Americká základna v ČR? Ministryně obrany Černochová o ní pojede vyjednávat po Velikonocích

Americká základna v ČR? Ministryně obrany Černochová o ní pojede vyjednávat po Velikonocích
Autor fotografie: FB Jany Černochové|Popisek: Jana Černochová
09 / 04 / 2022, 20:00

Ministryně obrany Jana Černochová bude vyjednávat o možnosti zřízení americké vojenské základny na českém území. Informaci přinesl Deník N, kterému Černochová poskytla rozhovor na kongresu ODS.

Po dlouhých letech se otevře znovu otázka možného zřízení americké vojenské základny v ČR. Ministryně obrany Černochová o tom hovořila v rozhovoru pro Deník N. Černochová bude jednat o tématu po Velikonocích, kdy se vydá na pracovní cestu do USA a setká se se svým protějškem Lloydem Austinem.

Detaily ohledně americké základny Černochová zatím odhalovat nechce. ,,Nechci mluvit o konkrétních detailech, myslím si ale, že by pro nás bylo důležité, že se nějaká dohoda bude chystat. Může chvíli trvat, než by se akceptovala z obou stran, schvalovaly by ji totiž obě komory parlamentu," řekla v rozhovoru pro Deník N. To ostatně potvrdil i předseda vlády Fiala, kromě vlády by musely rozhodnutí o americké základně schválit Senát i Poslanecká sněmovna.

Po jednání Černochové v USA bude jasněji, jak se bude celá věc vyvíjet, kromě tématu americké základny bude ministryně obrany jednat také o dalších nákupech vojenského vybavení. Již dříve Černochová prohlásila, že bude usilovat o dodání více amerických vrtulníků, protože osm víceúčelových strojů UH-1Y Venom a čtyři bitevní AH-1Z Viper je podle ní nedostatečný počet.


Zdroj: denikn.cz, echo24.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace