Biden nepostupuje proti Rusku dostatečně důrazně, myslí si Američané

Biden nepostupuje proti Rusku dostatečně důrazně, myslí si Američané
Autor fotografie: Pixabay
15 / 03 / 2022, 11:30

Více než polovina Američanů se domnívá, že prezident Biden nepostupuje ve věci ruské invaze na Ukrajinu proti Moskvě dostatečně důrazně, a podpořili by nad válkou zmítanou zemí zavedení bezletové zóny. Je to výsledkem nedělního průzkumu CBS News/YouGov; 69 % Američanů se podle výsledku průzkumu domnívá, že Rusko po Ukrajině přikročí k útoku na další evropské země.

Pokud Rusko zaútočí na další zemi NATO, 72 % Američanů je podle průzkumu pro vojenskou reakci USA, zatímco 27 % je proti. Přibližně 52 % z 2088 dospělých dotázaných také v období od 8. do 11. března v rámci průzkumu uvedlo, že Biden proti Rusku nejednal dostatečně důrazně. Kroky amerického prezidenta schvaluje jako odpovídající 36 % respondentů, a 12 % je považuje naopak za příliš silné.

59 % respondentů se také vyjádřilo pro zřízení bezletové zóny nad Ukrajinou, jak o ni dlouhodobě žádá prezident Zelenskyj. K jejímu zřízení vyzval členské země OSN včera svou rezolucí také estonský parlament. Naopak 41 % Američanů je podle průzkumu proti, a tedy podporuje politiku prezidenta Bidena, který zřízení bezletové zóny označuje za možnou příčinu otevřeného válečného střetnutí USA s Ruskem. V případě, že by se zřízení bezletové zóny mělo stát důvodem k válce, podporovalo by jej jen 38 % Američanů.

Ve skupině respondentů, podle kterých Biden nereagoval dostatečně důrazně, je 65 % pro uvalení ještě tvrdších ekonomických sankcí proti Rusku a 61 % se domnívá, že by USA měly poslat na Ukrajinu více zbraní a zásob. Jen 21 % si myslí, že by USA měly podniknout přímou vojenskou akci proti Rusku. Většina dotázaných také uvedla, že podporuje sankce proti dovozu ruské ropy, i kdyby to mělo znamenat nárůst cen plynu v USA.

Přibližně 78 % respondentů uvedlo, že se obává, že by invaze mohla zavléci NATO do války v Evropě a vést ke globální recesi, a 76 % se obává kybernetického útoku na USA. Na 72 % dotázaných, že by situace mohla vést k válce mezi USA a Ruskem.

Oproti průzkumu z 1. března vzrostla míra obecného souhlasu s Bidenovou politikou ohledně konfliktu ze 41 na 46 %. Prezident Biden zakázal dovoz ruské ropy a spolu se západními spojenci uvalil sankce na ruské banky, Vladimira Putina a jeho nejbližší spolupracovníky. Současně 63 % responentů odpovědělo, že je Bidenovy akce znervózněly; 54 % se necítí v bezpečí; naopak 33 % jim důvěřuje a 32 % respondentů se cítí bezpečně. Celkově od minulého března klesla podpora prezidenta Bidena ze 62 % na současných 43 %. Nejvíce respondentům vadí způsob řešení rostoucí inflace.

Zdroj: New York Post; CBS News

Tagy článku