Americký generál ve výslužbě varuje Putina: Za použití jaderných zbraní likvidace všech ruských jednotek na Ukrajině, na Krymu i v Černém moři

Americký generál ve výslužbě varuje Putina: Za použití jaderných zbraní likvidace všech ruských jednotek na Ukrajině, na Krymu i v Černém moři
Autor fotografie: Monica A. Kingová, Wikimedia Commons|Popisek: Americký generál ve výslužbě David Petraeus
03 / 10 / 2022, 13:30

Americký generál ve výslužbě David Petraeus varoval Rusko před použitím jaderných zbraní na Ukrajině. Generál v rozhovoru pro televizi ABC prohlásil, že pokud by prezident Putin přece jen použil jaderné zbraně na Ukrajině, NATO by následně zničilo všechny ruské jednotky včetně jejich vybavení na Ukrajině, ale i na Krymu. Stejný osud by pak potkal podle Petraeuse také ruskou Černomořskou flotilu.

Bývalý ředitel CIA, americký generál ve výslužbě David Petraeus varoval v televizi ABC Rusko před použitím jaderných zbraní na Ukrajině. Pakliže by ruský prezident Vladimir Putin sáhl k tomuto krajnímu prostředku, NATO by odpovědělo zdrcující silou.

Podle generála by v nastalém scénáři reagovalo likvidací všech konvenčních jednotek včetně jejich vybavení na bojišti, což by se týkalo také Ruskem anektovaného Krymu a též všech válečných lodí, které se nacházejí v Černém moři. ,,Pokud bychom to brali čistě hypoteticky, odpověděli bychom kolektivním úsilím Severoatlantické aliance, která by zničila všechny ruské konvenční síly, které jsou identifikovatelné na bojišti na Ukrajině, dále na Krymu a zlikvidována by byla každá loď nacházející se v Černém moři," prohlásil Petraeus v televizi ABC.

Zároveň čtyřhvězdičkový generál ve výslužbě uvedl, že nechce jadernou konfrontaci a netouží, aby situace eskalovala právě do formy tohoto střetu, který by mohl být fatální pro obě strany konfliktu. ,,Nechcete se dostat do situace, která by eskalovala v jadernou konfrontaci. Ale musíte ukázat, že to není v žádném případě akceptovatelné," podotkl Petraeus.

Petraeus soudí, že poslední porážky Ruska na ukrajinském bojišti zatlačily Putina do zoufalé situace, takže ,,haraší" jadernými zbraněmi. Putin pravidelně vyhrožuje nasazením jaderných zbraní, protože se ,,nedá Západem vydírat". Naposledy ruský prezident řekl, že v možném použití těchto zbraní v žádném případě ,,neblafuje".

Zdroj: The Guardian, The Hill

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.