Američtí veteráni proti ruským okupantům. Na 3 000 dobrovolníků je připraveno se postavit ukrajinskému nepříteli

Američtí veteráni proti ruským okupantům. Na 3 000 dobrovolníků je připraveno se postavit ukrajinskému nepříteli
Autor fotografie: Kevin C. Quihuis Jr., Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Příslušníci americké námořní pěchoty v Bagdádu (ilustrační obrázek)
06 / 03 / 2022, 11:00

Do války na Ukrajině je připraveno vstoupit do bojů proti Rusům také na 3 000 Američanů, mezi nimi řada válečných veteránů.

Na straně Ukrajiny je připraveno bojovat proti ruským invazorům také na 3 000 Američanů, z nichž někteří jsou veterány z předchozích konfliktů, například z Iráku. Američané mají zájem o vstup do nově vytvořené cizinecké legie, ohlášené ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Zmíněné číslo dobrovolníků potvrdila ukrajinská ambasáda ve Washingtonu.

Zkušenost z Iráku a dalších bojišť se budou na ukrajinské horké půdě jistě hodit. Jedním z doborovolníků, který má z Iráku bojovou zkušenost, je i Matthew Parker, který odsloužil v americké armádě 22 let. Ten řekl portálu The Voice of America, že jeho spolubojovníkem v Iráku byl Američan ukrajinského původu. Parker je připraven jít do konflitku, i když by nemusel, protože si již ,,odsloužil" dost. Má navíc čtyři dospělé děti. To ho neodradilo pomoci Ukrajině zbavit se ruských okupantů.

Parker a 12 bývalých spolubojovníků, s nimiž řadu let sdílel bojiště, se plánují přemístit letadlem do Polska a odtud se dostat k ukrajinské hranici a zde se podrobit nezbytným formálním úkonům, aby mohli jít do akce.

Podle Parkera je výhodou právě bojová zkušenost veteránů, mnozí si prošli již několika konflikty. ,,Oni vědí (Ukrajinci) o našich zkušenostech, vědí, jaký jsme prodělali výcvik, mohou nás poslat na místa, kde nás potřebují," řekl Parker portálu The Voice of America. 

Pro něho by ani ukrajinské bojiště nemělo představovat problém, aby se v něm dostatečně nemohl zorientovat. Působil jednak jako instruktor, vedl vojáky přímo do bojových situací. Parker by rovněž mohl učit Ukrajince, jak zacházet správně se zbraněmi, ale akceptuje jakoukoliv roli.

Pro Parkera je boj na Ukrajině více než obrana jednoho státu v Evropě. Cítí, že pokud Ukrajina padne, i americká demokratická práva se ocitnou v ohrožení. ,,Ukrajinci bojují s tyranem, čelí někomu, který nectí mezinárodní právo, nestará se o ženy a děti, už jsme v minulosti s někým takovým bojovali," připomíná Parker a odkazuje na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Válečný veterán Parker nyní zažije další bitvu, tentokrát s Rusy. Opouští tak načas své rodinné pohodlí, tři psy a jde bránit napadenou Ukrajinu. Tam by se měl dopravit nejdříve příští týden.


Zdroj: voanews.com, militarytimes.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.