě tématu americké základny bude ministryně obrany jednat také o dalších nákupech vojenského vybavení. Již dříve Černochová prohlásila, že bude usilovat o dodání více amerických vrtulníků, protože osm víceúčelových strojů UH-1Y Venom a čtyři bitevní AH-1Z Viper je podle ní nedostatečný počet.


Zdroj: denikn.cz, echo24.cz

Tagy článku